Helifék miatt mindenki a NOB-ot támadja! Követelik a kötelező nemiségvizsgálat bevezetését

A nyilvánosságra került Imane Helif nemiségi vizsgálatainak eredményei után ismét fellángolt a vita a transznemű sportolók kérdésében. Noha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kitart a saját igazsága mellett, a sportszervezetre hatalmas nyomás nehezedik abban a kérdésben, hogy az olimpiai induláshoz is kötelező legyen a nemiségi vizsgálat. Az ENSZ különmegbízottja a férfi- és női kategória mellett egy harmadik kategória bevezetését ajánlja, míg Donald Trump és Vlagyimir Putyin a transznemű sportolók olimpiáról való kizárását tartja megoldásnak.

2024. 11. 14. 5:48
Imane Helif olimpiai bajnok lett Párizsban
Imane Helif olimpiai bajnok lett Párizsban Fotó: MTI/AP/John Locher
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napokban került nyilvánosságra egy 2023-as orvosi jelentés, amely minden eddiginél egyértelműbb diagnózist ad a párizsi olimpián a női ökölvívómezőny 66 kilós súlycsoportjában aranyérmet nyert Imane Helif nemét és a nemi identitását illetően. A vizsgálatokat a párizsi Kreml-Bicetre kórházban és az algíri Mohamed Lamine Debaghine kórházban végezte el két professzor, Soumaya Fedal és Jacques Young. Az algériai ökölvívó az úgynevezett 5-alfa reduktáz defektus nevű rendellenességben szenved; ez egy olyan szexuális fejlődési zavar, amely azoknál fordul elő, akik biológiai értelemben férfiak. A jelentés azt is említi, hogy Helif MRI-vizsgálaton esett át, amely megállapította, hogy nincs méhe, viszont vannak belső heréi és van mikropénisze. Ezenkívül egy kromoszómavizsgálat bizonyította, hogy XY-kromoszómái vannak, és hogy a tesztoszteronszintje megegyezik a férfiakéval. A jelentés szerint Helif szülei vélhetően vérrokonok.

Megint felerősödött a botrány, hogy a NOB engedte indulni a párizsi olimpián Lin Ju-Tinget és Imane Helifet a női ökölvívó tornán (Fotó: Getty Images)

A Nemzetközi Olimpiai Bizottságon hatalmas a nyomás a nemiségvizsgálatok bevezetése érdekében. Ugyanis a párizsi olimpia egyik legnagyobb botránya a női ökölvívó tornán történt, ahol két interszexuális bokszoló, az algériai Imane Helif és a tajvani Lin Ju-ting ringbe léphetett a hölgyek között, és még egyáltalán nem dőlt el, mi a helyes lépés, a Helifhez és Linhez hasonlóan vitatott nemi identitású küzdők milyen elbánásban részesüljenek, ha sportolni szeretnének. Reem Alsalem, az ENSZ nők és lányok elleni erőszakkal foglalkozó különmegbízottja egyértelműen azt javasolja a sportszervezeteknek, hogy a versenyeken a nők között kizárólag olyanok indulhassanak, akik cisznemű nők, vagyis semmilyen elváltozás nincs a szervezetükben, és már nőként jöttek világra. Azoknak a sportolóknak, akik ennek a feltételnek nem felelnek meg vagy nem kívánnak az eredeti biológiai nemük küzdelmeiben indulni, hozzák létre az úgynevezett nyílt kategóriát, ahol simán versenyezhetnek anélkül, hogy a méltóságukat sérelem érné. Ugyanakkor Alsalem a sporteseményeken a kötelező nemiségvizsgálat bevezetése mellett foglalt állást a tisztességes verseny biztosítása érdekében.

