Lipcsei volt a példaképe, Rebrov jegelte, Stöger felfedezte

Vécsei Bálint berobbant. Másodszor, ezúttal visszavonhatatlanul. A Ferencváros játékosa – aki Kazincbarcikán pedagógus családban nevelkedett, a Honvéd akadémiáján pallérozódott, ott is lett NB I-es futballista, majd Olaszországban és Svájcban belekóstolt a légiós életbe – immár csapata meghatározó embere, s hét év után visszakerült a válogatottba. Másfelől pedig egy intelligens, szerény labdarúgó, akit bátran állíthatunk példaképül a fiatalok elé.

Magyar Nemzet
2021. 11. 04. 13:47
Fotó: Nemzeti Sport/Török Attila
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Minden kisgyerek arról álmodik, hogy futballista lesz. Nem vitás, Barcikán volt kit követni, Lipcsei Péter mellett Komlósi Ádám is sokra vitte, mind a ketten voltak magyar bajnokok, válogatottak. S ne feledkezzünk meg Elek Ákosról sem, akinek még az Európa-bajnoki részvétel is megadatott! – mesélt a gyerekkori indíttatásról Vécsei Bálint a Nemzeti Sportnak adott interjúban.

A Ferencváros játékosának az édesapja földrajz-testnevelés szakos tanár, édesanyja pedig óvónő, tehát pedagóguscsaládból származik. Ő maga is jól tanult, felvételt nyert a nívós kazincbarcikai gimnáziumba, ám a futballt választotta, hiszen bekerült a Honvéd akadémiájára. Hívta az MTK is, de a Honvédra esett a választása, mert úgy érezte, ott több esélye lesz kitörni.

A ma már 28 éves játékos élt is a lehetőséggel, még nem volt 18 éves, amikor Supka Attila iránytása alatt bemutatkozott az NB I-ben. A karrierje egyenletesen ível felfelé, 2014-ben Pintér Attila a válogatott keretbe is meghívta, s két meccsen is pályára lépett.

2015-ben újabb nagy lépésként szerződtette az olasz Bologna, igaz, egyből kölcsönadta a Leccének, 2016 nyarán pedig a svájci Lugano szerződtette, ahol négy évet húzott le. Vécsei ma is jó érzéssel gondol vissza a Luganóban töltött évekre.

– A csapat egy évvel azelőtt harcolta ki a feljutást, hogy odakerültem. Akkor már jelentős terveket szőtt a vezetőség, ennek megfelelően erősített, ámbár azt aligha gondolta, hogy mindjárt a harmadik helyen zárva kivívjuk az Európa-liga-szereplést is. A második évet éppen az tette emlékezetessé, míg a harmadikat ismételten a harmadik hely megszerzése, és azzal együtt az El-csoportkör újbóli elérése. A boldogságomat csak fokozta, hogy a csapat stabil tagjaként kivettem a részem a sikerekből. Csodás időszakot éltem át Luganóban, a klubot és a várost is örökre a szívembe zártam – mesélt lelkesen erről az időszakról.

Hogy ha minden klappolt, akkor 2019 nyarán miért igazolt haza, a Ferencvároshoz?

– Sokat töprengtem azon, mitévő legyek. Ugyanakkor minél többet gondolkodtam, annál inkább motivált, hogy aláírjak ahhoz a csapathoz, amely évek óta folyamatosan fejlődik, amely méltán pályázik arra, hogy Magyarországon mindent megnyerjen, és amely a nemzetközi porondon is maradandót tud alkotni. S volt még valami, ami a költözés mellett szólt: feltett szándékom volt, hogy újra válogatott legyek, ám úgy éreztem, Luganóból erre nincs esélyem. Úgy voltam vele, ha a Bajnokok Ligája- vagy Európa-liga-résztvevő Ferencvárosban jó teljesítményt nyújtok, a szövetségi kapitány figyelmét is felkelthetem. Így is történt, igaz, másfél esztendővel később, mint azt reméltem… – beszélt a döntés okáról.

A Fradiban aztán a reméltnél nehezebben sikerült bizonyítania, első idényében nemigen kapott lehetőséget rá. Idővel, nem tagadja, már a távozás is megfordult a fejében.

– Az igazsághoz tartozik, hogy Rebrov kiváló munkát végzett, fantasztikus eredményeket ért el vele a klub. Hogy nem számolt velem, nem lehet felróni neki – ismeri el. 2020 nyarán ráadásul arccsonttörést szenvedett, ezért kimaradt a BL-menetelésből is. – Mivel a csapat sikeres volt, az edzőnek nem volt oka a változtatásra. Hogy közben nyertünk két bajnoki címet, egyfajta vigaszt jelentett.

Nem titok, nem egyszer feltettem magamnak a kérdést: menjek vagy maradjak? Valójában én sem tudtam, mi a jó döntés, mindamellett nem akartam megfutamodni. A nyáron, amikor Peter Stöger átvette Rebrov helyét, úgy voltam vele: adok magamnak még egy utolsó sanszot. Nem vágytam többre, csak arra, hogy megkapjam az esélyt. Az, hogy Peter Stöger hitt bennem, erőt adott, és úgy vélem, éltem is a lehetőséggel.

A játékára Marco Rossi is felfigyelt, Vécsei októberben játszott az Albánia és Anglia elleni világbajnoki selejtezőn is, s a kapitány behívta a novemberi mérkőzésekre is.

Vécsei Bálintra ma este a Celtic ellen vár nagy feladat, a Ferencvárosnak muszáj nyernie, hogy életben tartsa az álmait.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.