„Takarodj a klubból!”, „Lejárt az időd”, „Nehogy új szerződést adjatok neki!”. Ilyen és ehhez hasonló kommentek lepték el a Manchester United közösségi médiás oldalait, miután a csapat David de Gea potyagólja miatt kapott ki vasárnap este a West Ham ellen a Premier League 35. fordulójában – a spanyol kapus bevédte Said Benrahma gyengécske lövését.
A szurkolók indulata egy dolog, de a szakértőként megfontoltabban nyilatkozó volt Manchester United-legenda, Rio Ferdinand sem fogta vissza magát De Gea bírálatakor. – Ezt a hibát nem lehet megmagyarázni, nincs mentség. De Gea óriásit bakizott, amiért őt terheli a teljes felelősség – jelentette ki a klub korábbi BL-győztes védője.
Erik ten Hag, a Manchester United edzője mindazonáltal védelmébe vette De Geát, akinek a szerződése lejár az idény végén. – Azt akarjuk, hogy maradjon és hosszabbítsa meg a szerződését – jelentette ki a holland edző, aki más szemszögből értékelte a 32 éves kapus teljesítményét. – Neki van a legtöbb kapott gól nélküli meccse a Premier League-ben. Nélküle nem tartanánk itt.
Utóbbi mondatára sok MU-drukker valószínűleg így reagálna: nélküle nem itt tartanánk… De Gea ugyanis nem először hibázott nagyot az idényben, ez volt a negyedik gólt eredményező bakija, ami a legtöbb a Premier League-ben jelenleg. A mostani különösen fájhatott a szurkolóknak, hiszen a vereséggel a United nem tudta kihasználni az előtte álló Newcastle Arsenal elleni vereségét. Sőt a fiaskó után már a negyedik hely megtartása is veszélybe kerülhet, hiszen az ötödik Liverpool egy pontra felzárkózott (igaz, egy meccsel többet játszott). Nagy harc alakulhat ki a BL-indulásért.
Van der Gea? Ugyan!
De Gea egykor a világ egyik legnagyobb kapustehetségének számított. 2008-ban kapott profi szerződést nevelőklubjától, az Atlético Madridtól, s egy évvel később hirtelen gyorsultak fel az események körülötte: az első csapat kapusa, Roberto megsérült, cseréje, Sergio Asenjo pedig az U20-as világbajnokságon szerepelt Egyiptomban. Így történhetett, hogy 2009. szeptember 30-án a mindössze 18 éves De Gea bemutatkozott az Atléticóban egy Porto elleni BL-meccsen. Bár kikapott csapata, három nappal később a Zaragoza ellen a bajnokságban is debütált. A 2-1-es győzelem és a megfogott büntető után pedig Sánchez Flores edző érkezésével a 2009–2010-es szezont már kezdőkapusként fejezte be.
Nem sokan mondhatják el magukról, hogy még a második X betöltése előtt két európai kupát nyertek. 2010-ben De Gea legyőzte a Gera Zoltánnal felálló Fulhamet az Európa-liga döntőjében, majd a BL-címvédő Intert a kontinens szuperkupájának fináléjában az Atléticóval. Aztán 2011-ben 25 millió euróért megvette a Manchester United, amely a visszavonuló holland legenda, Edwin Van der Sar utódját látta benne. Sokan egyből Van der Geának becézték.
Mi lett volna, ha a Realba igazol?
Az már biztos, hogy De Gea nem lesz a hollandhoz mérhető klasszis az Old Traffordon. Ugyan 2013-ban főszereplője volt a klub legutóbbi, még Sir Alex Ferguson vezetésével szerzett angol bajnoki címének, de az azóta tartó szenvedéssel ugyanúgy összenőtt a neve. A potyák pedig végigkísérték az angliai karrierjét: rögtön az elején egy Blackburn elleni bajnokin a hajrában rosszul jött ki egy beívelésre, és emiatt kaptak ki 3-2-re, ami után Ferguson cseresorba száműzte, és csak Anders Lindegaard sérülése miatt került vissza hamarosan a kapuba.
De Gea volt, hogy felfelé lógott ki a csapatból, 2018-ban őt választották meg a Premier League legjobb kapusának. 2015 nyarán pedig hajszálon múlt, hogy nem lett a Real Madrid kapusa: meg is egyeztek mindenben a felek, ám egy amatőr hiba miatt kicsúsztak az átigazolási határidőből, De Gea így maradt az Old Traffordon. Ahol a pályafutása szép lassan teljesen leépül.
Borítókép: David de Gea volt a bűnbak a Manchester United veresége után (Fotó: NurPhoto via AFP/Europress)