Akadt egy boldog magyar a franciák elleni sima vereség után
Bravúrban reménykedtünk, de a magyar férfi-kosárlabdaválogatott nagyon sima, 78-54-es vereséget szenvedett a B csapatával felálló, idén olimpiai ezüstérmes Franciaország ellen Kaposváron hétfőn. A főszereplők borzalmas támadójátékról beszéltek, de legalább a sportág nagy tehetségének volt egy emlékezetes pillanata.
20211129 kaposvar magyar orszag francia orszag ferfi kosarlada merkozes havran zoltan magyar nmezet
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Lényegében már az első negyedben eldőlt a franciák elleni világbajnoki selejtező. Mindössze nyolc pontot ért el a magyar válogatott, amely ellenben huszonegyet kapott. Innentől sejteni lehetett, hogy az eleve jobb játékerőből álló Franciaország rutinból nem hagyja majd igazán szorossá válni a találkozót.
Mégiscsak az idei olimpia ezüstérmeséről volt szó, még akkor is, ha az NBA-ben és az Euroligában szereplő sztárok otthon maradtak, ráadásul a vb-selejtezőkre behívott egyetlen tokiói kerettag, Andrew Albicy sem lépett pályára Kaposváron.
Tehát egyetlen olimpiai érmest sem láthatott a közönség, de fizikailag a franciák B csapata is a magyar fölé nőtt. Így is olyan játékosok alkották, mint például a Valenciában szereplő, Louis Labeyrie, akit képtelenek voltunk féken tartani – mindössze 17 percet töltött a pályán, ami alatt 19 pontot szórt.
Elsősorban mégsem a védekezéssel volt a probléma, a 78 kapott pontra nem lehet különösebb panasz, ellenben a magyar válogatott támadójátéka rendkívül akadozott és pontatlan volt. Mintha megremegtek volna a kezek, ami Franciaország ellen nem megengedhető.
– Nagyon rosszul játszottunk támadásban, az ötvennégy pont kevés – ismerte el a falcós Perl Zoltán, aki csereként beállva, a maga tíz pontjával így is a válogatott második legeredményesebb tagja volt a 14 pontos Benke Szilárd után. – A kapott pontmennyiség nem rossz, de a támadás nem ment.
Mindent kihagytunk amit ki lehetett, olyanokat, amikből máskor tízből kilencet bedobunk, most tízből egy sikerült.
A kép csalóka: Labeyrie és a franciák magasan a magyarok fölé nőttek Fotó: Havran Zoltán
A statisztikák is azt mutatták, hogy borzalmas volt a magyarok dobóhatékonysága. A duplákat mindössze 39, a hárompontosokat 18 százalékkal értékesítette a csapat, de még a büntetők is csak 66 százalékban sikerültek. Viszonyításképpen a franciák százalékai ugyanebben a sorrendben így alakultak: 74, 36, 83.
A gyengének bizonyuló támadójáték mellett az első negyedben hiányzó agresszivitást emelte ki a sima vereség okaként Pór Péter, aki a portugáliai első fordulós győzelem után másodszor helyettesítette a koronavírus-fertőzés miatt hiányzó Ivkovics Sztojan szövetségi kapitányt a magyar kispadon. – Gratulálok a francia csapatnak, megérdemelten nyertek – fogalmazott Pór. – A mérkőzés elején beragadtunk, a franciák más sebességben játszottak, nem voltunk elég kemények, agresszívak, hagytuk őket játszani.
A mérkőzés után a csalódott magyar kosárlabdázók, akik alighanem maguktól is többet vártak, az öltözőbe vonultak, egyvalaki azonban mosolygósan kint maradt nyilatkozni. Ő nem más volt, mint a 19 éves Maronka Zsombor, aki ezen a mérkőzésen debütált a felnőtt válogatottban. A Szegeden született, 208 centiméter magas játékos mindössze 12 évesen került a spanyol Badalonához, amelyben már az élvonalban szereplő felnőttcsapatban szerepel.
– Régóta vártam erre a pillanatra, végre eljött – árulta el Maronka a válogatottan való bemutatkozása után. – Még nagyobb lett volna az öröm, ha nyerni tudunk, de sajnos nagyon sima meccs volt. Én azért nagyon örülök. Végig pozitív voltam, reméltem, hogy vissza tudunk kapaszkodni a meccsbe, de a franciák ellen nem egyszerű.
Az elején nem szabadott volna engedni, hogy így elhúzzanak, de a legvégéig harcoltunk.
A magyar kosárlabdázás talán elsőszámú tehetsége négy percet töltött a pályán, ami alatt egyszer próbálkozott dobással, és a triplája sikeres volt, a közönség pedig vastapssal jutalmazta meg. – Én voltam a fiatal a pályán, biztos ez is számított, hogy a közönséggel együtt így meg tudtuk élni ezt a pillanatot – mondta Maronka az első válogatottbeli kosaráról. – Jól érzem magam a csapatban, az elején nehezen indult a kommunikáció, de már megtaláltam az összhangot mindenkivel. Utazom vissza Badalonába, most már a klubszezonra koncentrálok újra.
A magyar válogatott februárban a Montenegró elleni két meccsel folytatja a 2023-as világbajnokság selejtezőjének első csoportkörét. A portugáliai győzelemmel és a franciák elleni vereséggel Pór Péter szerint teljesítették a minimumot az első két fordulóban. – Hoztuk a kötelezőt a portugálok elleni győzelemmel, amelynek nagyon nagy értéke lehet még. A franciák ellen szerettünk volna jó játékkal és meglepetéssel kirukkolni, de ez nem a mi napunk volt.
A selejtezők első csoportkörében minden négyesből a legjobb három válogatott jut tovább, ám nem mindegy, hány ponttal, az eredményeket ugyanis viszik tovább a csapatok a következő körbe.
Világbajnoki selejtezők, E csoport, az állás két forduló után: 1. Franciaország 4, 2. Montenegró 3 (150-142), 3. Magyarország 3 (135-153), 4. Portugália 2.
Borítókép: Perl Zoltán küzd a francia túlerővel szemben (Fotó: Havran Zoltán)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Álmomban rendeztem. Az volt, hogy a Netflix felkért, hogy találjak ki egy filmet egy fekete leszbikus párról. Kitaláltam, és nálam az egyik fekete nőt egy fehér, szakállas férfi játszotta.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.