Három női játékvezető lesz a futball-vb-n, de kettő kijelölése rizikós
Miközben sorra bemutatjuk a labdarúgó-világbajnokság csapatait, a torna legnagyobb sztárjait, szólni kell azokról is, akik abban bíznak, hogy ők nem lesznek főszereplők. Katarban 36 játékvezető dirigál majd, és a vb-történelemben most először nők is fújják a sípot, rögtön hárman is.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) már májusban bejelentette, hogy a világbajnokságra 36 játékvezetőt, 69 asszisztenst és 24 videóbírót választottak ki; az elmúlt években a FIFA-tornákon, valamint más nemzetközi és hazájukban nyújtott teljesítményük alapján.
Collina szerint eljött a női játékvezetők ideje
– Mint mindig, az általunk meghatározott kritériumok szerint a minőség az első, és a kiválasztott mérkőzésvezetők a legmagasabb szintű játékvezetést képviselik világszerte. A 2018-as világbajnokság nagyon sikeres volt, részben a magas színvonalú játékvezetés miatt, és mindent megteszünk, hogy Katarban még jobbak legyünk. Azt pedig remélem, hogy a jövőben a női játékvezetők közreműködése a férfitornákon már természetesnek számít, és nem szenzációnak – szögezte le Pierluigi Collina, a FIFA Játékvezetői Bizottságának olasz elnöke, akit hatszor választották meg a világ legjobb játékvezetőjének, és ő vezette a 2002-es Brazília–Németország (2-0) vb-döntőt.
A jelöltek megfigyelése, felkészítése már 2019-ben elkezdődött, amit aztán Covid-járvány megnehezített, de végül összeállt a vb-n közreműködők listája. Erre már nem kerülhetett fel a 2021-es Eb-döntőn (Olaszország–Anglia 1-1, 11-esekkel 3-2) bíráskodó holland Björn Kuipers, aki a kontinenstorna után 48 évesen visszavonult. Az elmúlt évek neves játékvezetői közül a 46 éves szlovén Damir Skomina tavaly térdproblémái miatt letette a sípot, de nem láthatjuk a török Cüneyt Cakirt sem. A FIFA májusi kerethirdetésének ő lett a legnevesebb áldozata, s augusztusban 45 évesen csalódottan be is jelentette, hogy befejezi a bíráskodást.
Kovács István magyar állampolgársággal is rendelkezik
Az idei BL-döntőt (Real Madrid–Liverpool 1-0) levezénylő francia Clément Turpin ott lesz a vb-n, miként napjaink legjobbnak tartott játékvezetői közül többek között az angol Michael Oliver és Anthony Taylor, a lengyel Szymon Marciniak, az olasz Daniele Orsato, a holland Danny Makkelie és a romániai Kovács István is.
– Anyai ágon sváb a családunk, apai ágon magyar, így 2011-ben kettős állampolgár lettem, és erre nagyon büszke vagyok – mondta egy korábbi interjújában a 38 éves, nagykárolyi testnevelő tanár Kovács István, aki májusban közmegelégedésre bíráskodott az első Konferencialiga-döntőben (AS Roma–Feyenoord 1-0).
A vb-re kijelölt 36 játékvezető megoszlása régióként így néz ki: Európa 11, Dél-Amerika hét, Ázsia és Afrika hat-hat, Észak- és Közép-Amerika öt, Óceánia egy.
Ausztrália az ázsiai vb-selejtezőkön szerepel, így az ausztrál Chris Beathet is – aki tavaly a klub-vb döntőjét vezette (Chelsea–Palmeiras 2-1) – Ázsiának számolják el. Négy ország delegál két bírót: Argentína, Brazília, Anglia és Franciaország.
Stéphanie Frappart már több rangos meccsen dirigált
A franciáknál Turpin mellett Stéphanie Frappart a másik kiválasztott, a Katarban történelmet író három női játékvezető egyike. S a 38 éves Frappart-nak különösebben nem is kellene lámpalázasnak lennie. 2019-től rendszeresen vezet a francia élvonalban, és három éve ő fújta a sípot az európai Szuperkupáért rendezett meccsen, amelyen Isztambulban a BL-győztes Liverpool 2-2 után 11-esekkel legyőzte a Chelsea-t. 2020 decemberében az első női játékvezető lett a BL-ben, a Ferencváros csoportjában a Juventus–Dinamo Kijev meccset (2-0) kapta meg. Két hete ő vezette a Real Madrid–Celic (5-1) találkozót, de bíráskodott már az Európa-ligában, a Nemzetek Ligájában és vb-selejtezőn is. A sok megbízatás mutatja, hogy megállja a helyét, és nyugodtan rá lehet bízni egy vb-meccset is.
Abasifuzi ba mbere b’abagore bazasifura igikombe cy’isi cy’abagabo;
A torna játékvezetői keretéből a két másik hölgy, a ruandai Salima Mukansanga és a japán Jamasita Josimi esetében már nagyobb a kockázat. Előbbi januárban az Afrika-kupa történetének első női játékvezetőjeként elboldogult a Zimbabwe–Guinea (2-1) csoportmeccsen, utóbbi a japán bajnokságban és az ázsiai Bajnokok Ligájában edződik; de számukra a világbajnokság nagy kihívás lesz.
A 69 asszisztens között is akad három hölgy, egy brazil, egy mexikói és egy egyesült államokbeli. Ami a 24 fős videóbírós csapatot illeti, átfedés nincs, aki a VAR-szobába kerül, az nem vezet meccset és asszisztensi feladatot sem kap.
Magyar színekben sajnos még videóbíróként sem számít senkire a FIFA. Mindez bizony nagyon fájó, hiszen az 1994-es vb-döntőt Puhl Sándor vezette (Brazília–Olaszország 0-0, 11-esekkel 3-2), 2010-ben Kassai Viktor elődöntőben dirigált (Spanyolország–Németország 1-0), 2011-ben pedig a BL-fináléban (Barcelona–Manchester United 3-1). Kassai aztán a 2014-es és a 2018-as világbajnokságról már lemaradt, mindkétszer az utolsó keretszűkítés áldozata lett, jelenleg pedig nincs olyan topkategóriás játékvezetőnk, aki egyáltalán szóba jöhetett volna a vb-re.
Borítókép: Séphanie Frappart a 2019-es Szuperkupa-döntőben César Azpilicuetának (Chelsea) mutatja fel a sárga lapot (Forrás: Twitter/L. A. Times Sports)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.