Robbie Keane: Ronaldo szintjén, Rebrov előtt és egy különös reklámszlogen

Robbie Keane személyében a Ferencváros ismét egy korábbi kiváló futballistát nevezett ki vezetőedzőnek. A korábbi ír támadó a 2002-es világbajnokságon megtette, amit rajta kívül csak Ronaldo, s megfordult az Inter és a Liverpool keretében is. Robbie Keane a legemlékezetesebb éveit a Tottenham Hotspur játékosaként teljesítette, ahol eleinte Szerhij Rebrov is a posztriválisa volt.

2025. 01. 11. 11:41
milyen játékos volt Robbie Keane Ferencváros edző Ronaldo Kahn Davids Henry Inter gólöröm
Robbie Keane a Ferencváros játékosainak megmutatta, hogy még mindig kiválóan bánik a labdával Fotó: Fradi.hu/Molnár Ádám
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány napja az ír Robbie Keane irányítja a Ferencváros edzéseit. Az új vezetőedző választásával a Ferencváros visszanyúlt oda, ami Pascal Jansen kinevezése előtt a trend volt: komoly játékosmúlttal rendelkező külföldi szakembert szerződtett a kispadra. Rangsorolni nem akarjuk, hogy Thomas Doll, Szerhij Rebrov, Peter Stöger, Sztanyiszlav Csercseszov és Dejan Sztankovics társaságában hová kerülne a rangsorban Robbie Keane, bár Rebrov esetében még lenne is konkrét alapja egy hasonló összevetésnek. Ez is szóba kerül az alábbiakban: íme, top 5 érdekesség a Ferencváros új vezetőedzőjének játékos-pályafutásából.

Robbie Keane gól Írország Oliver Kahn foci vb 2002 Ronaldo
Robbie Keane indul ünnepelni, Oliver Kahn kapuját rajta kívül csak Ronaldo vette be a 2002-es világbajnokságon (Fotó: AFP/Odd Andersen)

1. Robbie Keane és Ronaldo, senki más

A 2002-es futball-világbajnokság előtt Írország erős szereplésben reménykedett, miután a válogatott a selejtezőben az esélyesebbnek tartott Hollandia előtt végezve kvalifikált a tornára. A vb előtt azonban a Manchester United sztárja, Roy Keane (csak névrokona a Ferencváros edzőjének) otthagyta a csapatot, amely vezére nélkül maradt. Az akkor huszonkét éves Robbie Keane azonban előlépett, gólt lőtt Németország, Szaúd-Arábia, majd Spanyolország ellen is, utóbbi kapujába a nyolcaddöntő tizenegyespárbajában is betalált, ám a szétlövést így is a spanyolok nyerték.

Keane pályafutása után ezt a meccset jelölte meg a szokásos kérdésre, hogy melyik mérkőzést játszaná újra a karrierjéből, mert szerinte Írország jobb volt a spanyol válogatottnál, s továbbjutás esetén a Dél-Korea elleni negyeddöntő is hozható lett volna.

Azzal, hogy Robbie Keane a világbajnokság legjobb játékosának választott Oliver Kahn kapuját bevette, különleges társaságba került: rajta kívül erre az egész tornán csak a brazil Ronaldo volt képes. Keane soha többet nem játszott vb-n, a legközelebb még a 2010-es tornához járt, amikor gólt lőtt a Franciaország elleni pótselejtezőn, de aztán Thierry Henry emlékezetes kezezésének köszönhetően a franciák jutottak ki a dél-afrikai vb-re.

2. Amikor Robbie Keane gólöröme rosszul sült el

A fenti videóban is megjelent Robbie Keane ikonikus gólöröme a kézenátfordulással és a bukfenccel, meg a pontos célzás jelzésével, amelyet szeretett befejezni.

A gólörömöt még gyerekként kitalálta Keane, aztán a pályán is rendre megvalósította, bár egyszer, az Inter színeiben kis híján ráfaragott. Az Olasz Szuperkupáért akkor még Olaszországban vívott meccsen, a Lazio elleni korai vezető gólja után nem sikerült tökéletesen a mozdulat, Keane beverte a fejét, ami aztán az egész meccsen fájt.

