Szenzáció: 46 évesen folytatja az olimpiai bajnok tornásznő + videó

Okszana Csuszovityina még 1992-ben győzött az ötkarikás játékokon, Tokióban elköszönt, de most meggondolta magát.

2021. 10. 02. 11:31
Uzbekistan's Oksana Chusovitina competes in the artistic gymnastics vault event of the women's qualification during the Tokyo 2020 Olympic Games at the Ariake Gymnastics Centre in Tokyo on July 25, 2021. (Photo by Loic VENANCE / AFP) Fotó: Loic VENANCE / AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Könnyek között búcsúzott a nyáron a tokiói olimpia tornaversenyein az olimpiai bajnok Okszana Csuszovityina, miután az ugrás selejtezőjében a 14. helyen zárt, így nem került be a nyolcas döntőbe. A könnyeket azonban nem a csalódás hozta ki az üzbég tornásznőből, hanem az, hogy 46 évesen (!) kimondta: itt a vége. Egészen hihetetlen, hogy az olimpiai aranyát még az 1992-es barcelonai ötkarikás játékokon szerezte!

A Tokióban nyolcadik olimpiáján – 1992 és 2020 között egyet sem hagyott ki – szerepelt Csuszovityina elmondta, hogy edzőként nem kíván dolgozni, mert ő aztán tudja, hogy ez pokoli munka, és most már a boldog családi élet lesz nála a középpontban.

Csuszovityina Tokióban már búcsút intett:

Fotó:  Martin BUREAU / AFP

Szóval, mindenki elkönyvelte, hogy kitehetjük a pontot egy lenyűgöző karrier végére, pénteken azonban a Csuszovityina az Instagram-sztorijai között egy olyan bejegyzést osztott meg, amiből kiderül, hogy erről egyelőre még sincs szó.

„Szeretném mindenkivel tudatni, hogy úgy döntöttem, felkészülök a 2022-es Ázsiai Játékokra. Nem tudom úgy befejezni a pályafutásomat, hogy ne nyerjek (még) érmet Üzbegisztánnak” – írta Csuszovityina, aki a történelem fordulatai és gyermeke betegsége miatt négy ország színeiben is versenyzett.

Üzbegisztán nemzeti hőse a fővárosban, Taskentben a falon saját magával is találkozhat:

Okszana Csuszovityina 1975. június 19-én az akkor a Szovjetunió tagköztársaságának számító Üzbegisztánban, Buharában (Bokhara) született, és 1991-ben szovjet versenyzőként szerzett nagyon fiatalon két aranyat (csapat, talaj) és egy ezüstöt (ugrás) az indianapolisi vb-n. Egy év múlva a felbomlott Szovjetuniót „váltó” Független Államok Közösségét képviselve lett ezüstérmes a barcelonai ötkarikás játékok csapatversenyében. Az olimpiákról még egy érme van, ezt 2008-ban Pekingben német színekben nyerte ugrásban. A világbajnokságokon tizenegy érmet gyűjtött be, közte három aranyat, a még nem említett harmadikat 2003-ban, Anaheimben üzbégként, mondani sem kell, ugrásban.

S hogy honnan a német szál? A magánélet számos kihívás elé állította, kezdve onnan, hogy ortodox keresztény vallású családja nem nézte jó szemmel házasságát a muzulmán birkózóval, Bahodir Kurbanovval. A fiuk, Aliser még csak három éves volt, amikor leukémiát diagnosztizáltak nála, és mivel Üzbegisztánban nem volt biztosított a megfelelő orvosi ellátás, Németországba költöztek. A Német Tornaszövetség segített nekik pénzt gyűjteni a végül eredményes kezelésekre, Csuszovityina pedig felvette az állampolgárságot, 2006 és 2012 között német színekben versenyzett.

2013-tól újra üzbégként tornázott, a 2016-os riói olimpián hetedik volt ugrásban, 2018-ban pedig a jakartai Ázsiai Játékokon a dobogó második fokára állhatott. S kedvenc szerén idén júniusban Dohában ő nyerte meg a világkupaversenyt.

Jövőre a kínai Hangcsou ad majd otthont az Ázsia Játékoknak. Ha pedig Csuszovityina jól szerepel majd, ne vegyünk mérget arra, hogy nem fordul majd meg a fejében, hogy a 2024-es olimpiáig már csak két esztendő van. Elvégre Párizsban még csak 49 esztendős lesz.

Az Instagram-oldalán láthatjuk, már újra edzésben van.

Borítókép: Okszana Csuszovityina a tokiói olimpián. Fotó: Loic Venance/AFP
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.