Válogatott: nem szégyen, csak történelem

Hajós Alfrédék csak évekkel később tudták meg, micsoda történelmi találkozón szerepeltek.

2012. 10. 12. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha valami igazán naggyal akar ünnepelni a magyar labdarúgó-válogatott a csapat száztizedik születésnapján, akkor nem magyaráz, nem lesz semmilyen hajcihő, hanem annak rendje és módja szerint elpáholja Észtországot Tallinnban a péntek esti, 20.30-kor kezdődő vb-selejtezőn. Mert bizony éppen kerek 110 esztendeje játszotta első hivatalos mérkőzését a nemzeti tizenegy. Igaz, akkor még ezt senki sem tudta. Hogy is van ez?

Csak röviden arról, mit tekintünk a magyar foci „apátsági alapítólevelének”. Molnár Lajos 1879-ben jelentetett meg könyvet Atlétikai gyakorlatok címmel, ebben tesz említést egy hazánkban újdonságnak számító játékról, a labdarúgásról. A nyolcvanas években kibimbózott néhány játszótársaság, Szaffkó Manónak és Bély Mihálynak köszönhetően pedig a XIX. század utolsó évtizedében mindenki megismerhette a nagyszerű csapatjáték leírt szabályrendszerét. Az első hivatalos magyar focimeccset 1897-ben játszotta le a BTC két csapata a Millenárison, azonban egy zápor miatt mindenki elmenekült a helyszínről. Még ez év őszén lejátszotta első nemzetközi meccsét a friss kétszeres olimpiai bajnok úszó Hajós Alfrédot is soraiban tudó BTC a bécsi krikettezők és focizók klubja ellen, és bár 2:0-ra kikapott, megélénkült a figyelem a játék iránt. 1901-ben megalapították az MLSZ-t, kisvártatva pedig kiírták az első bajnokságot is.

A labdarúgó-szövetség már ekkor rájött, hogy válogatott márpedig kell, így 1901-ben az intézőbizottság összeállított két névsort, így megmérkőzött egymással az A és a B csapat – utóbbi 4:3-ra győzött. 1901-ben egy angol klub ellen már az „igazi” válogatott lépett pályára – ki is kapott 4-0-ra –, és a további edzőmeccsek pofonjai sem szegték kedvét Gillemot Ferenc legénységének.

Aztán eljött a nagy nap: a magyar labdarúgó-válogatott 1902. október 12-én lejátszotta első hivatalos, nemzetek közötti mérkőzését. A helyszín Bécs volt, az ellenfél az osztrák válogatott, amelynek szintén ez volt az első hivatalos nemzetközi találkozója (a korábbi, svájci fellépés nem számít annak, mert kölcsön-angolokkal álltak ki). Ha hinni lehet a hivatalos adatoknak, ez volt az első válogatott labdarúgó-mérkőzés nem brit csapatok részvételével. A Magyarfutball.hu krónikáshonlapon a válogatott mérkőzései között, de Bécs és Budapest csapatnevekkel találtuk meg a meccs „jegyzőkönyvét”, ez szimplán azért volt, mert Wien és Budapest csapatnevekkel csaptak össze a felek a Wiener Athletiksport Club (WAC), ma tenisz- és szabadidőközpontként funkcionáló, a 2008-as Eb-döntő helyszínéhez igen közeli létesítményében.

Gillemot kezdőjében – bal oldali támadó középpályásként – megint csak ott volt Hajós Alfréd, az általunk megtalált kezdő tizenegy a következőképpen állt össze:

A magyar válogatott tizenegy kezdőjátékosát hét egyesületből rakták össze, míg a hazaiaknál heten is a WAC-nál szerepeltek, így a találkozó 500 nézőjének talán nem is okozott meglepetést, hogy szeretett aranylábúik a 10. percben már 2:0-ra vezetnek a szedett-vedett magyar csapat ellen. Ötig aztán meg sem álltak a „sógorok”, Jan Studnicka mesterhármast ért el (sajnos nem maradt fenn, hogy mely percekben rúgta), a feljegyzések szerint ráadásul a mieink végig igen durván játszottak. A találkozó utáni díszvacsorán azért megegyezett a két csapatvezetés arról, hogy évente kétszer összecsapnak majd. A mérkőzésről egyébként Hajós Alfréd a Sport Világ lapban részletes elemzést jelentetett meg, egyértelműen az összeszokatlanság számlájára írva a csúfos vereséget, de megjegyezve, hogy egyénileg igen sok a jó labdarúgónk.

A félidőben egyébként nagy valószínűséggel 2:0-s vagy 3:0-s vesztésre álltunk: a kettőre merészel utalni az, hogy két első félidei gól jegyzőkönyvezése pontosan megvan, a második félidő azonban homályos (a monarchián belül túl nagy visszhangot ki sem váltott az előzőleg Bécs–Budapest feliratokkal  reklámozott, a komolytalanság vélelme miatt négy remek magyart nélkülöző meccs). Az IFFHS.de, vagyis a foci statisztikáival foglalkozó nemzetközi honlap 3:0-s félidőt ír, igaz Grabowitz Emil nevét szimpla v-vel írják.

Íme a mérkőzés helyszíne ma. Nézzen körül a környéken!

Néhány érdekesség még: az osztrák válogatottról tudva levő, hogy tagjai közül többen – félve az iskolai kirúgástól – álnéven szerepeltek. A meccset egyébként az a brit Roland Shires vezette, aki nem sokkal korábban még a bécsi krikettes csapat tagja volt a BTC elleni győztes meccsen. Hajós Alfréd csapatkapitánynak pedig ez volt az első és az utolsó mérkőzése a válogatottban, négy év múlva még szövetségi kapitányként láthatták a csapat körül, de akkor is csak két derbi erejéig. És talán a „legjobb”: a játékosok 1908-ban tudták meg, hogy történelmi mérkőzés szereplői voltak, ekkor nyilvánította a két nemzeti futballszövetség hivatalos, nemzeti válogatottak közötti összecsapásnak, mondván mindkét oldalon a legjobb osztrák, illetve magyar labdarúgók szerepeltek. A 110 év alatt persze megtanultuk már: sosem azok a legjobbak, akik pályára lépnek

A 110 esztendővel ezelőtti mérkőzés világába a Rejtő László, Lukács László és Szepesi György által szerkesztett, Felejthetetlen 90 percek című könyv kalauzol el mélyebben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.