Olimpia a Holdon – gyilkos körülmények között győzött a favorit

Embert próbáló körülmények között kezdődtek meg a sífutóversenyek a pekingi téli olimpián. A papírforma mégsem borult fel, Therese Johaug hatalmas fölénnyel nyerte meg a 7,5+7,5 km-es tömegrajtos viadalt, az úgynevezett síatlont. A norvég sportoló az olimpia első aranyérmese.

2022. 02. 05. 9:32
Norway's Therese Johaug celebrates after winning the women's skiathlon 2x7,5km event during the Beijing 2022 Winter Olympic Games on February 5, 2022, at the Zhangjiakou National Cross-Country Skiing Centre. (Photo by Jewel SAMAD / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1700 méteres tengerszint feletti magasság, orkán erejű szél, holdbéli táj, műhó, nézők, szurkolók csak a tévé előtt. Ilyen körülmények között rendezik a téli olimpia sífutóversenyeit Pekingben, helyesebben a fővárostól 150 km-re fekvő Csangcsiakou síközpontban.

A női 7,5+7,5 km-es tömegrajtos viadalra, a síatlonra készülő versenyzők bokáig érő vastag kabátban, kendőben, a nagy szél és a hideg ellen védő arctapasszal, fűthető kesztyűben és mellényben siettek a rajthoz. Nem éppen irigylésre méltő körülmények közepette. Vagy mégis? Igen, aki Pekingben nem akad fenn a szigorú Covid-szűrésen, az már-már nyertesnek tekinthető.

Fotó: Europress/AFP/Jewel Samad

A síatlonnak az a különlegessége, hogy a táv első felét klasszikus, a másodikat szabadstílusban futják a versenyzők. A viadal már az első szakaszon, annak a végén eldőlt. A nagy esélyes Therese Johaug klasszikus stílusban az utolsó kaptatón akkora iramot diktált, amit senki nem bírt, leszakította az üldözőit, s több mint tíz másodperces előnyre tett szert. A folytatásban ezt még növelte majd egy percre, a végén aztán kiengedett, s kereken félperces előnnyel ért célba elsőként.

Therese Johaug tehát a téli olimpia első aranyérmese.

Johaug tizenháromszoros világbajnok, Marit Björgen visszavonulása óta a legjobb sífutónő. Már tizenkét éve, Vancouverben megszerezte az első olimpiai aranyérmét a 4x5 km-es váltóval, Szocsiban aztán „csak” egy ezüst és bronz jutott neki Björgen mögött. A phjongcshangi olimpiáról pedig lemaradt. 2016-ban egy kenőcs miatt doppinggyanúba keveredett, s eltiltották 18 hónapra, amibe beleesett a 2018-as olimpia is.

Mindvégig hangoztatta az ártatlanságát, s persze készült a visszatérésre. 2019 óta lényegében egyeduralkodó a távolsági versenyeken, s igazi kuriózum, hogy atlétikában, futásban is a világ legjobbjai közé tartozhatna, ha rászánná magát, 10 km-en 31:40 percet futott – méghozzá egyedül, edzőcipőben, nem pedig szögesben.

A világbajnoki címeket sorra gyűjtötte, az első egyéni olimpiai aranyérmére azonban egészen mostanáig várnia kellett. Megérdemelte.

A második helyért az orosz Nyeprajeva és az osztrák Stadlober sprintelt, az oroszé lett az ezüst, de az osztrák versenyző is boldog volt. Ők is tudták, Johaug mögött csak a másik két dobogós helyért küzdöttek.

Az egyik titkos esélyes, az amerikai Jesse Diggins klasszikus stílusban nagyon leszakadt, de nem adta fel, szabadstílusban feljött a hatodik helyre. A címvédő Charlotte Kalla csak tizenkilencedik lett.

A férfiak hasonló, 15+15 km-es versenyét magyar idő szerint vasárnap reggel rendezik.

Sífutás, női 7,5+7,5 km: 1. Therese Johaug (Norvégia) 44:13.7 perc, 2. Natalja Nyeprjajeva (Orosz csapat) +30.2 mp hátrány, 3. Teresa Stadlober (Ausztria) +30.5, 4. Kerttu Niskanen (Finnország) +36.1, 5. Frida Karlsson (Svédország) 42.5, 6. Jessica Diggins (Egyesült Államok) +50.5.

Borítókép: Therese Johaug ünnepli első egyéni olimpiai aranyérmét (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.