„A Kind of Magic”, azaz Egyfajta varázslat, ez a ma kezdődő budapesti vívó-vb szlogenje, és a sportágban kétségkívül az eddigi leglátványosabb seregszemle előtt állunk. A BOK-csarnokban az ötezer néző befogadására alkalmas nagyteremben a pástok mögött U alakban 124 méter hosszú és négy méter magas LED-falat (!) húztak fel, amelyen animációk és szuperlassítások segítenek az akciók megértésében, de ezen jelennek majd meg azoknak a vívással kapcsolatban feltett kvízkérdéseknek a megoldásai is, amelyekre mobiltelefonos applikáción keresztül lehet válaszolni. A közönség is aktív résztvevője lesz tehát a nagy show-nak ígérkező vb-nek; említsük meg azt is, hogy 300 lámpa biztosítja a fényorgiát.
A mágikus szlogen a vb reklámfilmjében is visszaköszön, Szatmári Andráson egy furfangos varázsló sem tud kifogni. Világbajnokunk minden támadást visszaver, ugyanakkor ő magabiztosan helyezi el a találatokat, és a mai nyitónapon is ezt várjuk tőle. A vb 9 órakor a női párbajtőrözők selejtezőjével kezdődik, 13 órakor pedig a férfi kardozók jönnek, hogy felverekedjék magukat a 64-es főtáblára, innentől majd csütörtökön folytatják.
Kétszeres olimpiai bajnokunk, Szilágyi Áron negyedik a világranglistán, így neki a tizenhat kiemelt egyikeként nem kell vívnia, a 2017-es lipcsei vb-t megnyerő Szatmári viszont csak 21. a rangsorban, ő nem úszta meg a selejtezőt. Női párbajtőrben Budai Dorina, Kun Anna, Muhari Eszter és Nagy Kinga, férfikardban Szatmári mellett Decsi Tamás és Gémesi Csanád ragad fegyvert. A folytatásban is csak két vívónk mentesül a kvalifikáció alól, női kardban Márton Anna a hetedik, Pusztai Liza a 11. a világranglistán.

Fotó: MTI/Illyés Tibor
A vb a tokiói olimpiai kvalifikációs sorozat legfontosabb versenye, a most szerzett pontokat kétszeres szorzóval számolják el. A csapatkvóta három vívó indulását jelenti az ötkarikás játékok egyéni versenyében, így a vb-n leginkább a csapatversenyek lesznek a fókuszban. Tokióban valamennyi szakágban nyolc együttes indulhat, a kvalifikációs rangsorból az első négy, továbbá a sorban következők közül egy-egy Európából, Ázsiából, Amerikából és Afrikából, feltéve, hogy az adott gárda a legjobb tizenhat között van. Ha nincs, akkor a joga átszáll a legjobb, még kvótával nem rendelkező csapatra. Minden szakágban rengeteg variáció van arra, hogyan lehet révbe érni, de az világos, hogy akiknek jelenleg „billeg” a kvótája, azoknak a vb-n minimum a legjobb nyolcba kell kerülnie.