Áprilisban a The New York Times és az ARD német műsorszolgáltató arról számolt be, hogy 2021-ben – röviddel a tokiói olimpia előtt – 23 kínai úszó trimetazidin (TMZ)-tesztje pozitív lett egy hazai versenyen. Akkor a tesztelést végző kínai doppingellenes hatóság azt állapította meg, hogy a TMZ a szállodában felszolgált ételekből került a szervezetükbe, így nem indokolt a sportolók elleni, bármilyen eljárás.
És ekkor jött az igazi meglepetés, ugyanis a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) elfogadta a kínai hatóságok érvelését, és nem szankcionálta a doppingteszten lebukott úszókat, akik közül ráadásul a nemsokára kezdődő párizsi olimpián tizenegy ismét rajtkőre áll. Miután a tokiói esetet mindenképpen szeretnék elkerülni, így a World Aquatics úgy döntött, egyrészt kizárólag a Nemzetközi Tesztügynökség (ITA) végezhet doppingellenőrzést a olimpia alatt, másrészt jelentősen – egész pontosan a duplájára – emelte a kínai úszók kötelezően előírt tesztelését, azaz négy alkalom helyett nekik nyolcszor kell mintát adniuk.
Csak Kínán kívüli labor ellenőrizheti a kínai sportolók mintáját
– Bizonyos nemzetek bizonyos számú sportolóját négy alkalommal teszteli az ITA a saját NADO-tesztjükön kívül 2024. január 1-jétől a 2024-es párizsi olimpiai játékok megnyitásáig. Ugyanakkor a párizsi olimpián részt vevő kínai úszók esetében a fenti időszakban nyolcra emeli az ellenőrzések számát. Az ITA minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy a kínai sportolók minden ilyen vizsgálatát a kínai doppingellenes hatóságon, a Chinadánon kívüli mintagyűjtő hatóság végezze el, és ezeket a mintákat Kínán kívüli laboratóriumokban elemezzék – áll a WADA jelentésében.
A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség kezdeményezését a World Aquatics felülvizsgálati bizottsága is támogatja, ugyanakkor ismételten bejelentette, hogy a 2021-es tokiói olimpiát megelőző esetekben semmilyen szabálytalanságot nem talált a FINA – jelenleg World Aquatics – részéről, azaz a kínai hatóság határozatait jogosan fogadták el.
Nem hibáztak 2021-ben a kínaiak esetében
– A FINA által 2021-ben követett folyamat és eljárás összhangban volt a FINA akkori működési eljárásaival, más nemzetközi szövetségek általánosan elfogadott működési eljárásaival, valamint a Doppingellenes világkódexben vállalt kötelezettségeivel – fogalmazott a bizottság, amelynek jelentését üdvözölte a WADA is.
– A WADA örömmel fogadta, hogy egy újabb vizsgálat sem talált bizonyítékot a nemzetközi doppingellenes hatóságok jogsértéseire a 2021-es esetekkel kapcsolatban. Mint mindig, most is alaposan meg fogjuk vizsgálni a bizottság ajánlásait arra vonatkozóan, hogy miként lehetne tovább erősíteni az alkalmazandó szabályokat, és figyelembe vesszük azokat a folyamatban lévő kódex- és nemzetközi szabványfrissítés részeként – áll a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség közleményében.