Miért Szaúd-Arábiában rendezték az El Clásicót?

Minél nagyobb a show, annál jobb, Szaúd-Arábia pénzzel és tűzijátékkal, Olaszország és Spanyolország pedig a legjobb futballcsapataival járul hozzá a sikerhez. Hosszú évek óta az arab országban rendezik a Szuperkupa-meccseket, amelyeknek száma – a résztvevőkhöz hasonlóan – megnőtt. A gyümölcsöző együttműködésnek pedig koránt sincs vége, még 2029-ben is Szaúd-Arábiában csatázhat majd egymással a Barcelona és a Real Madrid.

2025. 01. 16. 5:23
Raúl Asencio a spanyol Szuperkupa döntőjében Szaúd-Arábiában
Raúl Asencio a spanyol Szuperkupa döntőjében Szaúd-Arábiában Fotó: AFP/JOSE BRETON
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előszezonok jó részét az európai futballklubok is körutakon töltik, és az amerikai, az ausztráliai vagy éppen a szingapúri közönség előtt játszik egymással felkészülési mérkőzést mondjuk az Arsenal és a Manchester United vagy a Barcelona és a Real Madrid. Az amerikai futballal szemben a bajnoki mérkőzéseket egyelőre otthon tartják a topligák, de néhány kupasorozat döntőjét már némelyik labdarúgó-szövetség jó pénzért „átengedi” egy másik országnak.

Olaszország például az eddigi 35 kiírásból csak 23-szor rendezte meg a határain belül a Szuperkupa döntőjét, és már 1993-ban Washingtonba költöztette az olasz bajnok AC Milan és a kupagyőztes Torino összecsapását, amelyre több mint 25 ezer néző váltott jegyet. Azóta pedig ez hagyománnyá vált, már Kínában, Katarban és Líbiá­ban is emeltek trófeát a magasba az olasz futballklubok csapatkapitányai.

Izgalmas döntő után az AC Milané lett a trófea Fotó: AFP/Fadel Senna

2018-ban pedig megegyezett egymással az olasz liga és Szaúd-Arábia kormánya, hogy 2023-ig a közel-keleti országban rendezik meg ezt a viadalt. A szerződés lejárta után 2029-ig megújították a megállapodást, sőt még arról is megegyeztek, hogy a jövőben az addigi két csapat helyett már négyre lesz szükség, mert a finálé előtt egy-egy elődöntőre is sort kerítenének. Ez idén is így zajlott le, a Serie A december 29-én véget ért fordulója után az AC Milan, az Atalanta, az Internazio­nale és a Juventus Szaúd-Arábia felé vette az irányt, január 6-án lezajlott az utolsó meccs, amelyet a milánói piros-feketék 3-2-re nyertek meg, aztán elindultak haza, és a hétvégén már újra a bajnokságban volt jelenésük.

 

A spanyolok is költöztek

Spanyolországban sokáig oda-visszavágós rendszerben zajlott a Szuperkupa döntője, egy meccset természetesen hazai pályán, egyet pedig idegenben játszott a La Liga és a Király Kupa győztese. 2018-ban változás következett be, s már egy mérkőzésen dőlt el a trófea sorsa, és abban az évben fordult elő először az is, hogy külföldön rendezték meg a döntőt, mégpedig Marokkó adott otthont a Barcelona és a Sevilla csatájának.

Ez a lebonyolítás aztán csak egy évet élt meg, 2019-re négy csapatra növelték a spanyol Szuperkupa mezőnyét, amelyeknek elődöntőn és döntőn át vezetett az útjuk a trófeáig. A torna útja pedig azóta külföldre vezetett, a 2021-es év kivételével, amikor a koronavírus-járvány miatt három spanyol stadion fogadta be a csapatokat. 2020-ban és 2022-től kezdve Szaúd-Arábia volt és egészen 2029-ig biztosan lesz is a viadal házigazdája. A megegyezés értelmében minden egyes minitornáért cserébe harmincmillió (más források szerint negyvenmillió) euró folyik be a spanyol szövetség kasszájába.

Utóbbi vezetője természetesen nem ezzel indokolta a sokak által kritizált döntést. – Egy, a nyár közepén megrendezett, gyorsan felejthető meccsből egy nemzetközi eseményt hoztunk létre – örvendezett Luis Rubiales, a helyszínt illető aggályokra pedig így válaszolt: – Elkötelezettségünk, hogy segítsük a női futball fejlődését, ezért sokat teszünk itt. A többi politikai kérdés pedig nem tartozik a labdarúgáshoz.

Real Madrid v FC Barcelona: Spanish Super Cup
Idén a Barcelona játékosai örültek Szaúd-Arábiában Fotó: AFP/NurPhoto/Jose Breton

A spanyol szurkolókat nem hatotta meg ez a magyarázat, 2020-ban a később az elődöntőben elhasalt Valencia szurkolói közül mindössze huszonheten tették meg az utat a Közel-Keletre. Tavaly pedig az Athletic Bilbao azóta már visszavonult középpályása, Raul Garcia teljesen értelmetlennek nevezte az egészet, megjegyezve, hogy a futball ma már csak a pénzcsinálásról és a szponzorok bevonzásáról szól.

A kritikák amilyen gyorsan beérnek az egyik fülbe, olyan gyorsan távoznak a másikon, ezek ellenére is minden évben lezajlik a torna. Idén az Athletic Bilbao, a Mallorca, a Barcelona és a Real Madrid mérkőzött meg egymással Dzsiddában, és míg a rendezők többek között tűzijátékkal szórakoztatták a nézőket, a csapatok is kiszolgálták a közönséget. Az elődöntők öt gólt hoztak, a finálé, az idei első El Clásico hetet, ráadásul vitatott tizenegyes és piros lap is színesítette a Barcelona által 5-2-re megnyert múlt vasárnapi találkozót.

Szaúd-Arábia térnyerése pedig nem áll meg, francia és török meccseket is költöztettek már oda. Az idén nyáron lejáró szerződését várhatóan egy évvel meghosszabbító Cristiano Ronaldo után sztárok egész sora, köztük Karim Benzema, Sadio Mané, Roberto Firmino és Neymar is itteni csapatokat erősít, további érkezők is várhatók, és Ronaldo mellett Neymar is állítja, hogy a szaúdi liga erősebb az öt európai topliga közé sorolt franciánál. A futball mellett a Formula–1, a golf, a boksz és a pankráció eseményeinek egyre fontosabb helyszíne az arab ország, de a szaúdiak legnagyobb diadala, hogy a 2034-es labdarúgó-világbajnokságot is itt rendezik.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.