A hazai ellátásbiztonság garantálása és az energiaárak alacsony szinten tartása miatt Magyarország továbbra is határozott nemet mond a nukleáris energia felhasználásával összefüggő bármely uniós szankciójavaslatra. Ezzel együtt az energetikai kérdéseket komplexen kell kezelni, beleértve a földgáz- és kőolajszállítások kérdését is. Ez a felelős magyar hozzáállás azért is nagyon fontos, mert az ukrán válság tovább súlyosbítja az európai energiakrízist.
A már most is sokkoló energiaárak és energiahiány az egész kontinenst érinti, miután a gazdasági növekedés lelassulása mellett súlyos szociális problémákat okoznak Nyugat-Európában. A drámai jelek sokasodnak. Nemrég Franciaországban azt kérték a lakosságtól, hogy ne egy napon használják a mosogatógépeket és a mosógépeket, bizonyos órákban ne töltsék fel a telefonjaikat, valamint ha nem tartózkodnak a lakásban, akkor csak annyira fűtsenek be, hogy a lakásokban ne legyen 16-17 Celsius-foknál több. Hozzátartozik, hogy a franciák az olcsó atomerőművi áram miatt jórészt árammal fűtenek. Hollandiában egy ajánlás szerint öt percnél tovább már nem ildomos zuhanyozni, Németországban pedig kisfilmekben oktatják az embereket a takarékosságról, ami nyilván kényszer szülte megoldás.
Az energiaárak elszállásának egyik oka az orosz energiaembargó folyamatos lebegtetése, ami az energiapiaci spekulációk melegágya. (Arról, hogy ebben miként érdekelt a megújulóenergiás-lobbi, később lesz szó.) Németországban az energiaárak csak márciusban 39,5 százalékkal növekedtek a februári, az előző évhez képest 22,5 százalékos áremelkedés után. Itt érdemes megjegyezni, hogy márciusi adatok szerint az Európai Unióban továbbra is hazánkban legolcsóbb a háztartási áram és gáz. Az orosz földgázigény csökkentése érdekében a német E.ON már a távhőcégeknél is elkezdett villanykazánokat telepíteni, ami még több bajt fog okozni. Ez is jelzi, hogy a gázárrobbanás miatt megnőtt a villamosenergia-igény, a kereslet növekedése miatt pedig tovább emelkednek a már most is sokkoló német áramárak. A drága gáz, illetve áram miatt már nemcsak egyes gyárak állnak le, de egész ágazatok léte kerül veszélybe. Épp a minap panaszkodott egy, a napelemekhez speciális üveget gyártó német cég, hogy nem bírja a csillagászati gázárakat, és ha ez így megy tovább, akkor előbb-utóbb az európai napelempiac lehúzhatja a rolót. A gondok már a közlekedésben is jelentkeznek, a korlátozások újabban a vasúti teherszállítást is érintik Németországban.
Ezek után a németek vajon milyen módon kívánják a megnövekedett igényeket (gondolva az e-mobilitásra vagy a hőszivattyúk terjedésére) kielégíteni, ha leállítják az atomerőműveket? A nap- és szélerőművek szabályozásához pedig növekvő mértékben fosszilis forrásokat (szenet és gázt) használnak fel, amivel máris zárójelbe tették azokat a klímacélokat, amelyek miatt egyébként évek óta erőltetik a megújuló energia használatát.
Magyarországnak nincs más választása – és ezt visszaigazolta a kormánypártok támogatottsága is a választásokon –, mint hogy folytassa az eddigi felelős energiapolitikát, hosszú távon ezzel tudja garantálni az ellátásbiztonságot, az olcsó áramot és gázt, valamint a klímavédelmi célok teljesülését. Ennek érdekében a Paks II atomerőmű két új VVER–1200 típusú blokkjára feltétlenül szükség van, de további erőműveket, döntően gázerőműveket is építeni kell, különösen a hazai naperőművi kapacitások nagyarányú növekedése miatt, azok szabályozása érdekében.
Hazánk alapvető érdekeit az szolgálná leginkább, ha a hazai fogyasztás kielégítéséhez szükséges áram döntő részét hazai erőművek termelnék meg. Azt is látnunk kell, hogy amennyiben a gázfüggőséget kívánjuk csökkenteni, akkor ennek a legjobb módja az atomenergia használata, hiszen Paks II a beépített 2400 MW kapacitásának köszönhetően 4,5 milliárd köbméter földgázt tud kiváltani. Mindezekre tekintettel középtávon érdemes elgondolkozni azon, hogy nem lenne-e érdemes a Paks II mellett további atomerőművi blokkban vagy blokkokban is gondolkozni. Ez lehetne akár moduláris (SMR) atomerőművi egység is.
Mindennek tükrében különösen érthetetlen, hogy az európai politikusok egy része miért erőlteti, hogy a nukleáris energiára is vessenek ki szankciókat. Ha csak a fűtőelemek kérdését nézzük, már ez is sok kérdést vet fel. Pakshoz hasonlóan ugyanis orosz üzemanyaggal működnek a szlovák, cseh, finn és bolgár atomerőművek is. Az orosz nukleáris üzemanyagot nem lehet egyik napról a másikra pótolni, még több év is kevés lenne ehhez. Az orosz fél egyébként mindig pontosan teljesítette kötelezettségeit, és az ukrajnai konfliktus miatt például repülővel oldotta meg az üzemanyag-szállítást Szlovákiába és hazánkba.
Korábban az amerikai Westinghouse megpróbált ugyan piacot nyerni, ezért üzemanyagot fejlesztett ki az orosz technológiát használó blokkokhoz, amelyet cseh, szlovák, magyar és bolgár, majd utóbb az ukrán erőművekben igyekezett elhelyezni. A csehek kipróbálták, de az üzemelés során tömegesen fordultak elő műszaki rendellenességek, ezért inkább maradtak a korábban jól bevált orosz szállítónál. Magyarország, Szlovákia és Bulgária a cseh kollégák tapasztalata után már nem is kísérletezett vele. Ukrajna a kipróbálás után előbb – szintén műszaki problémák miatt – lemondott az amerikai fűtőanyagról, utóbb viszont – politikai okokból – az üzemelő blokkjainak közel felében mégiscsak az amerikai gyártmányú üzemanyag használata mellett döntött. Csehország – szintén politikai okokból – most ismét az amerikai üzemanyag-szállítás irányába fordulna. Ebből lehet ugyan politikai kérdést csinálni, ám a nukleáris biztonság szempontjából megfelelő, gazdaságosan használható üzemanyag gyártásához több évtizedes fejlesztés és gyártási tapasztalat szükséges.
Van még egy érdekes vetülete az energetikai válságnak, amiről itthon eddig kevés szó esett. A megugrott piaci áramár miatt a hazai naperőművek üzemeltetői sorra kilépnek a számukra eddigi garantált árat (és profitot) biztosító támogatási rendszerekből, miután a piacon extraprofittal tudják értékesíteni az áramot. