Éles. Talán ez a jelző állta meg a legjobban a helyét a Magyarország-Lengyelország világbajnoki nyolcaddöntő mérkőzés előtt. A nyilatkozó magyar játékosok, szakemberek 50 százaléknyi esélyt adtak a közel azonos játékerőt képviselő csapatoknak, egyedül Tatai Péter lógott ki a sorból, aki sima hazait várt előzetesen.
A lengyelek olimpiamentes felkészülése és hallatlan motivációja sokat ígért a túloldalt, ideát első számú irányítónk, Császár Gábor vírusos megbetegedése húzta össze a ráncokat a homlokunkon. Mocsai Lajos szokásához híven végtelenül tisztelte az ellenfelet, és irtózatos csatát vizionált, de titkon reméltük, hogy csapatunk nem véletlenül jutott a legjobb négy közé a londoni olimpián, és ennek hétfő este bizonyítékát adja.
Fej-fej mellett haladtunk a lengyelekkel az első tíz percben, és első pillantásra leginkább a betonkemény beállós, Bartosz Jurecki tűnt a legveszélyesebb pontnak az ellenfélnél. A csapatok az 5-1-et favorizálták az első félidőben, de nem a védekezésben: előbb a lengyelek fordítottak ilyen arányban, majd a mi perceink következtek. Többször is támadhattunk a háromgólos különbségért, de végül minimális differenciával vonultunk pihenőre.
Az talán kizárható, hogy a Mocsai-stáb tudatmódosítóval rázta fel az együttest a második félidőre, azonban tény: a mieink úgy otthagyták ellenfelüket a fordulást követően, mint eb azt a bizonyost. A lengyel sztárok, Jaszka és Jurecki löketei sorra elhaltak az ihletett formában védő Mikler Roland kezében, elöl pedig mindig száguldott egy-egy magyar. Lerohanásos góljaink száma megtriplázódott, de nem csupán támadásban állt össze a gépezet, a légi fölényben lévő északiak próbálkozásait simán blokkolta a hatékonyan dolgozó magyar fal, Michael Biegler szövetségi kapitány csak vakarta a fejét a történtek láttán. Aztán Putics Barna mozdulatsora láttán minden bizonnyal már azt sem. Bal átlövőnk először szétszaggatta a kapufát, majd, mintha saját magának passzolt volna, elindult a lepattanóért, összeszedte, és bevágta.
Bieleckiék eddig bírták idegekkel, és talán szívvel is. Az állandósuló ötgólos különbség innentől csak hízott, és meg sem állt nyolcig. A végére tetszőlegesen hajigáltuk góljainkat az összetört lengyelek kapujába, akiknek – bár továbbra is ápoljuk történelmi, baráti kapcsolatunkat – újra mi foszlattuk szét álmaikat, miközben mi tovább reménykedhetünk. Abban, hogy az öt gólig jutó Császár Gábor nem csupán a lengyel falat, de betegségét is letörte. Abban, hogy csapatkapitányunk, Harsányi Gergely hatékonysága megmarad, és persze, hogy Mikler Roland ugyanúgy magához vonzza a dán löketeket, mint a lengyelekéit. Ha hozzájuk még felzárkózik a villámléptű Iváncsik Gergő és Nagy László egy-két villanás erejéig...
Szerda, 18:15, Magyarország-Dánia, világbajnoki negyeddöntő.
Férfi világbajnokság, nyolcaddöntő:
MAGYARORSZÁG-LENGYELORSZÁG 27-19 (10-9)
Barcelona, játékvezetők: Geipel, Helbig (németek)
MAGYARORSZÁG: Mikler, Tatai (kapusok), Ancsin, Császár 5, Harsányi 3 (1), Iváncsik G. 6, Krivokapics, Lékai, Mocsai 3, Nagy K. 2, Nagy L. 3, Putics 2, Schuch, Szöllősi 3, Vadkerti, Zubai. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos.
LENGYELORSZÁG: Szmal, Wichary (kapusok), Bartczak, Bielecki 2, Chodara, Grabarczyk 1, Jaszka 1, B. Jurecki 5, M. Jurecki 1, Kubisztal 3, Krajewski, K. Lijewski 2, Orzechowski 1 (1), Szpera, Syprzak, Wisniewski 3. Szövetségi kapitány: Michael Biegner.
