Nem halasztható tovább a magyarországi adóreform

2005. 02. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük a lényeggel: tulajdonképpen örvendetes, hogy a magyar politikai elit foglalkozik az adóreform gondolatával, hiszen nemzetgazdaságunk versenyképessége folyamatosan romlik. Pillanatnyilag ebben a régióban – a makrogazdasági mutatók alapján – mi vagyunk az utolsók. Sajnos az unalomig tudjuk ismételni, hogy nálunk a legnagyobb az infláció, kialakult az ikerdeficit (a folyó fizetési mérleg és az államháztartás együttes hiánya), az államadósság pedig itt gyarapszik a legjobban, és a magyar GDP sem bővül olyan lendületesen, mint Közép-Európa más országaiban. Nem vitás, hogy javítani kell a magyar versenyképességet.
Ennek egyik eleme (lenne) az adóreform, amely ebben a térségben már végigsöpört: Szlovákia után most Románia próbál „mindent” bevetni. A konstrukció egyébként nem is olyan bonyolult: alacsonyabb kulcsok, egyszerűsített, vagyis egykulcsos adórendszer és kisebb állami, helyi bürokrácia. Persze csak első pillantásra könnyű a feladat, hiszen a változások után kieső bevételeket valahogyan pótolnia kell az államnak. Amúgy ez nem kis dilemma: az Európai Bizottság ugyanis deficiteljárást indított Magyarország ellen. Mindenesetre a problémát az okozza, hogy nem lehet előre „tesztelni” a módosításokat, kérdés, tudja-e a félretervezett központi költségvetés kiadásait a hazánkba áramló működő tőke ellensúlyozni? Rá tudnak-e kapcsolódni erre a remélhetőleg pozitív folyamatra a hazai kis- és közepes vállalkozások? Sikerül-e felrázni az alacsony foglalkoztatási szintű magyar munkaerőpiacot? A mérleg másik serpenyőjén viszont ott a korábbi siker, amikor is a társasági adó kulcsát mérsékelték, hogy az egyszerűsített vállalkozói adó felkapottságáról ne is beszéljünk.
Persze az új szabályok megalkotásánál már illik tisztában lenni a hatályban lévő regulák hatásaival is – bizony az év elején erre még kevés az esély. Ha emlékezetünk nem csal, a kormány a büdzsé jóváhagyásakor már könnyített feltételeket ígért a magyar gazdaság szereplőinek. Ezért is álszent, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő és Draskovics Tibor pénzügyminiszter már 2005 első hónapjában változtatásokat sürgetett.
Aki esetleg elfejtette volna: a miniszterelnök hetekkel ezelőtt a PM-ben tartott munkalátogatás kapcsán elmondta, hogy az adóreform során nemcsak az államháztartás szükséges bevételeit kell szem előtt tartani, hanem a versenyképességi szempontokat is. Rámutatott: „Az adók, a kedvezmények, az ellátások, a közteherviselés egy csomagban kell hogy megjelenjen.” Kifejtette, az volt a kérése a PM-ben, hogy induljon el az intenzív szakmai munka. Ennek a munkának politikai felügyelete a kormány és a kormányfő hatáskörébe tartozik. A kormányfői vizit óta nagy a csend…
A hét végén Orbán Viktor volt miniszterelnök radikális adócsökkentést és a családi adórendszer mielőbbi bevezetését javasolta. A nagyobbik ellenzéki párt elnöke úgy tartja, hogy az adócsökkentéssel nem kell várni a 2005 végéig. „Itt és most. Aki adócsökkentést akar, holnap reggel megteheti, benyújthatja a parlamentnek az adócsökkentésre vonatkozó javaslatait” – hangsúlyozta a pártelnök.
Elméletileg tehát a kormány és az ellenzék között ezen a területen konstruktív vita is kialakulhat, mely elérhető közelségbe hozhatná a célt, az áhított adóreformot. Kérdés azonban, hogy mi lesz a kormányzati viszonválasz. És mikor. Mert ebben a meggyengült gazdasági helyzetben ami késik, az bizony múlik is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.