A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) élharcosai középtávra kifényesítették a jövőt, biztos rendezői vannak az előttünk álló téli és nyári játékoknak (2018: Phjongcshang, 2020: Tokió, 2022: Peking, 2024: Párizs, 2028: Los Angeles), s a 2026-os téli olimpiára is vannak érdeklődők.
Ám miközben a felszín – különösen a múlt heti kettős helyszínkijelölés, a franciák és az amerikaiak öröme következtében – csillog, nemcsak a hosszú távú kérdések okozhatnak nyugtalanságot, hanem az is, hogy a mélyben a piszkos ügyek mérgezik az ötkarikás mozgalmat.
Lapunk is megírta: a riói pályázati és szervezőbizottság szeptember 5-én őrizetbe vett vezetőjénél, Carlos Nuzmannál érnek össze annak a korrupciós hálónak a szálai, amely a gyanú szerint szavazatvásárlással segítette hozzá a brazil várost ahhoz, hogy 2009-ben elnyerje a 2016-os játékok rendezését.
Nuzman továbbra is a Brazil Olimpiai Bizottság elnöke, hivatalosan még semmivel nem vádolták meg a sportvezetőt, csak házkutatást tartottak nála, és elvették a diplomáciai, a brazil, valamint a – feltételezések szerint a 2014-es szocsi olimpia szavazatáért kapott – orosz útlevelét. A szintén érintett szenegáli Papa Diack (Lamine Diacknak, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség korrupcióval vádolt volt elnökének a fia) pedig a sporttörténelem legnagyobb hazugságának nevezte a megvádolását.
Thomas Bach, a NOB német elnöke azt nyilatkozta, hogy komolyan veszik az ügyet és közelről figyelik a fejleményeket, de szankciókat csak akkor alkalmaznak, ha bizonyíték is lesz. Az 1978 óta NOB-tag, korábbi alelnök Richard Pound – aki a 2024-es és a 2028-as olimpiák egyidejű odaítélése kapcsán is nehezményezte, hogy a tagság megkérdezése nélkül készítették elő a döntést – pont az ártatlanság vélelmét bírálta, mondván, senki sem hiszi el, hogy bűntelenek. Pound erőteljesebb választ vár, olyat, mint amilyen 1999-ben, a Salt Lake Cityben rendezett 2002-es téli olimpia kapcsán kitört szavazatvásárlási botránynál történt: hamar kizártak tíz NOB-tagot.
Mások mellett a korábbi futballcsillag, ma szenátor Romario is felemelte a hangját az ügyben, ő a brazil parlament megbízásából lefolytatandó nyomozást sürget, hogy kiderüljön, valóban történt-e korrupció. Az ötkarikás mozgalom hírneve miatt aggódók körében viszont reményt kelthet, hogy a múlt heti limai kongresszuson az Egyesült Nemzetek Szervezete előző főtitkárát, Ban Ki Munt választották az etikai bizottság élére.