Az orosz sportoló csak Amerikában érzi magát biztonságban

Julija Sztyepanova arról beszélt, hogy újra a nyilvánosság elé állna a doppingbotránnyal kapcsolatban.

TK
2017. 01. 31. 11:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bostoni versenyen semleges színekben rajthoz álló atléta 800 méteren indult, végül 2,05:14-es idővel a hetedik helyen ért célba.

Orosz doppingbotrány-krónika az olimpia óta 

A verseny után Sztyepanova azt mondta: „Sokkal nagyobb biztonságban érzem magam Amerikában. Amikor Németországban éltem, határozottan rosszabbul éreztem magam, valószínűleg azért, mert az ország földrajzilag közelebb van Oroszországhoz.” A futó hozzátette, hogy meg akarja szerezni az amerikai állampolgárságot, és választott hazája színeiben szeretne versenyezni.

Az interjúban elmondta, hogyha újra ki kellene állnia a nyilvánosság elé a doppingbotránnyal kapcsolatban, akkor megtenné. „Tudom, hogy egy csomó sportoló megvet engem, még ha nem is mondják ki, de látom a szemükben. Azonban mindent ugyanúgy csinálnék, mint a botrány kirobbanásakor. Néhány sportoló köszönetet mondott azért, amiért kiálltam a nyilvánosság elé, míg mások megvetnek, de ez természetes” – tette hozzá az atléta.

Sztyepanova hangsúlyozta, hogy az orosz sportolók doppingolása a hagyományokból gyökerezik. „A mentalitáson kellene változtatni, de ezt nagyon nehéz meglépni. A jelenlegi orosz edzők a szovjet rendszerben nevelkedtek, amelynek az volt az alapja, hogy csak doppinggal lehet eredményt elérni. Napjainkban is mindenki ezt szajkózza az országban. Be akarom bizonyítani, hogy ez nem így van.”

Az Orosz Atlétikai Szövetség volt elnöke, Valenytin Balahnyicsev a sportoló nyilatkozatához annyit fűzött hozzá, hogy „Sztyepanova jó fizetést kap a WADA-tól – 10 ezer dollárt havonta”. A futót nem érdekli a hazája, egykori társait semmibe veszi, csak kihasználja azt, hogy a média vevő minden mondatára – tette hozzá a ex-sportvezető.

Sztyepanova és férje voltak azok, akik 2014-ben nyilatkoztak a német ARD televíziónak az Oroszországban, s azon belül is az atlétikában létező szervezett doppingolásról. A dokumentumfilm óriási vihart kavart, s az azt követő nyomozások eredménye folytán függesztette fel 2015 novemberében a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) az orosz szövetséget, eltiltva ezzel az ország versenyzőit a nemzetközi viadaloktól, így a riói olimpiai szerepléstől is.

A hazájából 2014-ben elköltözött, jelenleg az Egyesült Államokban élő futó a szervezett doppingolás leleplezésében játszott szerepének köszönhetően egyike annak a két orosz atlétának, akik már kaptak az IAAF-tól versenyengedélyt, mellyel semlegesként vehetnek részt a viadalokon. Ugyanakkor a távolugró Darija Klisinával ellentétben a riói olimpián Sztyepanovát nem engedte szerepelni a Nemzetközi Olimpiai Bizottság.

Gyulai: Amerikai részrehajlás fogja le Oroszországot

Az amerikai pénzforrásokból dolgozó WADA helyett a honi atlétikaszövetség főtitkára szerint sportágankénti független doppingellenes szervezetekre volna szükség.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.