Igen csak viszontagságosan készült az elődöntőre Hollandia. Kedden este vágányzár miatt nem jutott el vasúttal Wolfsburgból Dortmundba, a tervezettnél jóval később tudott utazni repülővel, emiatt az elméletileg kötelező sajtótájékoztatója is elmaradt. Ez azonban aligha befolyásolja a teljesítményét, támogatásra pedig bőven számíthattak a holland játékosok: százezer honfitársuk lepte el a holland határtól harmincpercnyi autóútra fekvő német nagyvárost, lélegzetelállító volt a vonulásuk.
Az angol csapatot rengeteg bírálat érte eddig a tornán, a kritikusok szerint még egyszer sem játszott úgy, ahogyan elvárható tőle, bár Gareth Southgate szövetségi kapitány szerint a szlovákok elleni meccs után, amikor hajszállal úszták meg a kiesést, a játékosai felszabadulttá váltak. Érdekesség, rengeteg klub csapattárs kerülhetett egymással szembe, a két keretbe ugyanis vegyesen öten érkeztek a Liverpoolból, négyen a Manchester Cityből, ketten pedig a Bayern Münchenből. A német Felix Zwayer vezette ki a holland és a német válogatottat arra a meccsre, amelyen eldőlt, hogy melyik játszhat vasárnap este Spanyolország ellen a döntőben.
A két válogatott kezdőcsapatai Hollandia: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké – Schouten, Simons, Reijnders – Malen, Depay, Gakpo. Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guéhi – Saka, Mainoo, Rice, Trippier – Foden, Bellingham – Kane. |
Hollandia valamivel kezdeményezőbben kezdett, és gyorsan, már a 7. percben vezetést szerzett: Xavi Simons szerzett labdát a gyámoltalan Rice-tól, majd 20 méterről, jobbal hatalmas erővel bombázott a kapu jobb oldalába – 1-0. Kedden a franciák a 9. percben találtak be a spanyoloknak, a hollandok ennél gyorsabbnak bizonyultak, a kérdés az volt, hogy Anglia miként reagál erre a gólra. Nagyszerűen, a 18. percben több veszélyes támadás után egyenlített: Harry Kane a büntetőpontról úgy bombázott a léc fölé, hogy Dumfries közben megrúgta a lábát, a VAR jelezte a szabálytalanságot a játékvezetőnek, aki megnézte az esetet, majd büntetőt ítélt, amelyből Kane a jobb alsó sarokba lőtt – 1-1.
Megjött a játékkedve az angol válogatottnak, nem sokkal az egyenlítés után Foden próbálkozását a gólvonalról mentette Dumfries. Válaszként fél óra elteltével Dumfries szöglet után a keresztlécet találta el fejjel, majd Foden találta el 23 méterről a jobb kapufát – kimondottan jó, élvezetes és eseményekben dús mérkőzés zajlott a dortmundi stadionban. A hollandoknak nyilván nem jött jól, hogy Depay megsérült, a 35. percben Veerman állt be a helyére.
Jó iramú játékkal telt az idő a félidő végéig, némi iróniával elmondható, az angolok hatodik meccsükön több lehetőséget dolgoztak ki, mint eddig ötön… A szünet viszont nem tett jót a mérkőzésnek, az iramra továbbra sem volt panasz, ám inkább csak a mezőnyben futballoztak a csapatok, a kapuknak a közelébe sem kerültek. Egészen a 65. percig, amikor van Dijk közeli és erős lövését Pickford bravúrral védte. Át is vette az irányítást a holland válogatott, veszélyesebben futballozott, a 79. percben mégis a munka nélküli Verbruggen hálójába került a labda, ám Saka hiába talált be, Walker lesről indulva adott be.
A végén jött a fordulat
Aztán a 91. percre fordulva, amikor már mindenki a hosszabbítást várta, váratlanul gólt szerzett Anglia: Palmer adott a kicsit jobbra érkező Ollie Watkins elé, aki egy védővel a közelében ráfordult, és éles szögből, 12 méterről a jobb alsó sarokba talált – 1-2. Mindkét csapat azonnal többet is cserélt, a hollandok pedig kétségbeesetten ívelgették a kapu elé a labdát, de hiába: a második félidőben szinte teljesen veszélytelen Anglia 2-1-re nyert, és vasárnap az előző Eb-hez hasonlóan döntőt játszhat Spanyolország ellen!
Európa-bajnokság, elődöntő: Hollandia–Anglia 1-2 (1-1), Dortmund, jv.: Zwayer, gólszerzők: Simons (7.), illetve Kane (11-esből 18.), Watkins (91.) |