A szakadékba mennek így kerékpárral, mint ennél a világcsúcsnál + videó

Az olasz Filippo Ganna a svájci Grenchenben 56,792 kilométerre javíotta az egyórás kerékpározás világcsúcsát.

Magyar Nemzet
2022. 10. 08. 21:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombaton a szlovén Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) győzelmét hozó Lombardiai körverseny mellett volt egy másik fontos esemény is a kerékpársportban, ami nagy figyelmet kapott. Mégpedig a kétszeres időfutam-világbajnok olasz Filippo Ganna (INEOS Grenadiers) világcsúcskísérlete a svájci Grenchenben, ahol az egyórás világrekord került a célkeresztbe. Az érvényben levő csúcsot a brit Daniel Bigham augusztus 15-én ugyanitt állította fel, 55,548 kilométert megtéve.

Gannának a rekordkísérletre készített kerékpárja, egy Pinarello Bolide F HR 3D a világ első olyan időfutam-konstrukciója, amely nagyrészt 3D nyomtatott technológiával készült. Ez lehetővé tette, hogy olyan új formavilágot alkossanak, mely a hagyományos gyártási eljárással lehetetlen lenne. S részben olyan ötvözetből készült, amit az űrtechnológiában alkalmaznak. Minden adott volt tehát egy „űridő” eléréséhez.

Csütörtökön a Het Nieuwsblad belga újság arról számolt be, hogy Ganna 35 perces tesztet végzett Montichiariban, és az olaszországi pályán 56 km/óra feletti átlagot ért el. A versenyző erre reagálva a pénteki sajtótájékoztatón tréfálkozva azt mondta, lehet, hogy a világcsúcskísérleténél a 35. percben még remek állapotban lesz, de a következőben már a halálán, de azt reálisnak tartja, hogy legalább egy métert javítson a fennálló világcsúcson. Ennél persze nagyobb tervei is vannak, hiszen azt is kiszámította, hogy ha a 250 méteres pályán átlagban 15,8-16 másodperces köröket tudna teljesíteni, ami a célja, akkor alaposan megdöntené a rekordot: 15,8 másodperces körökkel közel lenne az 57 kilométerhez.

– A kerékpárom nehezebb, mint egy normál kerékpár, de gyorsabb. Talán azért ilyen nehéz, mert a Pinarello sok szeretetet tett bele – sütött el még egy poént a 26 éves olasz bringás.

– Az életemben még nem várt rám ilyen nagy erőfeszítés, meglátjuk, hogy milyen állapotban leszek – jegyezte meg, s elárulta, hogy nagyon fontos számára a világcsúcs megjavítása, de ha sikerrel is jár, a tokiói olimpián szerzett aranyérmét a csapatok üldözőversenyében többre tartja.

A rekordkísérlet 20 órakor indult, Ganna jobban kezdett, mint Bigham a világcsúcsánál, de a 10. kör után elmarad a brit idejétől, 10. kilométer megtétele után 3,6 másodperc volt a lemaradása, a sebessége pedig „csak” 54,494 km/óra. Ám csakhamar láthattuk, mindez csupán azt jelenti, Ganna nem hagyja, hogy az elején elvigye a lendülete, igyekszik beosztani az erejét. 20 kilométernél már 1,6 másodperccel verte Bigham idejét, fél óra elteltével tíz másodperc volt a előnye, a sebességmérő pedig 55,715 km/órát mutatott. A 135. körben, 33,750 kilométernél áttörte az 56 km/órás átlagsebességet, a köridejével 15,6 alá ment, szenzációs volt a tempója. Amikor 15,260 másodperces lett a köre, azt a 250 métert 58,9 km/órával tette meg. Ezt persze nem lehetett tartani, azonban Ganna összességében remekül osztotta be az erejét, a kérdés csak az volt, hogy mennyi lesz az új világcsúcs. Nos, az egyórás rekord immár 56,792 kilométer, Filippo Ganna nem egy métert, hanem 1244-et javított az eddigi legjobb eredményen.

Ilyen gyorsan, mint most ő, eddig csak lejtőn vagy szakadékba lefelé mentek kerékpárral.

Borítókép: Filippo Ganna és a csodakerékpárja (Forrás: Twitter/INEOS Grenadiers)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.