Utolsó úszója szerint Shane Tusup felnyitott néhány szemet

Négyszer volt az év edzője Magyarországon Shane Tusup, ám mostanra egyetlen úszója maradt. Holoda Péter, aki a gyorsváltóval világbajnoki bronzérmes volt 2017-ben, hisz a közös munkájukban. Néha késő este is az ötleteiről ír neki Tusup, aki azzal ellentétesen akarja felépíteni a 24 éves sprintert, ahogy a korábbi edzői tették. Néhány éve még Caeleb Dressel egyik legnagyobb riválisa volt az egyetemi bajnokságban Holoda, aki szerint az amerikai sem ufó, bízik benne, hogy tud még olyan közel kerülni hozzá, mint akkor volt.

2020. 12. 20. 8:29
Skócia Glasgow 20180804 Úszás 2018 Ősz EB Európa bajnokság délelőtt Holoda Péter Fotó: Kovács Anikó Nemzeti Sport Fotó: Kovács Anikó Nemzeti Sport
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Amióta Shane Tusup visszatért Magyarországra, óriási elánnal vetette bele magát a munkába Szilágyi Liliánával, Bujdosó Zsomborral, Földházi Dáviddal, az olasz Illaria Cusinatóval, a brazil Naná Almeidával, a lengyel Wojciech Wojdakkal. De amilyen nagy volt a lendület, olyan gyorsan el is tűntek mellőle mindannyian. Holoda Péter meddig lesz Tusup-tanítvány?

– Hiszek benne, hogy sokáig. Shane eszméletlenül maximalista, folyton padlógázon pörög, néha elképedek, hogy lehet valakinek ennyi energiája. Ez a stílus egy ideig elviselhető, de el tudom képzelni, hogy egy bizonyos szint után valakinek sok lesz, hogy állandóan száz százalékig hajtják. Ez okot adhat súrlódásokra egy úszó-edző kapcsolatban, amely eljuthat olyan mélyre, ahonnan már nincsen visszaút. Én viszont kifejezetten örülök annak, hogy végre valaki nem hagyja, hogy visszavegyek, akinek nem elég a hetven vagy kilencvenöt százalék, hanem a rossz napjaimon is a százat követeli meg. Hasonló a mentalitásunk, ebből tudunk építkezni. Azért jó a kapcsolatunk, mert le tudunk ülni megbeszélni a dolgokat, ha valamiben nem értünk egyet.

Holoda Péter a glasgow-i Európa-bajnokságon 2018-ban – Fotó: Nemzeti Sport/Kovács Anikó

– Sokszor volt már erre példa? Mármint Shane Tusup meggyőzhető, ha különböznek az álláspontok?

– Ő nem megmondóember, aki ha kitalál valamit, annak mindenképpen úgy kell lennie. Ellenkezőleg, folyamatosan kíváncsi a visszajelzéseimre, és azok alapján képes változtatni, ha szükséges. Ez lényegében edzésről edzésre történik. Például van egy új ötlete, kipróbáljuk, és megkérdezi, én mit éreztem közben. Ha azt mondom, hogy ennek nem volt olyan nagy hatása, akkor látom rajta, hogy egyből elkezd gondolkodni, miért nem kaptuk azt, amit ő várt. Aztán vége az edzésnek, mindenki hazamegy, és egyszer csak este fél tizenegykor kapok egy üzenetet, amiben csak annyit ír, hogy „kitaláltam”.

Ha valaki ennyi energiát fektet a munkájába, konkrétan abba, hogy én jobb legyek, azt nagyra értékelem.

– Az, hogy négy évig az Egyesült Államokban járt egyetemre, mekkora segítség jobban megérteni Tusup gondolkodásmódját?

– Ha mond valamit, lehet, hogy én jobban értem, mit akart kifejezni vele, mint az, aki egész életében csak itthon élt. Ez nem nyelvi kérdés, hanem kulturális. Négy évig úsztam abban az egyetemi rendszerben, amelyben ő szocializálódott, ismerem a hátterét, a mentalitását, amelyet magával hozott. Ő nem mindig úgy ért bizonyos dolgokat, ahogyan azok itthon lecsapódnak. Lazábban viselkedik és hangosabb természet, mint a legtöbb hazai edző, de azt vettem észre, hogy egyre inkább elfogadják. Talán felnyitott néhány szemet, hogy nem kell visszafogottnak lenni, lehetünk önmagunk.

– Mi az, amit Shane Tusup nagyon eltérően csinál ahhoz képest, amihez Magyarországon hozzászokott?

