„Áldozatkészek és mindenre hajlandók”: ők jelentik kézilabdázásunk jövőjét

„A fizikumom nem az igazi, kondizom sokat, ha ez még nem látszik is” – mondja riportunkban Győri Mátyás.

Arday Attila
2017. 07. 18. 11:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még az elutazás előtt látogattuk meg a csapatot Dabason – ott sem volt sokkal hűvösebb –, hogy az ifjú magyar játékosok össztársadalmi problémát is jelentő gondjairól, illetve a fejlődés lehetőségeiről beszélgessünk Gyurka János vezetőedzővel.

– A klubokban elvégzett utánpótlás-nevelő munkának is az eredménye, hogy ez a generáció előrébb tart, mint a korábbiak – mondja az 1986-ban világbajnoki ezüstérmet szerző nagyválogatottunk balkezes átlövője. Azóta is várunk, vágyunk újabb érmekre. – Mert

nemcsak edzeni kell a gyerekeket, hanem nevelni is őket a pályán kívüli hozzáállásra, a tudatosságra is.

Ezt láthatóan több helyen jól csinálják már, mi csak próbáljuk kiválasztani a legjobbakat. Ez a korosztály önerőből jutott ki egymás után négy világversenyre, ilyen még tudomásom szerint nem nagyon volt korábban. Az ifjúsági Európa-bajnokságon elért ezüstérem után viszont egy évig nem találkoztunk, és elment mellettünk a világ, még a tizedik helyért is nagyon kellett küzdenünk. De a tizedik hely sem volt rossz eredmény a korábbi évekhez képest.

Időnként megállította edzés közben a fiait a mackós mozgású szakember, hol leteremtve őket, hol a szemléletüket formálva. Az edzés végén szeretettel beszélt a tanítványairól:

– Az első korosztályos sikerek gyakran akcelerált (biológiailag érettebb – a szerk.) gyereknek köszönhetők, ez nálunk is így volt. Akcelerált, de tiszta lelkű, csillogó szemű játékosokkal született meg az ifi-Eb ezüstje. Egy-két év alatt azonban nagyot fordult a világ. Más országokkal szemben mi sokszor túlversenyeztetjük a fiatalokat, és ez a képzés rovására megy. Hiába voltunk technikásak,

a horvátok, a franciák, a németek, a skandinávok több fizikai munkát végeztek, többet foglalkoztak az egyéni képzéssel,

mert náluk nincs egy héten három-négy meccs, ami mellett a képzés nem fér bele.

Gyurka János arcán a gyerekek előtt is megjelent a mosoly, amikor bemutatták az algériai küldöttség csapatorvosát, egy ötödéves egyetemi hallgatót. A tréner a reményét fejezte ki, hogy egy negyvencentis tűt is magával visz Észak-Afrikába, ha valamelyik játékosával gondjai lennének.

– Nagyon fontos a mérhetőség: máshol komoly stábok foglalkoznak régóta a motorikus képességekkel, a dietetikával – mondta később nekünk. –

Az arra fogékony korban elsajátítják a fiatalok a tudatos táplálkozás alapjait is, egyénileg is komoly munkát végeznek.

Egy norvég például magától bemegy a konditerembe, elvégzi a nyári futóprogramot, megtanulja fejleszteni magát. Már a mi fiataljainknál is látható az előrelépés, de még nem általános, egyre több játékost érdemes bevonni ebbe a szemléletbe. A következő korosztály, Imre Vilmos kollégámé még jobb lehet, mindez pedig a felnőtteknél csapódhat le. Lehet, hogy még nincs valaki azon a szinten, amelyet egy világbajnokság megkíván, de akkor is érdemes megadni neki a lehetőséget.

A vezetőedző szerint jó kezdeményezés volt, hogy a juniorválogatott NB I-es csapatok ellen is elkezdett játszani. Így a szövetség döntése alapján a játékosképzés került előtérbe, hiszen „a felnőttválogatott elöregedett”. Ily módon kerülhetnek be egyre inkább a fiatalok,

Ligetvári Patrik, Győri Mátyás vagy éppen a januári világbajnokságon berobbanó Juhász Ádám.

– Mi éppen ezért szerkezetet is váltottunk, hiszen Juhász Ádámot nagyon leterhelte a szereplés a nagyválogatottban és a klubjában, érthetően nem vállalta a szereplést a junioroknál. Bartók Donát a Bundesligából többek között egy sérülés miatt nincs velünk, őt is megértjük, de Juhász Ádámmal együtt hiányozni fog, így kérdés, hol a helyünk ezen a vb-n. Az eredmény tükrözi azért, hol tartunk, hiszen ez a korosztály legmagasabb szintű versenye – folytatta Gyurka János. – Ifjúsági szinten még a játékosépítés a lényeg. Ez itt is feladat, de kiegészül azzal, hogy a játékosok megfeleljenek már bizonyos elvárásoknak. Az érettségi után három hetet együtt tudtunk dolgozni, a fölkészülési meccseken nagy nevű ellenfeleket győztünk le, de figyelembe kell venni, hogy minden csapat máshol tartott az edzésmunkában. A horvátokat először megvertük, de nagy munkából érkeztek, később ki is kaptunk tőlük. Hullámzott a teljesítményünk, az oroszok ellen viszont már rendkívül jól kézilabdáztunk, tempót diktálva, keményen védekezve, szép játékelemeket bemutatva. Nagyon jó ezzel a csapattal dolgozni, áldozatkészek a gyerekek, és mindenre hajlandók.

„Sokat kondizom, ha nem látszik is”

A vezetőedző által részletezett új szemlélet példája Győri Mátyás, a húszéves irányító, nem véletlenül szerződtette tavasszal Balatonfüredről a Veszprém. Alkata alapján a juniorválogatott tagjai között is olyan még, mint egy gyerek, de ez nagyon is egészséges jelenség, hiszen annál nagyobb fejlődési lehetőségeket rejt. – A fizikumom még nem az igazi, ezért kondizom sokat, ha ez annyira még nem látszik is – mondta a Magyar Nemzetnek. – Három éve nagy meglepetés volt az ezüstérmünk az ifjúsági Eb-n, aztán ehhez mértünk mindent, de a következő két világverseny gyengén sikerült. Szeretnénk minél előrébb végezni a junior-vb-n, a csoportmeccsek utáni nyolcaddöntő számunkra a legfontosabb.

 

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.