idezojelek

Falusi barátaim védelmében

A minap Nógrád megyei falusi polgármesterek és falusi polgárok kérték ki maguknak a degradáló jelzőket.

Cikk kép: undefined
2021. 12. 13. 7:45
Fotó: Jászai Csaba

Egy szökött jobbágy, ha egy szabad városban egy évig lakott, mentesült földesura igája alól. A középkori nemesség elsősorban a mezőgazdaságból élt, tehát a vidéki lét volt a feudalizmus igazi otthona: hűbéresek és alattvalók könyörtelen világa. Vélhetőleg ekkor indult a vidékiek számára hátrányos népi–urbánus konfliktus. Bár a reneszánsztól a romantikáig gyakran megjelent (nemritkán a városi léttel együtt járó járványok idején) a vidéki lét antik idillje utáni elvágyódás, ám a vágtató fejlődést mímelő modern korban a természetközeli lassúság ismét egyet jelentett a primitívséggel. A nagyhatalmak árnyékában élő Közép-Európa nemzeti ébredéseivel fellángoltak az „urbánus nyugati civilizáció” kontra „népi szuverenitás” hívek szellemi háborúi. E szenvedélyes versengés a nemzeti nyelvek megteremtésétől a századfordulós irodalmi és politikai mozgalmakig sok jótéteményt hozott, de ezek sajnálatos elfajzása hozzájárult a tragikus XX. század mindenben bűnbakot találó katasztrófájához is.

A század végére azt hittük, hogy a kommunizmus vége egyben a kultúrharc lezárása is lesz. Ám az elsinkófált forradalmunk után az árkok felett pillanatok alatt omlottak össze a sebtében tákolt hidak, s ezzel együtt újult erővel fordultak szembe a népi és az urbánus erők. Ezt kihasználva, nevető harmadikként újra visszatérhetett az országot tönkretevő utódpárt és cinikus hátországa: így lett újra a magát megváltónak kikiáltó posztkommunista akolkultúrából posztmodern nyitottság, a konzervativizmusból meg náci sötétség.

Eme kétbites világkép megnyilvánulásai tovább durvultak a harmadik kétharmad óta. A baloldal felkent prófétái már nemcsak az ellenfél profi játékosait gyalázzák, hanem folyamatosan a vidéken élőket is. A „legnyomorultabbaknak” (Lengyel László), „sok patkánynak” (Bangóné Borbély Ildikó), „tájékozatlan vidékinek” (Kunhalmi Ágnes és Jakab Péter), s legutóbb „trágyával etethető gombáknak” vagy „felvilágosításra szoruló, falusi, egyszerű tudatlan embereknek” (Márki-Zay Péter) híva őket.

A minap Nógrád megyei falusi polgármesterek, ismert és ismeretlen környékbeli falusi polgárok kérték ki maguknak a degradáló jelzőket, foglalkozásuk, iskoláik és szavazóik becsületét védve meg. Jómagam városi polgármester vagyok, pont akkora városban, amekkorák a középkor nagyvárosai voltak Európában (Párizs és Róma ezer éve épphogy nagyobb volt a mostani Balassagyarmatnál). Ergo simán elsunnyoghatnám a vidékiek degradálását azzal, hogy én városi vagyok. De jól tudjuk, hogy nevezett hölgyek és urak kijelentései éppúgy vonatkoznak rám is, mint a budai Svábhegy vagy a pécsi Borbálatelep fideszes szavazóira, professzorra és melósra egyaránt. Pedig mi éppúgy kábeltévét vagy Netflixet nézünk, és okostelefon van a zsebünkben, éppúgy késsel és villával esszük a Cordon Bleu-t, és levesszük a cipőt az előszobában, mint baloldali felebarátaink is vélhetőleg szerte e honban.

Kultúra szavunk eredeti latin jelentésében a föld megművelését jelentette, Cicerónak köszönhetjük a „cultura animi” (lélekművelés) fordulatot, ami miatt a kultúra szó immáron elsősorban az emberi közösségek legfőbb szellemi megnyilvánulásait jelenti. De jó is lenne a sötét középkor szájhagyománya helyett a köztársaság kori rómaiaktól eltanulni a vidékiség tiszteletére épülő műveltséget, amiről a Georgica hexametereiben is oly szépen írt Vergilius. Mert a pesti kampányguruk füstös ostobaságait vidéken éppúgy elnyeli a jó levegő, miként a nagyvárosi zaj a benne élő emberek lépteit vagy a fényszennyezés a felettük ragyogó csillagos eget.

A szerző művészettörténész, Balassagyarmat polgármestere

Borítókép: Tállya (Fotó: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba)

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ez itt az én hazám

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mivé lett világunk?

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.