Valamivel több mint egy évtized leforgása alatt két globális válság is végigsöpört a világgazdaságon: most ezeket a kríziseket, valamint a rájuk adott válaszokat, eltérő döntéseket vetjük össze egymással.
A 2008-ban kirobbant válság alapvető oka a világszerte tetőző kockázatvállalási kedv volt, elsősorban az alacsony kamatok miatt. Utóbbi pedig kiváltó következménye lett a felelőtlen hitelezésnek. Közismert, hogy ez a folyamat az Egyesült Államokban, majd Európában ingatlanpiaci és hitelbuborékhoz vezetett. A tengerentúlon az úgynevezett mérgező pénzügyi eszközök, vagyis a nem teljesítő, vissza nem fizetett hitelcsomagok tömege a bankrendszert juttatta csődbe. Ez a hatás „átjött” Európába is, nagy bankok sora került válságos helyzetbe. Az Atlanti-óceán mindkét oldalán a hitelezés beszűkült, a gazdaság zuhanni kezdett, a munkanélküliség hihetetlen magasságokba ugrott.
Nálunk, Magyarországon az átlagosnál is drámaibb volt a helyzet. A 2006-os országgyűlési választásokat, amelyet az MSZP–SZDSZ alkotta koalíció nyert, megszorítócsomag követte – az elszálló költségvetési hiány miatt –, érdemi gazdasági növekedés pedig nem volt. Lehetett volna akár külső forrásból is: például irdatlan mennyiségű uniós forrás állt rendelkezésre, a pénzek azonban nem a termelést finanszírozták elsősorban, hanem látszatberuházásokra folytak el.
Közben „tarolt” – mind céges, mind pedig háztartási vonalon – a svájcifrank-alapú hitelezés. Lakosságarányosan a frankalapú kölcsönök itt voltak a legmagasabb szinten Európában. Mai fejjel, józan paraszti ésszel egyszerűen felfoghatatlan egy olyan ország devizájában eladósodni, amelyhez semmi közünk nem volt! A frankalapú hitelezést ugyanis Ausztria legnyugatibb tartományára, Vorarlbergre találták ki, amely gyakorlatilag az elmúlt évtizedekben összenőtt Svájccal. Ergo: ez a fajta magyarországi eladósodottság tovább mélyítette a válságot, akadályozva a kilábalást. Ha esetleg valaki elfelejtette volna: 2009-ben majdnem hét százalékkal esett a magyar GDP, a munkanélküliségi ráta pedig a kilencvenes évek szintjére ugrott.