Amikor a beszélgetésünk elején szóba kerül az életkora, Varga Katalin, miként a nők általában, poénnal igyekszik kikerülni az egyébként nyilvános adatot. Ám van egy másik dátum, amiről nyíltan beszél, és ami a születésénél is jobban meghatározza az életét. 2007. november 17. A testén egy tetoválás is örökre emlékezteti a napra, amikor súlyos autóbaleset következtében deréktól lefelé részlegesen lebénult.
– Ködös, szürke, télies novemberi este volt – kezd bele az élettörténetébe. – Kemény napom volt. Hajnalban keltem, Ausztriába kellett mennem beszerzésre, este volt, mire végeztem a munkával, hét órakor el is aludtam a tévé előtt, a barátnőim ébresztettek, mert este még közös programunk volt. Az ötödik kerületben éltem akkor, Szentendrén dolgoztam, egy nap általában ötször-hatszor megtettem az utat az Árpád hídon át. Összejátszottak a körülmények ellenem. Felvettem a lányokat, az ő kérésükre is gyorsan, a megengedettnél mindenesetre gyorsabban hajtottam, de ez igazából fel sem tűnt, hiszen rutinból vezettem a megszokott útvonalon, azt is tudtam, hogy le van zárva a belső sáv, ezért ösztönösen húzódtam a külső felé.
Készültem sávot váltani, amikor befékezett az előttem haladó autó. Ösztönösen én is beletapostam a fékbe, megcsúszott az autóm, először az útpadkának vágódott, onnan megpördülve tetőlemezzel a villanyoszlopnak.
Minderre én magam nem is emlékszem, mert az agyam védekezési mechanizmusként törölte a szörnyű élményt, utólagos elbeszélésekből raktam össze a balesetet, amely megváltoztatta az életemet.
Nem csak Varga Katalin, mindkét utastársa, két barátnője is súlyos sérülést szenvedett. Az egyik több műtét és rehabilitáció után megúszta maradandó testi sérülések nélkül gyógyult fel, a másik lábai viszont olyan súlyosan roncsolódtak, hogy amputálni kellett azokat. Varga Katalin a lábát ugyan nem vesztette el, de a csigolyatörés és a bevérzés következtében deréktől lefelé részlegesen lebénult, azóta nem tud önállóan járni.
Varga Katalin két év után tudta lezárni az önvizsgálatot
– Szó szerint derékba tört az addigi életem. Eleve rossz passzban, párkapcsolati krízisben voltam akkoriban, s jött rá a baleset. A testi és a lelki következményeit is borzasztóan nehéz volt feldolgozni.
Az tartotta bennem a lelket, hogy a barátnőim nem nehezteltek rám, ők is közös katasztrófánkként élték meg a balesetet, azóta is jó barátnők vagyunk. Ha nem így lenne, szerintem nem tudtam volna túljutni a történteken.
Legnehezebb pillanatainkban azzal vigasztaltuk egymást, hogy voltaképpen rosszabbul is járhattunk volna, azon a napon volt egy másik, a miénkhez kísértetiesen hasonló baleset, amit egyik utas sem élt túl. Így is szörnyen nehéz volt szembenézni a tettemmel. Pszichológiai könyvek egész sorát olvastam el és szűrtem át a lelkembe, két év telt el, mire úgy, ahogy lezártam az önvizsgálatot és készen álltam rá, hogy új életet kezdjek – sorolja a baleset következményeit.
S akkor még a mindennapok rideg kihívásaival is szembesülnie kellett. Új munkahely után kellett néznie, nem volt autója és anyagi nehézségek is béklyózták. Távmunkát vállalt, de miként fogalmaz, a négy fal kinyírta. Nagyon vágyott valami másra és az élet váratlanul új lehetőséget kínált neki.