Kiállítások: 4, ill. 4 perc
Hétméteresek: 2/1, ill. 3/1
Vége a mérkőzésnek!
30. perc: Szöllősi-blokk, király. Félelmetes volt ez a második félidő!
29. perc: Michal Jurecki még bevágja, hiába, ez a meccs már a miénk (27-19). Mocsai löketét kitolja Szmal.
27. perc: Kubisztal lélektelenül fölé lövi. Ez már fieszta (27-18), Szöllősi!!
26. perc: Lazán szórjuk a gólokat: Császár a rövid alsóba bombáz (26-18).
25. perc: Mocsai nem sajnálja a hálót, szaggatja (25-18). Visszajön Szmal a gólvonalra. Őrjöng a magyar tábor.
24. perc: Michal Jurecki lövését Mikler simán lekapja. MIKLER ROLI!
23. perc: Harsányinál belemenést látnak a bírók. Kubisztal középről ágyúz, nem védekezünk (23-18). Putics szétforgácsolja a kapufát, de a kipattanó az övé, másodjára nem hibázik (24-18).
21. perc: Harsányi csodálatosan fordul le emberéről (22-16), de azonnal itt a válasz (22-17). Minden sikerül, hihetetlen, Wichary véd, de Harsányi a lecsorgót bepöcköli középre, Szöllősi pedig az üres kapuba lő!!!!! (23-17). Mikler mi mást csinálna, mint véd.
20. perc: Iváncsik lendületből kanyarodhat fel, és tökéletesen suhint az alsóba (21-15), de Jurecki nem áll le (21-16).
18. perc: Wisniewski beteszi a szélről (19-14), szép gól. Mocsai ugyanígy tesz (20-14). Potyognak a gólok (20-15), Bartosz Jurecki.
17. perc: Mikler a labdát csókolgatja, miután lekapta!!! 46 százalékon véd, félelmetes!! Császár megint talpról engedi el, sistereg (19-13).
15. perc: Gyorsan mozgatjuk a falat, Szöllősit nem tudjuk megjátszani, az ellentámadásból szerencsével szépít Lengyelország (17-13). Szöllősit végre megtaláljuk, be is teszi (18-13).
13. perc: Középen lepattannak a falról a lengyelek, Iváncsik Nagy László passzát váltja gólra (17-11). Mikler ezredjére véd. 5 perce nem lőtt gólt az ellenfél. Bartosz Jurecki töri meg a gólcsendet (17-12).
12. perc: Császárnak beleragad a labda a kezébe, de gyengén támadnak a lengyelek, kifolyik a labda a kezükből. Szmal most ügyesen véd.
11. perc: Most robogunk! Mikler újabb védéséből indulunk, Iváncsik pattintásával már öt gól a fórunk (16-11). Két beállóssal próbálkoznak a lengyelek. Mikler hihetetlen, megint kitolja!!!
10. perc: Szöllősi Szabolcs a pályán. Nagy László 10 méterről bombáz, sikerrel (14-11). Mikler pedig beindul. Császár Gábor is felzárkózik, a rövidbe suhint (15-11).
8. perc: Zubaihoz alig jut el a labda, összetörik. Putics viszont végre elsüti talpról, védhetetlen (13-10). Wisniewski sem csúnya (13-11).
6. perc: Bieleckit megállítjuk, ez fontos. Wisniewski a szélről betalál (12-10), Császár hetesét védi a kapus. Mikler bravúrosan véd!
5. perc: Hetest kap Lengyelország. Orzechowski a kaput sem találja el... Jó jel. Zubai megjátszhatatlan. Harsányi kap két percet.
3. perc: Putics nem mer lőni, eladjuk. Ők is idegesek, elpasszolják, Császár indul, ééééés bent van!!! Hárommal megyünk, először (12-9).
2. perc: Jaszka mellé lő. Nagy Laci lövését olvassa a kapus. Jurecki löketét Mikler szépen védi.
