Karácsony és futball elválaszthatatlanok Angliában. Ahogyan Észak-Amerikában az NFL kapcsolódik a hálaadáshoz, kisebb mértékben az NBA a karácsonyhoz, a labdarúgás hazájában december 26-a, a Boxing Day egyet jelent a futballmeccsekkel, amelyek elmaradhatatlan részét jelentik a családi programoknak. Az elnevezés eredete vitatott,
állítólag Charles Dickensre vezethető vissza, aki 1833-ban alkotta meg a kifejezést, és a Boxing Day 1871 óta bevett ünnepnap, bár az ezen a napon tartott ajándékozási szokásokra vonatkozó utalások ennél is régebbre nyúlnak vissza.
A legelfogadottabb elmélet szerint a december 25-i ünnep után a gazdagok szolgái, akiknek karácsonykor dolgozniuk kellett, szabadságot kaptak családjuk meglátogatására, és minden szolga kapott egy dobozt (box), hogy abban vihesse haza az ételeket és az ajándékokat.
Az első Boxing Day-meccset még az első brit szövetség megalakulása előtt három évvel, 1860-ban a világ első és második legöregebb klubja vívta, és a Sheffield FC 2:0-ra legyőzte a Hallam FC-t, ám a nagy esemény gyökerei még régebbre nyúlnak vissza. A játék különböző variánsairól – a középkori vagy tömegfutballról – 1170-ből származnak az első feljegyzések, és ezeket a mérkőzéseket gyakran karácsonykor vagy húsvétkor játszották, és még ma is akadnak olyan helyek, ahol hagyományőrzésből az eredeti szabályok szerint futballoznak karácsonykor, ilyen a The Orkney Ba vagy a The Royal Royal Shrovetide.
Három nap alatt három meccset játszott a Liverpool
Később, már a viktoriánus korban a meccseket azért is szervezték meg karácsonyra, mert munkaszüneti nap volt, és így a munkásosztály nyilvános eseményeinek az egyik hagyományos része lett, a munkaszüneti napokról szóló 1871-ben Angliában és Walesben elfogadott törvény is ennek a hagyománynak a kialakulását segítette elő. Az első bajnokság keretein belül 1888-ban a Derby County a Bolton Wanderersszel játszott, a West Brom pedig a Preston North Endet fogadta Boxing Dayen, ám ekkoriban még csak a december 25-e számított ünnep- és egyben szabadnapnak, nem véletlen, hogy a meccseket arra a napra időzítették.
Később mindkét napra jutottak mérkőzések, sőt: 1913-ban például a Liverpool 4:2-re legyőzte hazai pályán a Manchester Cityt december 25-én, a Boxing Dayen 1:0-ra elbukta a visszavágót, másnap pedig 3:3-as döntetlent játszott a Blackburn Roversszel.
A nagy változás 1958-ban történt, azóta kizárólag december 26-án telnek meg karácsonykor a stadionok, az ünnep első napját az emberek egyre inkább a családjukkal töltötték el.
Hihetetlen gólzápor, aszályos visszavágók
A Boxing Day történetének kiemelkedő dátuma 1963. december 26., amikor 39 ligameccsen 157, ezen belül tíz élvonalbeli mérkőzésen 66 gól született. Az eredménysor egészen elképesztő: Blackpool–Chelsea 1:5, Burnley–Manchester United 6:1, Fulham–Ipswich Town 10:1, Leicester City–Everton 2:0, Liverpool–Stoke City 6:1, Nottingham Forest–Sheffield United 3:3, West Bromwich Albion–Tottenham Hotspur 4:4, Sheffield Wednesday–Bolton Wanderers 3:0, Wolverhampton Wanderers–Aston Villa 3:3, West Ham United–Blackburn Rovers 2:8. Ennek az érdekessége, hogy két nappal később megrendezték ezeknek a mérkőzéseknek a visszavágóit, és akkor mindössze 37 találat született, azaz alig valamivel több mint a karácsonyi termés fele, ráadásul több agyonvert csapat revansot tudott venni.
A Premier League 1992 óta íródó történetének legtöbb gólt hozó Boxing Day-meccse a Manchester City 6-3-as győzelme volt a Leicester City ellen 2021-ben, és Harry Kane tartja a Boxing Dayen szerzett legtöbb gól rekordját tíz találattal, amit egyelőre nem tud növelni, hiszen tavaly nyáron a német Bayern Münchenhez szerződött.
A túlzsúfolt naptár miatt akadnak ellenzői is a karácsonyi futballnak, többnyire nem brit születésű edzők és játékosok berzenkednek ellene, ám a hagyományaira roppant büszke Nagy-Britanniában komolyan szóba sem jöhet az eltörlése, amit a fontmilliárdokra rúgó futballüzlet is megsínylene.
Az idén a Premier League 18. fordulója esik a Boxing Dayre, és az angol élvonal mindkét magyar játékosa ezen a napon lép pályára: Kerkez Milos ragyogóan szereplő Bornemouth-a a Crystal Palace-t fogadja, míg Szoboszlai Dominik tabella élén álló és szintén nagyszerű formában futballozó Liverpoolja a Leicestert látja vendégül. A papírforma újabb magyar sikereket ígér, ám a Boxing Day hagyományosan kiszámíthatatlan és különleges a hangulata, semmit sem lehet biztosra venni.
Premier League, 18. forduló december 26., csütörtök Manchester City–Everton 13.30 Bournemouth–Crystal Palace 16.00 Chelsea–Fulham 16.00 Newcstle–Aston Villa 16.00 Nottingham–Tottenham 16.00 Southampton–West ham United 16.00 Wolwerhampton–Manchester United 18.30 Liverpool–Leicester 21.00 december 27., péntek Brighton–Brentford 20.30 Arsenal–Ipswich 21.15. |