A nemzetközi szövetség, a FINA Bürójának tagjai péntek délelőtt azért gyűltek össze Barcelonában, hogy megtekintsék a 2019-es és 2021-es vb-re kandidáló négy pályázó prezentációját, ám a program a felére zsugorodott: Azerbajdzsán és az Egyesült Arab Emírségek visszalépett. Még csak azt sem állíthatjuk, hogy egészen váratlanul, mert a magyar szövetség elnöke, Gyárfás Tamás napok óta számolt ezzel a lehetőséggel.
Kemény Dénes, a vízilabdázók „vezére”, az elmúlt másfél évtized szövetségi kapitánya érdeklődésünkre így teljes joggal jegyezte meg: „Nagy bravúrnak tartom, hogy két vetélytársat is sikerült eltántorítanunk, ezzel ketten maradtunk két versenyre. Gondolom, innentől az egyik rendezési jogát meg tudjuk szerezni.”
A prezentáció egyik főszereplője, a 400 méteres vegyes úszás 2009-es vb-aranyérmese, Hosszú Katinka azonban így is holtsápadtan gyűrögetett egy papírlapot a kezében, és amikor ennek láttán felvetettem neki, a jelek szerint jobban izgul, mint egy olimpiai döntő előtt, nem is tagadta: „Igen, és ez ráadásul nem is az a kellemes borzongás, most görcsbe rándult a gyomrom. Egyrészt azért drukkolok, hogy a beszédemet normálisan el tudjam mondani, másrészt azért, hogy nyerjünk.”
Végül egyikben sem volt hiba. A magyar delegáció látványos filmes ismertetővel rukkolt ki, amelynek hajdani bajnokaink adták meg az aranyfedezetét, majd következett a négy megszólaló. A MOB képviseletében két olimpiai aranyérmes, Borkai Zsolt elnök és Szabó Bence főtitkár, utóbbi ráadásul 1992-ben éppen Barcelonában hányta kardélre a teljes mezőnyt. Hosszú Katinkát pedig Orbán Viktor miniszterelnök követte, aki ezúttal sem érte be a hasonló alkalmakkor szokásos klisékkel. Hanem kijelentette, Magyarország a közelmúltban öt kontinensvetélkedőnek adott otthont, most tehát eljött az ideje, hogy az öt kontinens vetélkedőjét is megrendezhesse, majd e szavakkal fordult a FINA-vezérkarhoz: „E pillanatban magyarok milliói várják lélegzet-visszafojtva az önök döntését.”
Túlságosan azért nem kellett izgulni. Kemény Dénes kifelé jövet, rímelve korábbi véleményére, ezúttal ezt a sziporkát eresztette el: „Nem hiszem, hogy azt hirdetik ki, Dél-Korea 2019, Dél-Korea 2021.” Gyárfás Tamás előzetesen leszögezte, szoros verseny esetén, mint a FINA Büro tagja, ő is élni fog szavazati jogával, amikor azonban híre jött, hogy tartózkodott a voksolástól, alig maradt kétely.
Ha pedig maradt, a hivatalos sajtótájékoztató első perceiben az is eloszlott, hiszen a FINA elnöke, Julio Maglione első felütésként kijelentette: személy szerint még soha nem látott két olyan kiemelkedő prezentációt, mint a mostani győztesekét. A szavak után következtek a tettek; az első borítékból Kvangdzsu, a másodikból Budapest neve került elő, koreai és magyar diadalüvöltések kíséretében.
A végre, megérdemeltük, rászolgáltunk, hasonló sóhajok után nekiszegeztük Kiss Lászlónak, úszóink szövetségi kapitányának, most aztán nincs egyéb választása, mint 2021-ig hivatalában maradni, és ő különösebben nem is tiltakozott: „Mások is mondták már, hogy ha a 2020-as olimpiáig csinálom, onnan ez már csak egy ugrás, emellett valóban nagyon vonzó lehetőség egy hazai világbajnokság részesévé válni.”