– Az edzéseket teljesen másként építi fel. Itthon az a szokás, hogy hosszan úsznak, két, két és fél órás adagokat. Amikor elkezdtük a közös munkát, elmondta, hogy amikor a négyszáz vegyes volt a feladata, hasonlóan csinálta ő is, de nekem sprinterként másra van szükségem. Legyen rendben a technikám, tudjam átvinni a vízben az erőt, de azt a konditeremben szerezzük meg. Egy hazai edző valószínűleg azt mondaná a jelenlegi felkészülésemre, hogy kevés időt töltök a vízben, Shane meg azt mondaná az övékére, hogy keveset dolgoznak a konditeremben. De ebben itthon is elindult már változás, a szakadék egyre szűkül.

Shane Tusup nagy tervekkel tért vissza Magyarországra – Fotó: MTI/Kovács Tamás

– Sprinterként a hangsúlyos szárazföldi munkára jó példa Caeleb Dressel, aki a világ legjobbja jelenleg.

– Jól ismerem Dresselt, mert ugyanabba az évfolyamba jártunk az egyetemen, így mind a négy amerikai évemben megkaptam őt ellenfélnek. Nyolc ezüstérmem volt a regionális bajnokságokban, és mindannyiszor ő végzett előttem. Dressel a legjobb példa a maximalizmusra és a tudatos munkára. Hallottam sztorikat, hogy leírta az úszónaplójába, mit akar érezni és ezzel szemben mi a valóság. Aztán addig csinálta következetesen, nap nap után a gyakorlatokat, míg a kettő nem lett ugyanolyan. Az egyetemi versenyeken néha meg tudtuk szorítani, de az elmúlt években óriási különbség alakult ki közte és mindenki más között. Víz alatt már akkor is elképesztő volt, ott képes fél testhossz előnyt szerezni bárkivel szemben a világon, de úszásban nem volt még olyan erős, sokszor nem tudta megtartani az előnyt a táv végéig. Ma már igen.

– Utolérhető?

– Ha nem hinném, hogy az, akkor már ma feladhatnám az úszást. Ő sem ufó, egy adott napon bárkit le lehet győzni.

https://magyarnemzet.hu/sport/caeleb-dressel-sosem-akartam-michael-phelps-lenni-8978867/

– Hol tart ezen az úton? Két fő számában, ötven gyorson ötödik, száz gyorson hatodik lett a kaposvári országos bajnokságon.

– Nem segítette a felkészülésemet, hogy október közepén megfertőződtem a koronavírussal, és emiatt négy hétig nem edzhettem, mire kivizsgáltak mindent. Ennek ellenére jobb időket úsztam, mint a legutóbbi versenyeimen, ami biztató, főleg, hogy még abban a szakaszában járunk a munkának, amikor szétszedjük a technikámat, hogy újra felépítsük. Az ob-n azt láttuk, hogy jó az út, amelyen elindultunk, ezt kell továbbvinni jövőre.

– Miért kell változtatni a technikáján?

– Korábban a legtöbb edzőm felülről építkezett lefelé, tehát azt akarták elérni, hogy tudjak jót úszni négyszázon, aztán onnan mentünk az egyre rövidebb távok felé. Shane-nel pont ellentétesen csináljuk, az a cél, hogy tudjak egy erős ötvenet, és azt visszük majd tovább százig, amely a legfontosabb lenne. Azelőtt tudtam egy viszonylag jó időt, amit egymás után negyvenszer is megcsináltam volna, de most arra törekszünk, hogy tudjam egyszer kiúszni magam, és az legyen eszméletlen jó.

A tetőt jóval magasabbra akarjuk emelni, mint amit korábban elérhettem.

– Elnézve a riválisokat, nem lesz könnyű kijutnia a tokiói olimpiára. Németh Nándor országos csúcsot úszott százon az ob-n, de Szabó Szebasztián és a gyorssal kacérkodó Milák Kristóf is ott van.

– Plusz ötvenen Lobanovszkij Maxim, aki feljöhet százra is, illetve a budapesti világbajnokságon bronzérmes gyorsváltónkból Nándin és rajtam kívül Kozma Dominik és Bohus Richárd is esélyes arra, hogy megszerezze a két legjobb idő valamelyikét, amely az olimpiai induláshoz kell. Az én dolgomat ez nyilvánvalóan megnehezíti, de örülök neki, hogy végre a sprintszámokban is nagy a verseny itthon. A márciusi ob-n óriási harc várható, addigra felkészültnek kell lennem.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.