A Szovjetunió felbomlása után az 1994-es lillehammeri téli olimpia volt az első, amelyen Oroszország ezen a néven szerepelt. Az orosz sportolók azonnal jelezték, hogy az ország megőrizte az előd sportnagyhatalmi státusát, Oroszország az éremtáblázat élén zárt, majd a nyári olimpiákon is rendre az élmezőnyben végzett, bár az orosz sportolók szerezte érmek pontos számai néha változnak az évekkel később feltárt doppingesetek következményeként. A legutóbbi három olimpián azonban az orosz zászlót már nem vonták fel, s ez Párizsban sem lesz másként, ám ezúttal már nem az államilag támogatott doppingprogram a fő ok, hanem az Ukrajna ellen vívott háború.

Az eddigi szankciók az összképet nem rontották. 2016-ban, Rio de Janeiróban, Oroszország legutóbbi szereplésekor 282 sportolóval vett részt az olimpián, 19 aranyéremmel, 17 ezüsttel és 20 bronzzal az éremtáblázat negyedik helyén zárt. Három éve, Tokióban az Orosz Olimpiai Bizottság csapata 335 sportolóból állt, miután Rióhoz képest újra lehetőséget kaptak az atlétáik is, és az éremszám is emelkedett, bár a 20 arany, 28 ezüst és 23 bronz ezúttal csak ötödik helyet ért az éremtáblázaton.
A párizsi éremtáblázaton viszont semmilyen formában nem jelenik meg orosz csapat, noha orosz sportolók részt vehetnek az olimpián, de „Nemzetközi Semleges Sportolók” megjelöléssel és a korábbiaknál sokkal alacsonyabb létszámban.
Nem ez lesz az első olimpia, amikor a Nemzetközi Olimpiai Bizottság hasonló megoldást használ. 1992-ben a délszláv háború miatt a jugoszláv és a macedón sportolók indulhattak semlegesként Barcelonában. 2000-ben és 2012-ben geopolitikai változások álltak a háttérben (Kelet-Timor és Dél-Szudán alakuló függetlensége, illetve a Holland Antillák megszűnése), 2016-ban pedig a kuvaitiak azért kényszerültek függetlenként indulni Rióban, mert a helyi olimpiai bizottságot felfüggesztette a NOB.
Kik nyertek olimpiai érmet semlegesként az orosz sportolók előtt?
Kuvait tragédiája, hogy pont Rióban nyert aranyérmet az ötkarikás programból azóta kikerült dupla trapban Fehaid al-Dihani, azaz az arab országnak olimpiai bajnok sportolója van, olimpiai aranyérme viszont hivatalosan nincs.