A sötét lovag is bekerült az amerikai Nemzeti Filmarchívumba

Christopher Nolan A sötét lovag című filmje és a Grease is bekerült az amerikai Nemzeti Filmarchívumba.

Forrás: MTI2020. 12. 14. 17:25
A rajongók egyik kedvenc alkotása a Sötét lovag Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén rekordszámú, kilenc női rendező és nem fehér rendező által forgatott film került be az amerikai Nemzeti Filmarchívumba (National Film Registry), amely évről évre bővül. A nyilvántartást vezető Kongresszusi Könyvtár hétfőn jelentette be, hogy a megőrzésre újonnan felvett 25 film között szerepel A sötét lovag, a Grease, a Blues Brothers és a Sidney Poitiers-vel forgatott Nézzétek a mező liliomait! című vígjáték.

Carla Hayden kongresszusi könyvtáros elmondta, hogy nem a rekord volt a cél, hanem az, hogy minél több figyelmet kapjanak a kiváló női és nem fehér rendezők által készített alkotások.

A rajongók egyik kedvenc alkotása A sötét lovag
Fotó: Pexels

A könyvtár kulturális, történelmi és művészeti értékeik alapján 1988 óta válogatja be a megőrzésre szánt filmeket az archívumába, amely az idei bővítéssel együtt már 800 filmet tartalmaz.

Az idei válogatásban van Kathryn Bigelow A bombák földjén című filmje, a Shrek című animációs film és a 60-as években a rasszista szegregáció ellen küzdő polgárjogi mozgalomról szóló Freedom Riders című dokumentumfilm is.

Több némafilm is került a válogatásba, köztük az 1914-ból származó, Charlie Chaplinnel forgatott Gyermek autóverseny Velencébe és a Stan Laurel és Oliver Hardy szereplésével 1927-ben készült The Battle of the Century című rövidfilm, valamint olyan filmklasszikusok, mint Otto Preminger Az aranykezű férfi című krimije, Stanley Kubrick Mechanikus narancs című alkotása és a Buena Vista Social Club.

Mennyit keres Batman?

Pszichológiai és retorikai alaptétel, hogy ha egy érvelés tudományosnak tűnik, az érvelő szakértő, akkor nagyobb eséllyel sikeres a meggyőzés. Persze a legtöbb esetben­ az érvelő sem sorolja fel az összes adatot és szak­értői címet, így rövidül a szófordulat „brit tudósokra”. A szigetország számos egyetemén és tudományos platformján milliónyi kutatás folyik, amelyek között van értelmes és kevéssé lukratív is. Brit tudósnak lenni a hazai köznyelvben ma a hiteltelenséggel egyenlő. Pedig a kutatások mögött neves egyetemek, intézetek, tudományos szaklapok állnak. Jelenleg az egyik legnagyobb brit kutatás az aszpirin hatásait vizsgálja a koronavírus elleni harcban. A Covid–19 többek között vérrögöket okozhat, az aszpirin azonban használható vérhígítóként is, így csökkenthető vele a vérrögök kialakulásának kockázata. Ez azért remek hír, mivel a gyógyszer olcsó és széles körben elterjedt.

Mégis a legtöbb hír az idő- és pénzpocsékoló kutatásokról szól. A Glasgow-i Egyetemen a békák tapadókorongjait tanulmányozták, és rájöttek, hogy öntisztító folyadék termelődik rajtuk. Ez alapján újrahasznosítható öntapadós felületekkel kísérleteznek. Máshol a sült szalonna másnaposságra gyakorolt hatását vizsgálták. Edinburgh-ben a hímnős csirkék születésének titkát kutatták, de volt már szó az űrutazás, így a súlytalanság vérnyomáscsökkentő hatásáról is.

Tovább

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.