Még mindig a rajt...
A rajt ezúttal sem sikerült, a szombati döntőben ezen mindenképpen javítani kellene. Az új-zélandiak kilőttek, s durván egy másodperces előnyre tettek szert, ami még féltávnál is kitartott. Utána azonban beindult a magyar hajó, látványosan elhúzott az új-zélandi mellett, és hat tizeddel megelőzve a riválist, elsőként ért célba. Hiába, a négyesben azért számít, hogy a hajóban a motor négy hengerrel megy-e, mint nálunk, vagy inkább csak kettővel, mint az új-zélandiaknál, még ha az egyik (Lisa Carrington) mindenkinél erőseb is. A magyar négyes az egész mezőnyben a legjobb időt lapátolta.
A futam után Kozák Danuta már megerősödve nyilatkozott azután, hogy csütörtökön könnyekre fakadt.
Ebben a számban végképp érthetetlen az olimpiai lebonyolítás. Összesen tizenkét induló van, ennek dacára a szombati finálé előtt ugyanúgy lesz középfutam, mint a többi számban. Az előfutamokból négy hajó – köztük a magyar – került egyből a középfutamba. A reményfutamból kettő esett ki, az elődöntőkben tehát öt-öt egység lesz. A lényeg persze a finálé, azt kell megnyerni.
Férfi négyes, a sötét ló
Férfi négyesünkre a sötét ló szerepét osztották az olimpián. Korábban részletesen foglalkoztunk az egység hányattatásaival. Az eredetileg megálmodott, Kuli István, Nádas Bence, Molnár Péter, Tótka Sándor összetételű hajóból Kuli sérüléssel bajlódott, a kvartett nélküle nem jutott döntőbe a szegedi világkupán, majd – immár vele – a poznańi Európa-bajnokságon sem.
A kvótaszűke miatt új legénységet kellett verbuválni, kiesett Kuli és Molnár. Először Kopasz Bálint és Csizmadia Kolos ült be a hajóba, Kopasz aztán úgy döntött, mégsem indul ebben a számban, így Béke Kornál ugrott be. A magyar négyes tehát Nádas, Béke, Tótka, Csizmadia összetételben rajtolt az előfutamban. Méghozzá meglepően jól. Féltávnál, 250 méternél azonban megbillent a hajó, a kajakosok kiestek az ütemből, s lényegében feladták a versenyt.
A reményfutamban aztán látványosan javítottak a fiúk, elsőként értek célba, s ott vannak az elődöntőben. Utóbb elárulták, az előfutamban szándékosan vettek vissza a tempóból, hogy még egy pályát evezhessenek.
Ebben a számnban aztán tényleg minden megtörténhet. A magyar bravúr lehetőségét se záruk ki. Tótka Sándor már olimpiai bajnok, de Csizmadia Kolosnak és Nádas Bencének is van sikerélménye, K-1 200-on, illetve K-2 1000-en ők negyedikek lettek.
Adolf Balázs legyőzte a címvédőt
Férfi C-1 100 méteren Adolf Balázs megelőzte a címvédő német Sebastian Brendelt, ám így is csak második lett az előfutamában mert a cseh Martin Fuksa nála is gyorsabb volt. A lényeg persze, hogy ott van a középfutamban.
A kisebb betegséggel bajlódó Fejes Dániel – a két kenus párosban is indult, de nem jutott fináléba – még mindig nem nyerte vissza a formáját, a reményfutamba kényszerült, s onnan sem jutott tovább a középfutamba, tehát kiesett.
– Nagyon kellett nyomni, de örültem, hogy a rajt után nem mentek el tőlem, lőtávolban maradtam. Ki-kikacsintottam balra, és nagyon jó érzés volt látni, hogy végig meccsben vagyok. Nagy volt a tét, és az utolsó százon mindent beleadtam, hogy sikerüljön. Örülök, hogy nem kell még egy pályát lehúznom ma, bár a maratoni múltam miatt jól bírom a sorozatterhelést. Holnapra próbálom kipihenni magam – nyilatkozott fáradtan, de boldogan az 5000 méteren világbajnoki ezüstérmes Adolf Balázs, aki a partra érve egyből hűtőmellényt vett magára a hőség ellen védekezve.
Versenyben a női kenu páros is
A Balla Virág, Takács Kincső kenupáros (C-2 500) jó versenyzéssel szintén bejutott a középdöntőbe
– Nagyon hasznos volt, hogy elindultunk egyesben, szerintem látszott is a mostani rajtunkon, ami nagyon jól sikerült. Én egyáltalán nem is izgultam a start előtt és koncentráltan tudtam most evezni – mondta Balla Virág.
– Számítottunk rá, hogy az ukránokkal leszünk harcban, örültünk is, hogy mellettünk jönnek. Nagyon jó, hogy amit előre megbeszéltünk, azt meg tudtuk csinálni, sőt, még egy fokkal lazább pályát is mentünk – tette hozzá Takács Kincső.
Borítókép: Kovács Tamás / MTI