Orbán Viktor miniszterelnök rögtönzött sajtótájékoztatóján természetesen „szárazföldi nézőpontból” is közelítve emelte ki: „Szerintem az a legfontosabb, hogy egy 202, 203 országot tömörítő szervezet azt mondta nekünk, ti, magyarok ezt meg tudjátok csinálni. Ezt persze mi is így gondoljuk, de mások is bizalmat szavaztak nekünk. A mérce magasan van, jóval a fejünk felett, ilyen rangú sporteseményt még soha nem rendeztek Magyarországon. Úszóinknak majd nyolc év múlva, azon az 50 vagy 100 méteren kell heroikusan küzdeniük, nekünk viszont mostantól nap mint nap meg kell dolgoznunk a sikerért.”
Megkérdeztem a miniszterelnök urat, úgy gondolja-e, a 2021-es vizes-vb örökre a legjelentősebb hazai sportesemény marad-e, hisz egyértelműen csak a nyári olimpia és a labdarúgó-vb előzi meg, mire Orbán Viktor így válaszolt: „Mindig is álmodtam egy magyar olimpiáról, és elég fiatal vagyok még ahhoz, hogy ezt az álmot ne adjam fel.” Utalt arra is, hogy a majdani, reménybeli olimpiának a vizes vb remek eszköze, referenciája lehet.
Emellett, illetve elsősorban persze öncél is. Méghozzá oly magasztos, hogy nemzeti összefogást érdemel. Vízen és szárazon egyaránt.
Orbán Viktor miniszterelnök szerint a 2021-es vizes világbajnokság rendezési jogának pénteki elnyerése jó példa arra, hogy a nemzet képes az együttműködésre a közös célokért. A kormányfő a közmédiának adott – a Kossuth Rádió Krónika című péntek esti műsorában és a Duna Televízió csatornán sugárzott – nyilatkozatában kiemelte: ugyan Budapest a házigazda, de a főváros az ország támogatása nélkül nem tudja megrendezni a vb-t, ezért is volt szükség a kormány részéről garanciákra, illetve megállapodások megkötésére.
„Ez egy óriási kihívás” – fogalmazott Orbán Viktor arra utalva, hogy ilyen rangos sporteseménynek Magyarország még soha sem adott otthont. Hangsúlyozta: Európában válság van, és Magyarországon kívül egyetlenegy európai ország sem pályázott. „Azok az országok vághatnak bele ilyen versenybe, akik érzik, hogy biztosan állnak a lábukon. A világ úgy látja, hogy mi biztosan állunk a lábunkon, és rá lehet bízni a magyarokra a rendezést” – mondta a miniszterelnök.
Szerinte döntő volt a rendezés elnyerésében, hogy 2005 és 2012 között a vizes sportokban Magyarország hét sikeres, nagy nemzetközi rendezvény, ebből öt Európa-bajnokság házigazdája volt. Ugyancsak fontosnak tartja, hogy a magyar múlt, az első magyar olimpiai bajnok, Hajós Alfréd óta az eredmények, olimpiai, világ- és Európa-bajnoki címek, a versenyzők és az edzők teljesítménye nélkül Magyarország nem tudta volna a nála gazdaságilag jóval erősebb országokat maga mögé utasítani, például a feltörekvő Azerbajdzsánt vagy az Egyesült Arab Emírségeket.
Orbán Viktor hangsúlyozta: gazdaságilag is érdemes ilyen vb-nek otthont adni, mert „sokkal többet fog hozni, mint amennyit visz”, de ezeken túlmenően is felbecsülhetetlen értéke van a rendezésnek. Egyúttal kiemelte, a nemzet közös célokért képes együttműködésre, mert „sportot csak nemzeti alapon lehet művelni”. Tekintettel arra, hogy Magyarország a 2017-es junior úszó-világbajnokság rendezését is elnyerte, a viadal feltétlenül alkalmas lesz arra, hogy felmérjék, hol tartanak a szervezők a felnőtt vizes vb-ig hátralévő idő felénél.
„”