Fény derült a riói olimpia rendszerszintű csalásaira bokszban

A Richard McLaren vezette független vizsgálat eredménye szerint manipulálták a 2016-os riói olimpia ökölvívótornájának eredményeit. A két akkori magyar induló, Harcsa Zoltán és Bacskai Balázs kiesésére nem ez a magyarázat.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 09. 30. 17:40
Harcsa Zoltánt (balra) nem ütötték ki, mégis bedobta a törülközőt Forrás: Nemzeti Sport/Török Attila
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (AIBA) közleménye szerint a vizsgálat rámutat, hogy rendszerszinten csalták el a 2016-os riói olimpián az eredményeket. A szervezet világossá tette: mindent megtesz, hogy a jövőben tiszta viszonyokat teremtsen, és McLarent nem csupán a riói események vizsgálatára kérte fel, hanem arra, hogy valamennyi nagy világversenyt ellenőrizze a teljes átláthatóság érdekében.

– McLaren professzor és csapata feltárta a riói játékok eredményeinek manipulálására használt rendszert. Eltökélt vagyok abban, hogy az ökölvívók korrekt körülmények között versenyezzenek. Ezt az eltökéltséget bizonyítja az AIBA elköteleződése amellett, hogy kiderüljön az igazság – olvasható Umar Kremljov AIBA-elnök nyilatkozata a közleményben. – Figyelmesen tanulmányoznunk kell a jelentést, és lépéseket kell tennünk az igazság megvédéséért. Ami a legfontosabb, hogy olyan rendszert dolgozzunk ki, ami által a mérkőzések eredményei minden gyanú felett állnak majd.

Természetes, hogy egyből arra gondolunk, vajon a magyar versenyzők eredményeit is manipulálták-e. Két magyar ökölvívó vett részt a riói olimpián, és bár a jelentés ismert része külön nem tér ki az ő meccseikre, de az eredményekből kiindulva nem valószínű, hogy Bacskai Balázs és Harcsa Zoltán csalás áldozata lett.

A 2010-ben Európa-bajnok Bacskai rögtön az első meccsét elvesztette, de egyhangú pontozással, sima meccsen maradt alul a később bronzérmes francia Souleymane Cissokhóval szemben. Akkori edzője, Erdei Zsolt azt nyilatkozta a találkozó után, hogy előzetesen ettől az ellenféltől tartottak a legjobban, mert a stílusa nem feküdt Bacskainak, és ez meg is látszott.

Harcsa veresége még egyértelműbb volt, ő ugyanis technikai KO-val kapott ki a torna első számú kiemeltjétől, a kubaiak világbajnokától, Arlen Lópeztől, aki később meg is szerezte az aranyérmet, csakúgy, mint idén a tokiói játékokon.

Az Insidethegames.biz oldal ugyanakkor részletezte a gyanús riói meccseket. A McLaren-vizsgálatban szerepelt többek között az orosz Vlagyimir Nyikityin és az ír Michael Conlan negyeddöntője, amelyet előbbi ökölvívó nyert meg 2-1-es pontozással, és lett végül bronzérmes az 56 kilogrammos súlycsoportban.

Szintén problémák vetődtek fel a francia Tony Yoka 2-1-es pontozásos győzelmével végződött, a brit Joe Joyce elleni plusz 91 kilogrammos döntőben.

McLaren elmondta azt is, hogy 250 ezer dollár (78 millió forint) kenőpénzt ajánlottak fel a mongol Otgondalai Dorjnyambuu és a francia Sofiane Oumiha 60 kilogrammos elődöntőjében. Ezt a csatát 3-0-s pontozással a francia ökölvívó nyerte, és lett később ezüstérmes.

A változások jegyében az október végén kezdődő belgrádi férfi-világbajnokságon részt vevő mérkőzésvezetőket, pontozókat és a technikai személyzet tagjait nagyon szigorú szempontok alapján választották ki, McLaren cége, az MGSS valamennyiük múltját és hátterét ellenőrizte.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.