Az ügy szálai egészen november 13-ig nyúlnak vissza. A mosonmagyaróváriak akkor a Debrecent fogadták az élvonalbeli bajnokságban, a találkozó elején azonban – tiltakozva a klubvezetésben akkor kialakult hatalmi viszály ellen – a hazai kezdőjátékosok összeölelkezve hátat fordítottak a rivális kapujának és megtagadták a játékot, miközben a kispadon tartózkodók összekapaszkodva fejezték ki egyetértésüket. Ez idő alatt a debreceniek két gólt lőttek, a mérkőzést pedig végül 31-29-re nyerték meg.
Íme, a büntetések
A Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) csütörtöki közleménye szerint az etikai és fegyelmi bizottság összesen 21 határozatot hozott az ügyben. A mosonmagyaróvári kezdőjátékosok – Albek Anna, Falusi-Udvardi Laura, Faragó Luca, Nogueira Martins Caroline Aparecida, Stranigg Zsófia, Tóth Eszter és Tóth Gabriella – február 10-ig tartó határozott idejű eltiltást kaptak, továbbá pénzbüntetésben részesültek. Hozzájuk hasonlóan Gyurka János vezetőedzőt és Stranigg Ferenc edzőt szintén február 10-ig eltiltották, valamint pénzbüntetést is kaptak. A mérkőzés kezdetekor a kispadon lévő játékosok közül Halter Mélanie, Horváth Szofi Viktória, Ines Ivancok-Soltic, Kukely Anna, Lancz Barbora, Molnár Dorottya, Pipy Wolfs, illetve Varga Emília pénzbüntetést kapott, míg Magyar Flóra Hanna utánpótláskorú játékos írásbeli megrovásban részesült. A stábtagok közül Benkovics Edit és Doka István ugyancsak pénzbüntetést kapott. Az eltiltások a magyar szövetség által szervezett valamennyi versenyrendszerre vonatkoznak, az európai szövetség versenyrendszerét azonban nem érintik.
Mindezen felül a mérkőzés rendezőjét, a Mosonmagyaróvári Kézilabda Club Kft.-t rendezési hiányosságok miatt egymillió forintra büntette a bizottság, valamint a soron következő 3 hazai bajnoki/kupamérkőzésen a hazai törzsszurkolók szektorának lezárására, továbbá szövetségi biztonsági ellenőr fogadására kötelezte.
– Az etikai és fegyelmi bizottság megállapította, hogy a kezdőjátékosok magatartása súlyosan sportszerűtlen volt és teljes mértékben ellentétes a sport, a kézilabdázás és a fair play eszméjével. A kezdőjátékosok passzív magatartásukkal befolyásolták a mérkőzés végeredményét. A mérkőzés során a kispadon lévő szakemberek és játékosok magatartásukkal szolidaritást vállaltak, szándékegységet, egyetértést és támogatást fejeztek ki a játéktéren a kezdőjátékosok által megvalósított demonstrációval kapcsolatosan. Az etikai és fegyelmi bizottság álláspontja szerint az eljárás alá vontak súlyosan sportszerűtlen megnyilvánulása teljes mértékben játékidegen volt a kézilabda sportághoz, a sportszervezetük, valamint a Magyar Kézilabda-szövetség hírnevéhez pedig méltatlan volt, továbbá rendkívül rossz példát mutattak, mind más kézilabdázóknak, mind pedig az utánpótláskorú játékosoknak
– magyarázta Lóránth József, az MKSZ etikai és fegyelmi bizottságának elnöke.
Az érintettek a fegyelmi eljárás végén kijelentették, hogy a határozatok ellen nem nyújtanak be fellebbezést, így a határozatok a kihirdetéssel egyidejűleg jogerőre emelkedtek.