Elment Big Jack, generációnk legendája.

Magyar Kupa: megvan az első elődöntős + videó
A két évvel ezelőtti MK-győztes ott van az elődöntőben.
Elment Big Jack, generációnk legendája.
Pénteken elhunyt Big Jack, polgári nevén Jack Charlton, az 1966-os angliai világbajnokság egyik hőse, aki később menedzserként példátlan sikerekre vezette Írország válogatottját, kijuttatva a lóheréseket két vb-re és egy Európa-bajnokságra.
Jack Charlton 1935. május 8-án született az északkelet-angliai Ashingtonban, nem messze Newcastle-től, innen van az, hogy „Zsiráf” egész életében a Newcastle Unitednek szurkolt, jóllehet sohasem viselte a csapat mezét.
Jack a négy Charlton fivér közül a legidősebb volt – a másik három: Bobby, Gordon és Tommy –, és családjában hemzsegtek a jobbnál jobb futballisták. Négy nagybátyja közül Jack Milburn a Leeds United és a Bradford City, George Milburn a Leeds United és a Chesterfield, Jim Milburn a Leeds United és a Bradford Park Avenue, Stan Milburn a Chesterfield, a Leicester City és a Rochdale játékosa volt, a legendás Jackie Milburn, a Newcastle United és az angol válogatott sztárja pedig Jack édesanyjának az unokatestvére volt. Ha már itt tartunk; Jack apját – aki bányász volt – nem érdekelte a futball, anyját viszont annál inkább, olyannyira, hogy a legidősebb Charlton fiú tőle tanult meg futballozni.
Jack pályafutása rendhagyó módon alakult: 15 évesen elhívta a Leeds próbajátékra, a fiú azonban inkább követte apját a bányába. Ám hamar megtapasztalta, hogy a bányászlétnél vannak kellemesebb időtöltések is, jelentkezett rendőrnek, de mielőtt felvették volna, észbe kapott, és mégiscsak elment a Leeds próbajátékára. Ezzel egy 21 éven át, 1973-ig tartó románc vette kezdetét, Jackie 773 hivatalos mérkőzés és 70 gól után vonult vissza 1973-ban. Úgy, hogy más klub mezét egyszer sem öltötte magára. A 773 szereplés klubrekord, de csak alig: Billy Bremner, a vörös, 772-szer játszott a yorkshire-i csapatban.
A 190 centis „Zsiráf” 1953. április 25-én mutatkozott be az első csapatban a Doncaster ellen, a csatársorba előretolt John Charles helyén, a védelem tengelyében. Amikor megkérdezte, mit kell csinálnia, Raich Carter, a menedzser csak ennyit mondott: „Vizsgáld meg, milyen gyorsan tud futni az ellenfél centere, ha sánta...” Charlton utána húsz éven keresztül ezt vizsgálgatta.
1953-ban két évre megtört az ígéretesen induló pályafutás, mert behívták katonának – nyolc évvel a háború után még volt kötelező katonai szolgálat az Egyesült Királyságban –, és a hatalmas termetű Jack a királynő testőrségének lovas osztagába, a Household Cavalrybe került. 1955-ben szerelt le, majd azzal a lendülettel fel is jutott a Uniteddel az első osztályba. A klubbal a legszebb eredménye az 1968–1969-es bajnoki cím volt Don Revie menedzser vezérletével, no meg az 1968-as Vásárvárosok kupája-diadal, a döntőben a Ferencváros elleni 1-0-s összesítésű győzelemmel.
Első válogatottságára elég sokat kellett várni, négy hét híján harmincéves volt, amikor Alf Ramsey 1965. április 10-én Skócia ellen betette a csapatba. A védelem közepén azonnal működött a Bobby Moore, Jack Charlton kettős, és működött a világbajnokságon is, ahol Charlton végigjátszotta Anglia mind a hat mérkőzését, és társaival – többek között öccsével, Bobbyval – együtt magasba emelte a Rimet-kupát az NSZK ellen 4-2-re megnyert döntő után.
Jack játszott az 1970-es mexikói vb-n is, de csak egyszer, Csehszlovákia ellen, ez volt az utolsó, 35. válogatottsága. Hazafelé a világbajnokságról a repülőgépen hosszas tépelődés után odament Alf Ramsey-hez, a menedzserhez, és ezeket dadogta: „Nagyszerű éveket töltöttem a válogatottban… megtiszteltetés volt…megöregedtem… lelassultam… nem vagyok benne biztos, hogy bírom a tempót… vissza kellene vonulnom.” Ramsey ránézett, és csak ennyit mondott: „Magam is így gondolom.”
