Több mint kétszázötven hátrányos helyzetű gyerek nagy napja a Pancho Arénában
Tikkasztó melegben, parázs meccsekkel, gyönyörű gólokkal és végletekig kiélezett döntőkkel ért véget a Felzárkózó települések országos labdarúgó-bajnoksága, amelynek csakúgy, mint tavaly, idén is a felcsúti Pancho Aréna adott otthont.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Máltai SE és a Fókuszban a gyermek program egész országot lefedő labdarúgó-programsorozatának záróeseményén két korosztályban (U12, U15) 24 hátrányos helyzetű település csapata, több mint 250 gyermek vett részt. A szombati küzdelmek utolsó két mérkőzését, a két döntőt az élvonalbeli mérkőzéseknek is helyet adó Pancho Arénában vívhatták meg a csapatok, amelyek végén Pocsaj (U12) és Kömlő (U15) játékosai érdemelték ki a győzteseknek járó legnagyobb kupát.
A Felzárkózó települések programban szereplő hátrányos helyzetű falvakat felölelő regionális selejtezők az év során három helyszínen (Szolnok, Miskolc és Telki) zajlottak, ezeken a tornákon 60 település csapata, több mint 650 gyermek lépett pályára. A selejtezőkből korosztályonként a legjobb négy-négy csapat kvalifikálta magát a szeptemberi, országos fináléra.
A felcsúti sportkomplexumban nyolc, tökéletes állapotú pálya, a Magyar Labdarúgó-szövetség jóvoltából hivatásos játékvezetők, valamint Sipőcz József, az Aréna 4 és a Match 4 profi szakkommentátora, műsorvezetője várta a csapatokat, amelyekben számos Fete-válogatott játékos is szerepelt.
Ennek megfelelően az U15-ösök csoportjaiban és az egyenes kieséses szakaszban igazi presztízsmeccsek, komoly színvonalú összecsapások zajlottak. És hát az eggyel kisebbek (U12) sem akartak elmaradni, így mindkét korcsoportban hatalmas küzdelem alakult ki a döntőig vezető úton, ugyanis senki nem akart lemaradni a nagy lehetőségről: futballozni egy NB I-es klub pályáján. A döntők a helyszínhez és az odáig vezető úthoz méltó körítéssel kezdődtek: egyéni bemutatással, bevonulással adtak rangot a legjobbak mérkőzéseinek, amely mindkétszer a lefújásig kiélezett meccseket hozott.
De nemcsak a finálé résztvevői, hanem minden játékos és edző megérdemli a tapsot, hiszen a Pancho Arénában és a Fete Kupa selejtezőin pályára lépő fiatalok újfent bebizonyították, hogy kellő akarattal és kitartással egy kis településről, hátrányokkal terhelve is el lehet jutni a legjobbak közé. Ezt elismerve, a huszonnégy csapatos országos döntő minden résztvevője ajándékcsomagot vehetett át az MLSZ és a Puskás Akadémia jóvoltából, és mindenki úgy indult haza, hogy megfogadta: jövőre ő lesz ott (újra) a Pancho gyepén.
Végeredmény: U12 1. Pocsaj 2. Nagyecsed 3. Zalakomár, Monor Fair play díj: Monor Gólkirály: Rézműves Nándor (Pocsaj) Legjobb kapus: Horváth Rikárdó (Nagyecsed) Legjobb játékos: Bogdán Lajos (Zalakomár)
U15 1. Kömlő 2. Gyulaj 3. Tarnabod, Tiszabő Fair play díj: Tiszabura Gólkirály: Orsós Csaba (Gyulaj) Legjobb kapus: Turó Benjamin (Kömlő) Legjobb játékos: Szatmári István (Gyulaj)
A sport szerepe egy felzárkózó településen
A 2019-ben indult Felzárkózó települések programban kiemelkedő esélyteremtő kezdeményezésként kap teret a sport, amely több helyszínen is beépült már a leszakadó közösségekért végzett szociális munkába. A sportprogramokra rendszeresen járó gyerekeknél már rövid távon észrevehetők a pozitív változások, hiszen az edzésen való részvétel előfeltétele az elkészített házi feladat és a jó iskolai magatartás. A rendszeres edzések és meccsekre utazások csapatot építenek, a közösen átélt élmények során pedig olyan pozitív értékek épülnek be a mindennapjaikba, amelyeket később, életük minden szakaszában tudnak kamatoztatni. A leszakadó településeken a sport ezért nem csupán hobbi, hanem esély egy teljesebb életre.
Borítókép: A Felzárkózó települések országos labdarúgó bajnokságának idén a felcsúti Pancho Aréna adott otthont (Forrás: Magyar Máltai Szeretetszolgálat/Majoros Árpád Csaba)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.