Szakadék szélén: elképzelhetetlen a magyar kiesés?

Rövid és zilált éjszaka után újabb sorsfordító napra ébredt női kézilabda-válogatottunk a szerbiai Európa-bajnokságon.

Ballai Attila
2012. 12. 05. 9:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel a kvartett másik – kronológiailag első – összecsapásán a németek kikaptak a spanyoloktól, két szélsőséges forgatókönyv lapjai peregtek végig előttünk. Az első szerint legyőzzük a németeket, majd pénteken a spanyolokat is, a horvátok pedig mindkettőjükkel szemben alulmaradnak, így kiesnek, a mieink számára pedig múló rosszullét lesz csak a keddi fiaskó, hiszen négy ponttal, büszkén masírozunk tovább a középdöntőbe. A másik verzió ellenben úgy szól: szerdán a spanyolok legyűrik a horvátokat, a németek pedig a magyar válogatottat, így este tízre már visszavonhatatlanul ki is zuhanunk.

A sportág hazai viszontagságait alig ismerő külföldi szaktekintélyek utóbbit még mindig szinte elképzelhetetlennek vélik. Nerea Pena, a Ferencváros spanyol légiósa például érdeklődésemre leszögezte, továbbra is a mi csapatunktól tart leginkább, Günter Pfeistlinger, az európai szövetség osztrák tisztségviselője pedig nem is vette komolyan aggályaimat, mosolyogva rám legyintve mondta: „Ugyan már, a németek esnek ki, ti pedig simán tovább fogtok jutni”.

Norvég szövetségi kapitányunkat, Karl Erik Böhnt sem hagyta cserben skandináv derűje, számomra kissé kincstárinak tűnő optimizmussal fejtegette: „A horvátok szinte az egész mérkőzés során a hatosukon belül védekeztek, a játékvezetők engedték nekik, így képtelenek voltunk terveinknek megfelelően támadni. Ez még egyszer nem fordulhat elő, már csak azért sem, mert a németek és a spanyolok a szabályoknak megfelelően védekeznek, amire fel lehet készülni.” Alapkérdésnek tűnt, egy nyúlfarknyi nap leforgása alatt Böhn képes lesz-e ezt a meggyőződést és a számunkra olykor egészen indokolatlannak, érthetetlennek tetsző északias önbizalmat átplántálni a mi inkább délies lelkületű játékosainkba. Amikor ilyen irányú kételyeimet megfogalmaztam neki, még engem is igyekezett megnyugtatni: „Nincs szükség arra, hogy győzködjem a csapatot, mert kiváló szellemiségű játékosokból áll. E tekintetben a norvégoknál is erősebbek vagyunk.”

Isten adja – rebegtem, aztán Görbicz Anitához fordultam, aki azt mondta, amit ilyen helyzetben mondani kell: „Az első meccset elrontottuk, de gyorsan túl kell lépnünk rajta, mert innentől már nincs megállás. Ennél sokkal többre vagyunk képesek, ezt nemcsak magunknak kell bizonyítanunk, hanem a szurkolóinknak is, akik miattunk jöttek el Újvidékre. Csak az ő hangjukat hallani, csak őket látni a lelátón, ezt meg kell hálálnunk nekik.”

Mi mással, mint győzelemmel. Válogatottunk tagjai a pekingi olimpia balul sikerült csoportmeccsei után is erőt és hitet merítettek a tribünről feléjük áradó szeretetből és hitből, így diadalmaskodtak a románok felett a negyeddöntőben. A mostani keretben azonban jelen állapotában valószínűleg kisebb a potenciál, igaz ma „csak” a németeket kellene legyűrni valahogy. Ami természetesen nem lesz egyszerű. Klasszis beállósuk, Anja Althaus is ezt éreztette velem, hiszen érdeklődésemre nem is nyilatkozta, hanem már-már üzente: „Keményen küzdöttünk, de a spanyolok nagyon erősek, és a mi fiatal, tartalékos csapatunktól nem futotta többre. A magyarok azonban egészen más stílusban kézilabdáznak, nem gyakorolnak akkora és folyamatos nyomást az ellenfélre, és ez nekünk kedvezőbb. Mindig különleges meccseket vívunk egymással, a mostani is az lesz. És mint ahogyan az utóbbi időben, megint saját magunkat tartom esélyesebbnek.”

Erről felesleges volt vitát nyitni, az ellenérveket este 20.15-től kell úgyis kifejteni. A pályán, ahol már a tettek beszélnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.