Engedtessék meg egy személyes emlék felelevenítése. Az újabban kissé fellengzősen „beevezésnek” átkeresztelt vízitúra kupa rangosabb fordulói a kajak-kenu különös eseményei, hiszen a lelkes amatőrök mellett a szárnyaikat bontogató, sőt – Kövér Márton a példa rá – olykor befutott, világbajnoki éremmel büszkélkedő maratonisták is rajthoz állnak. Talán hat éve lehetett, amikor a Ráckevei-Dunán egy ilyen alkalommal kilométereken át együtt lapátoltam egy ifjú kenussal. Ugyan a kajak gyorsabb eszköz a kenunál, mégis többnyire én vizeztem rajta, nem pedig fordítva, s még ő kérdezte, megfelelő-e a tempó. Amikor aztán az ifjú előbb korosztályos világbajnoki címet szerzett, majd 2019-ben a síkvízi vb-n azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy 5000 méteren nagyot csatázott a sportág óriásával, a német Sebastian Brendellel és ezüstérmes lett, büszkén mondogattam, hiszen ő többek között az én edzőpartnerem…
Adolf Balázs azóta már olimpiai résztvevő, a hét vége óta pedig a felnőttek között is világbajnok, mégis szinte mit sem változott. Ugyanolyan rokonszenves, tisztelettudó sportoló, s továbbra is szenvedélyesen szereti a kenuzást. Ő aztán egy napra sem állt le az olimpia után, az országos bajnokságot követően rajthoz állt a maratoni válogatón, ki is vívta az indulás jogát, így a koppenhágai vb-ről hazatérve sem lazít, készül a maratoni szakág világbajnokságára.
– Már hétfőn kedvem lett volna lemenni edzésre, de azt mondják, kell a pihenő. Néhány napot ezért kihagyok, aztán készülök a maratoni vb-re. Kemény edzéseket ugyan már nem kell végeznem, én is úgy gondolom, két hetet még kitart a formám, de szeretnék ott is jól szerepelni. Igazából a maraton az én világom, sajnálom, hogy kajak-kenuban nincs olyan nagy presztízse a hosszú távnak, mint például sífutásban, ahol az ötven kilométert tekintik a királyi számnak – mondta a hazaérkezés után az újdonsült világbajnok.
Adolf Balázsnak az olimpia nem a tervei szerint alakult. Elsősorban a párosra készült, ám a társa, Fejes Dániel lebetegedett, ezért lemaradtak a döntőről, s Adolf ugyanígy járt egyéniben is. Amikor azt kérdeztem tőle, azóta ő fejlődött-e, vagy a vb-re a mezőny eresztett le kissé, így felelt:
– Ha azt nézzük, hogy az olimpián egyesben csak tizenötödik lettem, akkor azt mondhatjuk, gyengén szerepeltem. Ám csupán négy századon múlt, hogy nem jutottam döntőbe, s ha az sikerül, ott sem lettem volna utolsó. A világbajnokságon viszont az éremszerzéshez az is kellett, hogy az olimpia első két helyezettje, a brazil Isaquias Queiroz és kínai Liu Hao nem indult. Szóval, bár a két eredmény között inkább a helyezés alapján nagy a különbség, a teljesítményemet tekintve lényegesen kisebb.
Az idő nemcsak hónapról hónapra, hanem évről évre is a 22 éves magyar kenusnak dolgozik, hiszen Sebastian Brendel pályafutása már a végéhez közeledik, továbbá a már említett brazil és kínai riválisa, valamint a cseh Martin Fuksa is jóval idősebb nála.
– Brendelt leszámítva, aki a következő években már csak ötezren szeretne versenyezni, úgy számolom, a többiek még ott lesznek Párizsban. Addig biztosan felbukkannak fiatalok is, szóval ott is kemény csata lesz, de igen, szeretném, ha a következő olimpián már én is harcban lennék a dobogós helyekért – jegyezte meg Adolf Balázs, aki a sport mellett az Óbudai Egyetem hallgatója a villamosmérnöki karon. Hozzátéve, ha az ezer egyes is lesz a fő száma, a kettest sem szeretné leadni.
– Fejes Dániellel még nem beszéltünk a jövőről, de én nem írnám le a párosunkat. Megvolt az oka, hogy Tokióban miért nem tudtunk jól szerepelni. Ötszáz méteren, ami kettesben az olimpiai táv, a rajt miatt ugyan még nagyobb hátrány, hogy mi ugyanazon az oldalon húzunk, de tudunk még fejlődni. Gyorsaságban és erőben kell előrelépnem, újabban telente azért sikerül két-három kiló izmot magamra pakolni, 2024-re végre olyan testalkatom lehet, mint a többi kenusnak. S hát jobb több lábon állni, szeretnék majd kettesben is kijutni a párizsi olimpiára.
Előbb azonban Pitești-ben akar helytállni. Ha netán sikerülne nyernie, elmondhatja, hogy az edzőjéhez, Pétervári Pálhoz hasonlóan síkvízen és maratoniban is a csúcsra ér, amivel azért kevesen büszkélkednek a sportágban.
A borítóképen: Adolf Balázs az 5000 méteres verseny közben.
Forrás: MTI/Szigetváry Zsolt