1. perc: Zúg a Ria-ria, Hungária! Mi kezdjük a második 30 percet. Nagy László második szándékból lő, és talál! Ez kell (11-9).
Mindkét csapatnál elő-előfordulnak technikai hibák, de a védekezést alaposan megszervezték. A lengyelek el tudtak húzni két góllal, de ezt követően válogatottunk uralta a meccset. Ha ki tudnánk használni Iváncsik Gergő gyorsaságát, és Nagy László is megrázná magát, megléphetnénk tőlük.
30. perc: Mikler beborul a kapuba a labdával, Mocsai Lajos kikéri idejét. Harsányi középről lő, Szmal nagyszerűen véd, ezzel zárul az első félidő.
29. perc: Császár az utolsó utáni másodpercig kivár, és óriási kapufás góét lő! (10-8).
28. perc: Bielecki megindul ólomlábain, de lövése utat talál Mikler lábai között a kapuba (9-8).
27. perc: 5-1-gyel hozzuk az utóbbi perceket. Harsányi rohan, de Szmal hatalmas, és betakarja a kaput.
26. perc: Megint jó védekezésből indulunk, Zubai hetest harcol ki. Harsányi magabiztosan vágja a hálóba a labdát (9-7). Lengyel időkérés.
25. perc: Schuch gyönyörűen blokkol. El kéne menni kettővel,de nem megy: Putics főlé trafál.
24. perc: Bartosz Jurecki elképesztő mozdulattal juttatja a kapunkba a labdát (7-7). Putics a pályán, de Mocsai lövi a gólt (8-7).
22. perc: Mikler olvassa az átlövést. Sokadik támadásunk végződik passzívval, elveszik a labdát a bírók.
21. perc: A szerencse is kell: Nagy Kornél megpattanó lövésével már itt az előny (7-6).
20. perc: Iváncsik előnyben a felső kapufára tolja a labdát. Bielecki ellen belemenést fújnak. Biegler őrjöng, sárga a jutalma.
19. perc: Mikler rutinból hárít, megint jöhetünk a vezetésért. Kettő perc ütésért: Michal Jurecki második kemény faultja.
18. perc: Keményebb védekezésre váltunk, támadásban kellene javulni. Iváncsik egyszerűen nem tud hibázni, harmadik gólja a bal szélsőnktől (6-6).
16. perc: Hiába váltunk 5:1-es védekezésre, Bielecki bevágja (4-6). Megint passzívak vagyunk, de a labda újra a miénk, Harsányi pedig halálpontos (5-6).
15. perc: Jureckit hagyjuk befortdulni, vezet Lengyelország (4-5). Mocsai lövése lepattan a sáncról, de nem tudnak lerohanni bennünket.
13. perc: Idegesek ők is, eladják a labdát. Nagy Kornél Szmal lábát lövi szét. Mikler is hárít, de belefújnak.
12. perc: Miklerről bepattan egy gyenge átlövés (4-4). Nagy Lászlót lesáncolják, aztán mellé durrant.
11. perc: Iváncsik Gergőig megy a húzás, nála jó helyen a labda, aztán a sarokban (4-3).
9. perc: Bielecki keresztbe lő, hatalmas gól (3-2). Nagy Laci lövőcsele remek, a lövés viszont gyenge, odaát Kubisztál talál be (3-3).
8. perc: A szélsőbefutást Lékai akadályozza szabálytalanul, kettő perc neki is. Ellépik, lekontrázzuk őket, Iváncsik befejezése tökéletes (3-1).
7. perc: Itt az első kettő perc: Michal Jurecki. Nagy Laci büntet a 10-es vonalról (2-1).
6. perc: Egyelőre megtartjuk sárgák árán a beállóst, de meddig? Jó a blokk!
5. perc: Nagy Lacit gyötrik, kemény ez a lengyel fal. Passzívig játszunk.
3. perc: Mikler véd, de belemenés miatt a lengyelek jönnek. MIkler, Mikler!! Indításunk Zubait találja üresen, de Szmal véd. Újabb hetes az ellenfélnek, Orzechowski nem hibázik (1-1).
