Életének 85. évében elhunyt Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, a Nemzet Sportolója.
Lisztes Krisztián megszólalt, a sportigazgatója alázatról beszélt
Timmo Hardung nyilatkozatából le lehet vonni bizonyos következtetéseket.
Életének 85. évében elhunyt Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, a Nemzet Sportolója.
Kárpáti György 1935. június 23-án született Budapesten. Tízévesen csatlakozott a Fradihoz – érdekesség, hogy nem pólósként, hanem úszóként kezdte. Korábban futballozott is. Később ezzel kapcsolatban elárulta, hogy noha két évet játszott is az FTC gyerekcsapatában, azért nem lett profi labdarúgó, hogy a sportágban barátja, Puskás Ferenc lehessen a világ legjobbja – írja a Ferencvárosi Torna Club (FTC) hivatalos honlapja.
Kárpáti György mindössze 17 esztendős volt, amikor először meghívást kapott a magyar férfi-vízilabdaválogatottba, Helsinkiben még bemutatkozásának évében, 1952-ben megnyerte első olimpiai bajnoki címét. Előtte nem nyert nyári olimpiát egyetlen pólós sem ilyen fiatalon.
A finn fővárosban elért sikert egy máig emlékezetes tornán 1956-ban, Melbourne-ben és 1964-ben, Tokióban is megismételte a Kárpáti Györgyöt is soraiban tudó pólóválogatott, amelynek tagjaként a zöld fehérek egykori játékosa az 1960-as, római nyári játékokon bronzérmes, valamint háromszor is Európa-bajnok lett (1954-ben, 1958-ban és 1962-ben). Kárpáti György az aktív játék mellett az élet más területein is a legmagasabb szinten teljesített, többszörös olimpiai bajnokként 1964-ben jogi doktorátust szerzett az Eötvös Loránd Tudományegyetemen.
Kárpáti György aktív pályafutása végeztével, 1970-ben Gyarmati Dezső segítője lett a férfi-vízilabda válogatott élén, edzői karrierje csúcsán, 1976-ban, Montrealban trénerként is olimpiai bajnok lett a nemzeti csapattal. Összességében 10 éven át, 1980-ig dolgozott szövetségi kapitányként.
– Edzőként nehezebb volt – mondta egy, az FTC honlapjának adott korábbi interjúban.
– Gyarmati Dezsővel sikerült feljutnunk a legmagasabb szintre, hál' Istennek az is egy igazi aranykorszak volt. Nyertünk olimpiát, világbajnokságot is. Szerencse nélkül persze egyik sem sikerülhetett volna – tette hozzá a klasszis pólós.
Szerda este 21.35 órától a Duna World a Nagyok című portrésorozat két összefüggő epizódjával emlékezik meg Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázóról, a Nemzet Sportolójáról. A közmédia sajtószolgálatának tájékoztatása szerint a műsor 23.00 órától visszanézhető lesz a mediaklikk.hu oldalon.is.
Válogatott karrierje mellett Kárpáti György – vagy ahogy tisztelői kedvesen becézték, Gyurika – az FTC színeiben is nagy sikereket ért el. Játékosként 24 (!) évig szolgálta a Fradit, mellyel vízilabdában öt bajnoki címet ért el. Emellett úszóként is sikeres volt, négy magyar bajnoki aranyérmet és két bronzot is a nyakába akasztottak. Később az FTC vízilabda-szakosztályának vezetője lett, 1990-ben bekerült a klub elnökségébe is.
Kárpáti György munkásságát az uszodák világán kívül is elismerték. Beválasztották az Úszó Hírességek Csarnokába (1982), megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét (1994), NOB-elnöki különdíjban részesült (2005), Budapest díszpolgára lett (2010), 2013-ban pedig a Nemzet Sportolóinak exkluzív társaságába is beválasztották – éppen legjobb barátját, Gyarmati Dezsőt követve.
– Keserédes érzés ez, hiszen Gyarmati Dezső személyében nemrég a legjobb barátomat veszítettem el. Sosem gondoltam volna, hogy éppen az ő halálát követően választanak meg. Ha azonban így hozta a sors, akkor külön megtiszteltetés és öröm, hogy ilyen nagy múltú sportolót és a barátomat követhetem – nyilatkozta akkor.