1973-ban kezdte meg menedzseri pályafutását a Middlesbrough csapatánál. Nem volt hajlandó aláírni a szerződést, és ehhez egész életében tartotta magát. Bár jóval többet ajánlottak neki, nem volt hajlandó több pénzt felvenni évi tízezer fontnál. Később a Sheffield Wednesday, majd a Newcastle United menedzsere volt, mígnem 1986-ban felkérték az ír válogatott élére. És 1988-ban kijuttatta együttesét az Európa-bajnokságra egy olyan csoport megnyerésével, amelyben Bulgária, Skócia és Luxemburg volt. A németországi Eb-n 1-0-ra legyőzték Angliát, 1-1-et játszottak a Szovjetunióval, 1-0-ra kikaptak Hollandiától, és nem jutottak tovább.
Az 1990-es világbajnokságra úgy lehetett kijutni, hogy Spanyolország, Magyarország, Észak-Írország és Málta közül legalább kettőt meg kellett előzni. A mieinkkel a Népstadionban 0-0-t játszottak, majd Dublinban 2-0-ra megverték Bicskei Bertalan válogatottját, és végül továbbjutottak. Olaszországban Angliát, Egyiptomot és Hollandiát sodorta a sors az írek csoportjába. Cagliariban 1-1 az angolokkal, Palermóban sovány 0-0 Egyiptommal, végül 1-1 Hollandiával a továbbjutást jelentette. A nyolcaddöntőben 0-0 után tizenegyesekkel kiverték Romániát, amiben az is közrejátszhatott, hogy két nappal a meccs előtt II. János Pál pápa audiencián fogadta az ír küldöttséget a Vatikánban. Végül a negyeddöntőben Olaszország Toto Schillaci góljával 1-0-ra legyőzte az íreket, véget vetve a tündérmesének. Ennek ellenére félmillió örömittas szurkoló fogadta Dublinban a hősként hazatérő ír válogatottat.
Az 1992-es Eb-re nem sikerült a kijutás, ám az 1994-es egyesült államokbeli vb-n ismét ott voltak Charltonék. Odakint 1-0-ra megverték az olaszokat, 2-1-re kikaptak Mexikótól és a Norvégia elleni 0-0 a továbbjutást jelentette a csoportból. A legjobb 16 között Hollandia Bergkamp és Jonk góljával 2-0-ra győzött, Írország búcsúzott, de Dublinban megkapta a polgármestertől Dublin városának Szabadság-érdemérmét, amit angol ember 1854 óta nem kapott meg.
Charlton az 1996-os Eb selejtezői után visszavonult – Írország nem jutott ki az angliai tornára –, és később már nem vállalt menedzseri feladatokat.
Halálával egy legendával kevesebb maradt a világ labdarúgásában; a 190 centis „Zsiráf” bálványa volt annak a generációnak, amely már láthatta az 1966-os világbajnokságot és még szemtanúja volt az 1990-es és az 1994-es vb-nek.
Elment Big Jack, generációnk hőse.
A két évvel ezelőtti MK-győztes ott van az elődöntőben.
Július 26-án a Vörösök újra megmérkőznek a hongkongi Kai Tak Stadionban azzal a Milannal, amelyet sosem feledhető BL-döntőben győztek le húsz évvel ezelőtt Isztambulban.
Nyolc csapat részvételével öt napon át rendeznek rangos utánpótlástornát Felcsúton.
Az olasz szövetség felmentette a sikeredzőt, a két párizsi olimpiai bronz sem védte meg.
Újra a Dunába ugrott Szabó Bálint – videó
Zaklatási botrány női tornában: aki hibázott az edzésen, annak vetkőznie kellett!
Te is vettél ilyet a Sparban? Azonnal vidd vissza, ha jót akarsz magadnak!
Új vidéki repülőtér épül Magyarországon: a német óriáscég már alig várja, hogy elkészüljön
Palácsik-Ráthonyi Tímea nem titkolja tovább: ekkor érkezik a kistesó
Dömötör Csaba: Bírósági úton is megpróbálják elhallgattatni azokat, akik nem értenek egyet + videó
Fucsovics Márton példátlan sikere a Djokovics-verő ellen + videó
Elképesztő bombagóllal nyert a ZTE a Magyar Kupában – videó
Szabó Bálint már megint a Dunába ugrott + videó
Liptai Claudia a legfájóbb pontján találta telibe Majkát, forrt a levegő A Nagy Duettben
Putyin titkos DNS-e, ebben a betegségben szenved az orosz elnök
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
A két évvel ezelőtti MK-győztes ott van az elődöntőben.
Július 26-án a Vörösök újra megmérkőznek a hongkongi Kai Tak Stadionban azzal a Milannal, amelyet sosem feledhető BL-döntőben győztek le húsz évvel ezelőtt Isztambulban.
Nyolc csapat részvételével öt napon át rendeznek rangos utánpótlástornát Felcsúton.
Az olasz szövetség felmentette a sikeredzőt, a két párizsi olimpiai bronz sem védte meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.