– A nyilvánosság előtt is többször köszönetet mondott Schmitt Pálnak, megannyi tisztsége mellett a Magyar Olimpiai Bizottság korábbi, valamint Gyulay Zsoltnak, a MOB jelenlegi elnökének. Mivel járultak hozzá a megválasztásához?
– Mindenekelőtt hangsúlyozni szeretném, a NOB-tagság nem Fürjes Balázs személyes, hanem a magyar olimpiai mozgalom, tágabban a magyar sport, egész Magyarország sikere. Fontos tudni, noha a NOB története során mindig is volt, nem automatizmus, hogy Magyarországnak legyen tagja a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban. Sőt, sokan gondolkozhatnak úgy, hogy mi mindig ott voltunk, kapjon lehetőséget más is. Az én megválasztásom tehát Magyarországot, a magyar sportot, a magyar olimpiai családot megillető elismerés, megtiszteltetés. Schmitt Pál, Gyulay Zsolt, továbbá a jelenleg még szintén NOB-tag Gyurta Dániel támogatása nélkül aligha érhettük volna el ezt a sikert. Schmitt Pál biztatása és támogatása híján nem is vágtam volna neki a választási folyamatnak. Kétszeres olimpiai bajnok, 1983-ban választották meg NOB-tagnak, tiszteletbeli tagként ma is kötődik a szervezethez, mindenkit ismer, mindenről tud, mindenki tiszteli, hatalmas a befolyása, a tapasztalata. Tanácsaira a jövőben is számítok.
– Melyek voltak e folyamat legfontosabb állomásai?
– Úgynevezett állandó tagnak jelentkeztem. Fontos a fogalmazás, erre a tisztségre nem valamelyik tagszervezet, netán nemzetközi sportági tagszövetség jelöli az aspiránsokat, nekik maguknak kell pályázniuk. Ugyanakkor természetesen a támogatottság elengedhetetlen, ennek hiányában én sem vállaltam volna a kihívást. Schmitt Pál, Gyulay Zsolt és Gyurta Dániel fordult a Magyar Olimpia Bizottsághoz azzal a javaslattal, hogy a szervezet kérjen fel engem a kandidálásra, amire egyhangú döntéssel meg is kaptam a felkérést, ennek birtokában nyújtottam be a pályázatomat idén áprilisban.
Fürjes Balázs tudta, miért köszön el a FINA-tól
– Két hónappal azután, hogy nem jelöltette magát a Nemzetközi Úszószövetség, a FINA vezetőtestületébe 2023-ban lejáró mandátuma meghosszabbítására. Akkor ezt a döntését némi értetlenség övezte, netán már akkor tervezte, hogy pályázik a NOB-tagságra?
– Akkor már érett a dolog, és én szeretek lelkiismeretesen ellátni minden feladatot, amit elvállalok. Thomas Bach egy évvel ezelőtt személyesen kért fel a 2032-es brisbane-i olimpia koordinációs bizottságába. Minden olimpia megrendezése a házigazda város és a NOB együttműködésének a gyümölcse. A kivitelezés természetesen a rendező város feladata, ám a NOB a koordinációs bizottság révén maga is részt vesz az olimpia megszervezésében.
Elnök úr azt mondta, hogy a városfejlesztésben-várostervezésben, sportlétesítmények megvalósításában, sportesemények sikeres megszervezésében szerzett tudásom, vállalatvezetői és jogászi múltam, politikai és diplomáciai tapasztalataim pont azok, amikre egy ilyen munkában szükség van. Nem mondta ki, de éreztette: ha a magyar olimpiai család egyetértene, ez akár a NOB-tagság előszobája is lehet.
Fájó szívvel köszöntem el a FINA-tól, tudtam, hogy az utódlásom biztosított, nem hagyok űrt magam mögött, Wladár Sándor átveszi a stafétát és folyamatos marad a magyar érdekképviselet. Nekem később esett le a tantusz, de igen, így visszagondolva, elképzelhető, hogy a NOB-ban már egy éve felvetődött annak a gondolata, akár más szerepkörben is kaphatok feladatot.