Ennek ellenére végigjátszotta a találkozót, amelyet – többek közt Keane egyik ferencvárosi elődje, Dejan Sztankovics góljával – a Lazio 4-3-ra megnyert. A vereség és a balul sikerült ünneplés mintha csak rossz előjel lett volna: Keane mindössze fél évet töltött Milánóban, s egyetlen Serie A-gólt sem szerzett.

3. Ki a jobb: Robbie Keane vagy Szerhij Rebrov?

Míg Sztankovics csak évekkel Keane távozása után került az Interhez, a Ferencvárosi közelmúltbeli edzői közül Szerhij Rebrov csapattársa volt Keane-nek. Legalábbis papíron, hiszen az ukrán a Tottenham Hotspur játékosa volt, amikor 2002 nyarán Keane a londoni klubhoz érkezett.

A valóságban viszont egyetlen percet sem töltöttek közösen a pályán, Rebrov addigra már leírta magát a Spursnél, s Robbie Keane érkezése is hozzájárult ahhoz, hogy teljesen létszámfelettivé vált a Tottenham támadósorában. Fél évig Rebrov egyáltalán nem játszott klubmeccset, a következő másfél évét pedig Törökországban töltötte kölcsönben, mielőtt végleg otthagyta a Spurst.

Mindeközben Robbie Keane alapember lett a Spursnél, a szurkolók már 2003-ban megválaszották az év játékosának, s végül az ír támadó lett az első, aki háromszor is megkapta ezt az elismerést. Azóta Harry Kane és Szon Hungmin is utolérte, hárman közösen tartják a rekordot.

Ha Keane a Ferencvárosnál is feledteti Rebrovot, a Fradi-szurkolók biztosan boldogok lesznek, hiszen az ukrán irányításával 2020-ban Bajnokok Ligája-főtáblára jutott az FTC.

(Az alábbi videóból Keane triplája ellenére azért hiányoznak a kézenátfordulások, mert az ír támadó korábbi klubjai ellen szokása szerint sokkal visszafogottabban reagált a góljaira.) 

4. Amikor Robbie Keane bemosott Edgar Davidsnak

Robbie Keane már az első napokban igyekszik, hogy megismerje a Ferencváros keretének játékosait és köztük uralkodó dinamikát. A Tottenhamnek már a vezéregyénisége volt, amikor megérkezett a klubhoz a Juventust és a Barcelonát is megjárt holland Edgar Davids. Sztárként, legalábbis ő úgy gondolta.

Azzal viszont Davids nem volt tisztában, hogy Londonban más hierarchia uralkodik, s azzal sem, hogy Robbie Keane a futball mellett fiatalon az ökölvívást is űzte. Az edzéskonfliktust Keane egy határozott ütéssel lerendezte.

Amikor pedig Davids honfitársa, a Spurs akkori vezetőedzője, Martin Jol tudatlanságot tettetve Davidsnál kérdezett rá, hogy miért ütötte meg Keane-t, a középpályás tudta, hogy be kell állnia a sorba. Az ír futballista mögé.

Robbie Keane azért vélhetően bízik benne, hogy a Ferencvárosnál nem kell hasonló konfliktusokat kezelnie.

5. A Liverpool igazolása nem sült el jól, Robbie Keane reklámszövegbe került

Robbie Keane két klubban (Tottenham Hotspur, Los Angeles Galaxy) töltött el hosszú éveket, akadt viszont néhány csapat, ahol nem jött ki neki a lépés. 2008-ban a Liverpool szerződtette a Spurstől, s a Vörösök színeiben Keane végre Bajnokok Ligája-gólokat is szerzett.

Az ír támadó ennek ellenére sem tudta beverekedni magát a Liverpool kezdőcsapatába, s fél év után a Tottenham visszavásárolta, hétmillió fonttal kevesebbet fizetve Keane-ért, mint amennyit hat hónappal korábban a Liverpool utalt érte a londoniaknak.

A furcsa oda-vissza igazolás még a brit Virgin vonattársaságot is megihlette, a következő volt a reklámszöveg: „Liverpool–London oda-vissza, gyorsabban, mint Robbie Keane”.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.