Temesvári Andrea készíti fel az Australian Open magyar nyertesét

Máthé Gábor a siket teniszezők között mindent elért, amit csak lehet, nyert a hallássérülteknek rendezett olimpián, győzött az idei Australian Openen, de még vannak céljai, amelyek elérésében a korábbi magyar világklasszis, Temesvári Andrea segít neki.

Gőz József Miklós
2023. 05. 18. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Debreceni Egyetem új teniszcsarnokának az avatóján érdekes bemutatómérkőzést láthattak a megjelentek 2019-ben. A Párizsban Navratilovával párban Grand Slam-tornát nyert Temesvári Andrea játszott a debreceni Máthé Gáborral, aki a siketeknek rendezett három olimpián is érmet szerzett, mindegyik fajtából egyet-egyet. Így aztán nem keltett nagy meglepetést, amikor két éve bejelentették: a debreceni játékos új edzője a korábbi magyar sztár, noha Gábor azt mondta, nincs összefüggés a két esemény között. „Összebarátkoztam Andrea egyik tanítványával, s arra gondoltam, jó volna, ha nekem is ő lenne az edzőm. Így aztán hétfőtől péntekig Budapestre járok edzésre” – jegyezte meg akkor.

Az edzőváltásra sajnálatos okból került sor: Gábor nevelőedzője, Tatár Péter egy közlekedési balesetben 2016-ban életét vesztette. (Hozzá, a Debrecen-Pallagi Tatár teniszcentrumba annak idején Gábor édesapja – fotóművész, a debreceni Csokonai Színház fényképésze – vitte el. Azért éppen oda, mert ő is ott teniszezett az amatőrök között.)

A kisfiú hátránnyal indult: nem hallotta az ütőhöz és a salakhoz csapódó labda zaját. Születése óta bal fülére egyáltalán nem hallott, a jobbra pedig csak az 55 decibelnél erősebb hangokat észlelte. Ráadásul nemcsak a labda hangja tájékoztatja a hallássérült teniszezőt, az ellenfél esetleges nyögése is jelzést ad annak erőállapotáról. Kezdettől fogva egyaránt versenyzett siket és ép hallású teniszezőkkel is. Szerinte okoz némi nehézséget az átváltás, de néhány edzés után visszaszokik arra, hogy semmit sem hall mérkőzés közben.

 

Előbb a Tatár SC színeiben, majd a DEAC-ban versenyzett. Az már magától értetődő volt, hogy Gábor a szintén Pallagon, a Balázsházy technikumban létesített gimnáziumi sportosztályban folytatta tanulmányait. Ez ugyanis a teniszcentrum inspirálására jött létre, nem véletlenül, hiszen az alapító Tatár családból ketten is itt voltak korábban testnevelő tanárok.

Új lehetőségeket, s egyre jobb eredményeket hozott számára, hogy bekapcsolódhatott a siketek számára kiírt versenyekbe. Így aztán megkezdődhetett Máthé Gábor nemzetközi versenyzői pályafutása a hallássérültek között. Hamarosan jöttek az első eredmények is. 2000-ben a siket Európa-bajnokságon a döntőbe került, 2004-ben ugyanezen a versenyen már az 5. helyen végzett. Világkupákon, világbajnokságon egyre többször végzett az első helyen. S jött 2009, amikor a siketek részére rendezett olimpián bronzérmet szerzett, s 2013, amikor aranyérmesként a dobogó legfelsőbb fokára lépett. Kilenc évvel ezután még mindig jó volt az ezüstéremre. Továbbra is versenyez mindkét kategóriában. Egyszer fedett pályán magyar bajnokságot nyert. Jelenleg kilencedik a teljes magyar ranglistán, s első a siketek világrangsorában.

 A most 37 éves játékos még megcélozza a következő, siketek számára rendezendő olimpiát, aztán edzőnek szeretne állni – olvastam egyik korábbi interjújában. Egy kicsit bizonytalan ebben.

– Igaz, hogy negyvenéves leszek akkor, de nem biztos, hogy éppen akkor kell befejeznem. Úgy érzem, most vagyok életem legjobb formájában. Temesvári Andrea agresszívebbre hangolta a játékomat, mondván: elég, ha a civil életben szelíd vagyok, a pályán több kell. A stílusomat keményebbre, támadóbbá tette – mondta az érdeklődésünkre. Így a visszavonulás egyelőre prolongálva.

Nem véletlen, hogy ilyen karrier közepette meghívták az idei Australian Open siketeknek rendezett versenyére, amit megnyert, s ott lesz a Roland Garros idei versenyének bemutatóján is.

– Ez ugyan csak bemutató lesz, amelyre egy februári francia versenyen hívtak meg bennünket Andreával, de jövőre már Párizsban is teljes versenyt rendeznek a hallássérülteknek. A franciák nagyon komolyan veszik a hátrányos helyzetűek sportját. Ott a helyem, s remélem, hogy valamikor Wimbledonban és más, hagyományos tenisz helyszíneken is lesz ilyen verseny – fogalmazta meg a vágyait.

Azt is megtudjuk, hogyan viszonyul a Párizsban őt váró salakpályához.

– Mivel salakon nőttem fel, korábban előnyösebb volt számomra. Ma már másként van. 2019-től, amióta elkészült az egyesületem, a DEAC négy pályás fedett csarnoka, egész télen kemény pályán edzhetek.

Persze nem szokott el a salaktól, amit egy debreceni és egy nyíregyházi nyílt verseny után ismét kipróbálhat.

Borítókép: Máthé Gábor és Temesvári Andrea 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.