Felületes szemmel olvasva semmi meglepő nincs a Nemzetközi Teniszszövetség (ITF) szerdai közleményében. Az orosz és a fehérorosz teniszezők az ukrajnai háború kirobbanása óta is szinte folyamatosan versenyezhettek a legnagyobb tenisztornákon, csak a 2022-es wimbledoni versenyről kellett lemondaniuk, arról sem az ITF, hanem a brit rendezők döntése miatt. Arina Szabalenka tavaly és idén megszerezte semleges színekben az Australian Open trófeáját, Danyiil Medvegyev és Andrej Rubljov stabil top 10-es játékos a férfiaknál, sőt jelenleg mindketten a legjobb öt között állnak a világranglistán. Rubljov és társai pedig az olimpián is indulhatnak – ha megfelelnek a feltételeknek.
Itt érkeztünk el a bökkenőhöz. Az ITF a kvóták döntő többségét, az egyaránt 64 fős férfi, illetve női főtáblára 56-56 indulási jogot az idei Roland Garros utáni világranglista alapján osztja ki.
Kvótát azonban csak olyan teniszező szerezhet, aki a legutóbbi olimpia óta legalább kétszer, ezen belül 2023-ban vagy 2024-ben legalább egyszer hazája válogatottjának rendelkezésére állt. Márpedig az oroszok és a fehéroroszok az ukrajnai háború 2022-es kirobbanása óta nem vehettek részt a Davis-kupában, illetve a Billie Jean King-kupában.
Azaz a Tokióban egyéni ezüstérmes Karen Hacsanov, a vegyes párosban olimpiai címvédő Andrej Rubljov és Anasztaszija Pavljucsenkova, vagy éppen Medvegyev és Szabalenka a legjobb szándéka mellett sem lehetett tagja a kérdéses időszakban a válogatottnak.
Hogyan kapnak kvótát az orosz és a fehérorosz sportolók Párizsra?
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság döntése értelmében orosz és fehérorosz csapatok nem vehetnek részt az idei ötkarikás játékokon, egyéni számokban viszont semleges atlétaként kiharcolhatják az indulási jogot, ha nem támogatják az ukrajnai háborút.