2. perc: Nagy Kornél löketébe belesípolnak, a következő ágyúgolyó azonban a lécről vágódik a kapuba (1-0).
1. perc: A mieink pirosban védekeznek, a lengyelek kezdik a meccset. Jurecki hetest harcol ki, mellé!!!
A mieinket sem kell tüzelni. A többi nyolcaddöntőből kizárólag európai csapatok jutottak a legjobb 8 közé.
Zeng a lengyel himnusz, gyilkosak a tekintetek.
Érkeznek a csapatok a barcelonai csarnok játékterére.
Bár hivatalosan a spanyolok rendezik a férfi kézilabda-világbajnokságot, hétfőn valójában más országba érkeztünk a magyar-lengyel nyolcaddöntőre: Katalóniába. Az út mentén haladva előbb feltűntek a kétnyelvű feliratok, majd elmaradoztak a spanyolok, nem csoda, hogy a hazai csapat, amíg teheti, inkább Aragóniában, Zaragozában játszik. Hisz Barcelonában, a Palau Sant Jordiban sokkal inkább otthon van Nagy László, mint mondjuk az Atlético Madrid bármely válogatottja. Olvassa el a Magyar Nemzet sportrovat vezetőjének helyszíni beszámolóját.
Csak a vébé számít. A kijelentés ezúttal nemhogy nem közhelyes, de duplán értendő. Egyfelől természetesen azért, mert a magyar férfi-kézilabdaválogatott kijutott Spanyolországba, és simán tovább is lépett csoportjából, teljesítve ezzel a szövetség és Mocsai Lajos szövetségi kapitány célkitűzését. Másrészt pedig azért, mert végre olyan világversenyen szerepelünk, amelyről sehová sem kell kvalifikálni, így nem nyomja pluszteher a vállakat, ha esetleg nem sikerülne a legjobb nyolc közé jutni.
A negyeddöntőhöz azért egyelőre nem kellene csodát tenni, de ahogy a vb-t otthonról néző Fazekas Nándor is megjegyezte, három-négy extraklasszis teljesítményre lesz szükség. Akivel farkasszemet nézünk, az a Lengyelország, mely lemaradt a londoni olimpiáról, és a 9. helyen zárt a tavaly januári Európa-bajnokságon. A 2007-es vb-ezüstérmes csapatból nem sokan maradtak, de a rutinosnak mondható gárdából így is fel lehet sorolni négy-öt igazi csillagot. Szmal kapus például a világ legjobbjai közé sorolható, s ugyanide tartozik a Berlinben légióskodó Jaszka vagy az Atlético Madridot erősítő Jurkiewicz is.
Mocsai Lajos a nyolcaddöntőben előzetesen várható szlovén–szerb–lengyel hármasból egyértelműen a lengyeleket nevezte a legerősebb csapatnak, és az eddig egyetlen vereséget számláló északiak valóban komoly ellenfélnek tűnnek. Erőnlétileg tökéletesen felkészítette őket a Bogdan Wentát a kispadon szeptemberben váltó német Michael Biegler, és azt se feledjük, hogy négy játékosuk is két méter fölé nőtt.
Ami a mieinket illeti, nem elég, hogy különböző okokból több alapembert is nélkülözni vagyunk kénytelenek (Fazekas, Ilyés, Iváncsik Tamás, Gulyás), de még Császár Gábort is megcsócsálta egy komolyabb vírusfertőzés. Az ő játékán sok múlhat, talán azt is mondhatjuk, félkarú óriás nélküle a csapat. Szerencsére, no meg az orvosoknak hála, játszhat. Eddigi öt meccsünkből hármat megnyertünk – legutóbb Algéria ellen – a bivalyerős horvátok és a spanyolok ellen pedig vereséget szenvedtünk.
Közelmúltbeli emlékeink kellemesek a lengyel válogatottal szemben: az Újévi Kupán döntetlennel zártunk, a 2011-es vébén éppen előlük happoltuk el az olimpiai selejtezőt érő hetedik helyet.
Összesített mérlegünk a lengyelek ellen: 33 győzelem, 11 döntetlen, 23 vereség.