Szerda délelőtt futótűzként futott terjedt a nemzetközi sportsajtóban egy Egyesült Államokban élő svájci üzletemberrel, bizonyos Hansjörg Wyss-szel készített interjú, aki arról beszélt, Roman Abramovics megvételre kínálta fel neki a Chelsea-t. Ebből az is kiderül, hogy az orosz oligarcha csupán taktikai lépésként adta át a Bajnokok Ligájában címvédő labdarúgóklubot az egyesület jótékonysági alapítványának, valójában továbbra is ő hozza meg a stratégiai döntéseket.
Wyss azt is elmondta, az összegben még nem állapodtak meg, mert Abramovics sokat kért. Hogy mennyit, azt persze nem hozta nyilvánosságra, azt azért közölte, a Chelea kétmilliárd fonttal tartozik az orosz oligarchának, aki az árba ezt az összeget értelemszerűen belekalkulálja.
Roman Abramovics szerda este az alábbi közleményt jelentette meg a Chelsea hivatalos honlapján. Ebben megerősíti az eladási szándékot, ugyanakkor teljesen más megvilágításba helyezi az ügyletet.
„Szeretnék reagálni a médiában az elmúlt napokban a Chelsea FC tulajdonjogával kapcsolatos találgatásokra. Ahogy korábban is mondtam, mindig a klub érdekeit szem előtt tartva hoztam meg a döntéseket. A jelenlegi helyzetben ezért a klub eladása mellett döntöttem, mivel úgy gondolom, hogy ez a klub, a szurkolók, az alkalmazottak, valamint a klub szponzorai és partnerei érdeke” – így kezdődik a kommüniké. Aztán Abramovics cáfolja, hogy a klub adósságát bekalkulálná az árba.
Nem rohamtempóban valósul meg a klub eladása, hanem a megfelelő eljárás szerint. Nem kérem semmilyen kölcsön visszafizetését. Ez számomra soha nem az üzletről vagy a pénzről szólt, hanem a játék és a klub iránti tiszta szenvedélyről.
Abramovics a titokzatos jótékonysági alapítvány szerepéről is szót ejt: ezen keresztül az ukrajnai háború áldozatait akarja támogatni.
Utasítottam a munkatársaimat, hogy hozzanak létre egy jótékonysági alapítványt, amelynek javára a klub eladásából származó teljes nettó bevételt felajánljuk. Az alapítvány az ukrajnai háború áldozatainak megsegítését szolgálja. Ez magában foglalja az azonnali segítségnyújtást, valamint a hosszú távú helyreállítási munka támogatását.
Abramovics természetesen sajnálja, hogy a háború miatt meg kell válnia a Chelsea-től, de ezt tartja a helyes döntésnek.
„Tudják, hogy ezt a döntést hihetetlenül nehéz meghozni, és fáj, hogy így válok meg a klubtól. Úgy gondolom azonban, hogy ez a klub legjobb érdeke. Remélem, sikerül még utoljára ellátogatnom a Stamford Bridge-re, hogy személyesen elbúcsúzzak önöktől. Életem megtiszteltetése, hogy a Chelsea FC tagja lehetek, és büszke vagyok minden közös eredményünkre. A Chelsea Football Club és támogatói mindig a szívemben maradnak.”
Fel van adva a lecke. Abramovics arra ugyanis nem tér ki, hogy üzleti, netán lelkiismereti megfontolás alapján jutott erre az elhatározásra. S még azt sem zárhatjuk, ki hogy minderről egyeztetett Vlagyimir Putyinnal, akinek ő az egyik tanácsadója. Vagy talán már csak volt.
S természetesen ahhoz, hogy megvalósuljon a jótékony szándék, először is nyélbe kell ütni az adásvételt. Hogy Hansjörg Wyss-szel vagy valaki mással, az hamarosan kiderül.
Borítókép: Roman Abramovicsnak a Chelsea nem üzlet, hanem szenvedély (Fotó: Getty)