Reem Alsalem szerint a sportversenyeken megoldást jelenthetne egy harmadik, nyílt kategória, illetve a nemiség vizsgálatának bevezetése                (Fotó: Getty Images)

Noha az ENSZ különmegbízott ajánlása – bármennyire is megszervezte a közgyűlés az abban leírtakat, így hivatalossá tette – abszolút nem kötelező érvényű például a NOB-ra, az IBA azonnal megerősítette ezt a korábban éppen Helif és Lin esetében már bevetett tesztek alkalmazásával kapcsolatos álláspontját. Ráadásul a Nemzetközi Bokszszövetség vezetése kijelentette, hogy az ENSZ Közgyűlése által is megszavazott ajánlásban megfogalmazott intézkedések elengedhetetlenek a sport integritásának és tisztességességének védelme érdekében.

A Nemzetközi Női Sportkonzorcium (ICFS) alapítója, Linda Blade nyílt levelet írt a szervezet nevében a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB), amelyben felszólítja a végrehajtó bizottságot, hogy vizsgálja felül és állítsa vissza a nemi alapú alkalmassági vizsgálatokat a női sportolók biztonságának érdekében. Blade felhívta a figyelmet arra is, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem konzultált senkivel, így az ICFS-sel sem a női sportolókkal kapcsolatos elképzeléseiről, ráadásul a nemiségvizsgálatot 1999-ben beszüntették. Azt állítja, hogy lemondtak arról, hogy a nőket is megillesse a biztonságos és tisztességes sporthoz való jog, és ezzel egyértelműen megsértették az Olimpiai Chartát. Azzal vádolja a NOB-ot, hogy Helif és Lin ringbe engedésével extrém sérülésveszélynek tette ki a női ökölvívókat, és lehetővé tette, hogy elveszítsék az esélyüket egy jobb eredmény elérésére.

 A Kim Jones által vezetett Független Női Sporttanács (ICONS) egyenesen odáig ment, hogy azt követeli a NOB-tól, vegye vissza Helif párizsi aranyérmét.

– Egyetértünk abban, hogy vissza kell venni Helif aranyérmét az összes olyan díjával együtt, amit nők ellen nyert el, és ezeket az adott tornákon a legjobb női ökölvívónak adják át. Most kiderült, az IBA-nak volt igaza, és Helif részvétele női bokszviadalokon egyértelműen igazságtalan és az ellenfelek egészségére veszélyes – jelentette ki Kim Jones, aki hozzátette, azokat is szankcionálni kell, akik engedélyezték Helif indulását a nők között a párizsi olimpián.

A transznemű vagy egyéb, veleszületett rendellenességgel bíró sportolók ügye persze a politikusokat sem hagyta hidegen. Donald Trump még a kampányában is felhasználta Imane Helif ügyét, ráadásul az elnökválasztáson aratott győzelme után állást foglalt a NOB jelenlegi, a nemek sportban való részvételével kapcsolatos politikája ellen. A leendő amerikai elnök elkötelezte magát amellett, hogy megtiltja a transznemű nőknek a női sportágakban való versenyzését a második ciklusa során, amely a 2028-as Los Angeles-i olimpia után zárul le.

Donald Trump és Vlagyimir Putyin
Trump és Putyin ugyanúgy vélekedik: ki kell zárni a transznemű sportolókat az olimpiáról (Fotó: AFP / afp)

Vlagyimir Putyin orosz elnök hasonló nézeteket fogalmazott meg a férfiak és a nők különválasztásáért a sportban való részvétellel kapcsolatban. Putyin kijelentette, a született és a biológiailag férfiaknak a női versenyeken való részvétele egyszerűen megöli a női sportot. Hangsúlyozta továbbá, hogy bizonyos sportágakat, például a női ökölvívást és a birkózást az egymás ellen versenyző nők számára kell fenntartani. Kiemelte, a NOB jelenlegi politikája káros a hagyományos értékekre és a tisztességes versenyzésre a női sportágakban.

– Nincs helye a transzneműeknek a sporteseményeken, így az olimpiai játékokon sem – állította Putyin, aki egyetért az ENSZ különmegbízottjával a harmadik kategória bevezetése ügyében.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.