Paul Elvström (dán, finndingi), Al Oerter (amerikai, diszkoszvetés), Carl Lewis (amerikai, távolugrás), Icso Kaori (japán, szabadfogású birkózás), Michael Phelps (amerikai, 200 m vegyesúszás), Mijain López (kubai, kötöttfogású birkózás). Ők hatan tudták négy különböző olimpián is megnyerni ugyanazt az egyéni versenyszámot.
A felsorolásból kitűnik, hogy a téli játékokon még senki sem vitte véghez ezt a bravúrt. Pénteken, Pekingben ketten is megpróbálták.
A svájci sífutónak, Dario Colognának nem volt reális esélye, hogy csatlakozzon az illusztris névsorhoz, az amerikai hódeszkalegenda, Shaun White esetében viszont nem lehetett kizárni a bravúrt.
A Repülő Paradicsomnak akár már korábban meglehetett volna a mesternégyes, hiszen 2006-ban, 2010-ben és 2018-ban nyert aranyat félcsőben, Szocsiban viszont lemaradt a dobogóról, negyedik lett.
Magyarországról nézve nehéz felfogni, mekkora sztár lehet valaki hódeszkásként, a közösségi média adatai viszont jelzésértékűek: a 2014-es szocsi olimpia alatt az összes részt vevő sportoló közül Shaun White-ról értekeztek a legtöbbet a Facebookon.
Nem meglepő tehát, hogy miután a harmincöt éves sportoló bejelentette, a pekingi lesz karrierje utolsó versenye, óriási várakozás előzte meg a félcső döntőjét, az Egyesült Államokban főműsoridőben zajlott a verseny.
A fináléban három csúszást mutathatott be a tizenkét versenyző, és a legjobb pontszám alapján rangsorolták a deszkásokat. White a második csúszásával a negyedik helyen állt, kockáztatnia kellett a búcsúéremért, de nem járt sikerrel.
– Jobb lett volna, ha rendesen be tudom fejezni az utolsó csúszásomat, de a hátsó lábammal nehézségeim akadtak. Talán a nyomás, talán a fáradtság volt az oka. Itt a vége, hálás vagyok a karrieremért. Nagyszerű utazás volt, a hódeszka életem szerelme – mondta könnyeivel küszködve White.
A Repülő Paradicsom már 2006-os és 2010-es sikere után is sportág legnagyobbjai között követelt magának helyet, az extrém sportok csúcseseményén, az X-Gamesen is számolatlanul nyerte az aranyakat, ám ő egy kései sikerére emlékszik vissza legjobb szívvel.
– A 2018-as olimpiai győzelem volt a pályafutásom csúcspontja. Vissza akartam térni a dobogó tetejére, egyetlen menetem volt, hogy megcsináljam, és sikerült.
Akkor a White-nál tizenkét évvel fiatalabb japán Hirano Ajumu végzett a második helyen, idén, Pekingben viszont ő volt az, aki az utolsó csúszással megszerezte az aranyérmet.
Természetesen, ahogy lényegében a teljes generációját, Hiranót is inspirálta a visszavonuló White.
– Shaun teljesítménye mindenkit lenyűgözött, különleges alakja a sportágnak. Ő egy hős, aki mindig saját magát akarja túlszárnyalni. Ez egy fontos lecke, amit tőle tanultam. Ma is jól szórakozott a félcsőben, és remélem, hogy én is ugyanezt az üzenetet tudtam közvetíteni – méltatta a nagy elődöt a japán bajnok.
XXIV. téli olimpia (Peking), hódeszka, férfi félcső
1. Hirano Ajumu (Japán)
2. Scotty James (Ausztrália)
3. Jan Scherrer (Svájc)
Borítókép: A búcsúzó Shaun White trükk közben (Fotó: MTI/AP/Gregory Bull)