Kárpáti György életéről „Gyurika – Egy pólós vallomásai” címmel 2015 nyarán ötvenperces dokumentumfilmet mutattak be. Káel Csaba alkotásának zártkörű vetítésén a magyar sport és a vízilabdázás kiemelkedő alakjai, a Ferencváros vezetői, valamint barátok és családtagok vettek részt, többek között Kásás Zoltán és fia, Tamás, Gyarmati Andrea, valamint Fenyvesi Csaba is jelent volt. A film Kárpáti György visszaemlékezései, valamint archív felvételek alapján felidézte az emlékezetes 1956-os melbourne-i magyar–szovjet mérkőzést, amely az olimpiai aranyéremről döntött. Kárpáti a „viharos” meccsel kapcsolatban bevallotta: tulajdonképpen jó viszonyban voltak az ellenfél játékosaival, ám az 1956-os forradalom szovjet hadsereg általi vérbefojtása különös jelentőséget adott annak az összecsapásnak. Elismerte: az ott történteket a média akkor kissé eltúlozta. A pólós megemlítette még azt is, hogy Melbourne után néhány hónapig az Egyesült Államokban élt, s az 1957. tavaszi amnesztia idején, a vízipólózás, valamint későbbi első felesége iránt érzett szerelme miatt tért haza.
Kárpáti György büszke volt fradizmusára, érdekesség, hogy keresztnevét is egy korábbi Fradi-legenda, Sárosi György után kapta.
– Édesapám ötven évig volt a serdülő-vízilabdacsapatnál társadalmi munkában edző vagy éppen szertáros. Engem is hívhattak bármennyi pénzért bárhova. Nálunk sosem volt kérdés, hogy a Fradi sikeréért kell tennünk, a Fradinak kell szurkolnunk! – jelentette ki azt követően, hogy a Nemzet Sportolójának választották.
– A sok trófea és kinevezés mellett a legfontosabb, hogy 70 éve fradista vagyok – közölte ugyanakkor.
A magyar vízilabda és sportélet egyik legnagyobb alakjának a Fradi TV 2020 tavaszán egy teljes adást szentelt. Kárpáti György akkor elmondta, hogy most érzi igazán, mennyire megterhelő volt számára a pályafutása. A háromszoros olimpiai bajnok egykori pólós mégsem cserélné el egyetlen sikerét sem egy egészségesebb testért.
– Annyira dús volt az életem munkában, mindenben, de főleg sportban, hogy mostanra előjöttek a problémák, ami normális. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nagyon jól vagyok, de ugyanezt csinálnám, semmit sem változtatnék – mondta akkor Kárpáti György.
Háromszoros olimpiai bajnokát az FTC saját halottjának tekinti.– Volt, amikor napi hat órát, volt, amikor csak hármat úsztam. Főleg abban az időszakban, amikor a Fradiban mindent megnyertünk, ami létezik. Elfáradtam, de mindenféleképpen csinálnám ezt a Fradi-dolgot, ami nyolcéves korom óta az életem része – idézte fel pályafutását az életének 85. évében elhunyt legendás sportoló.
Orbán Viktor miniszterelnök hivatalos közösségi oldalán emlékezett meg a legendás vízilabdázóról.
Timmo Hardung nyilatkozatából le lehet vonni bizonyos következtetéseket.
A kanadai Alexis Galarneau sosem járt még a világranglistán a legjobb 150 között.
Az Eintracht Frankfurt magyar legendáját a repülőtéren fotózták le.
Arina Szabalenka kiélezett csata után kapott ellenfelet.
Radikális iszlamista állhat a magyarországi iskolai fenyegetések mögött
A Magyar, Pressman, Weber triónak egyszerre húzta el a nótáját Wellor
Nemzeti gyászba borul Magyarország: elhunyt a világbajnok kajakosunk
Országos bombariadó: nyilvánosságra hozta a levelet a kormány – így fenyegették meg az iskolákat
Komoly veszteség, Kerkez Milost nagy csapás érheti
A helyzet rendkívül komoly, Robert Fico kénytelen volt összehívni a nemzetbiztonsági tanácsot
Zelenszkij távozhat, ez lehet a leváltásának oka
Csütörtöki sportműsor: magyar–osztrák a kézi-vb-n, Frankfurt–FTC az Európa-ligában
Nógrádi György a bombariadó után elárulta, mekkora a terrorveszély Magyarországon
Mutatjuk a fenyegető levelet, amit az iskolák kaptak
Bombariadó: ezek a vidéki iskolák érintettek
Rabszolgának használták, nyomorgatták, aztán a bokrok közé rejtették a holttestet Szabolcsban
Timmo Hardung nyilatkozatából le lehet vonni bizonyos következtetéseket.
A kanadai Alexis Galarneau sosem járt még a világranglistán a legjobb 150 között.
Az Eintracht Frankfurt magyar legendáját a repülőtéren fotózták le.
Arina Szabalenka kiélezett csata után kapott ellenfelet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.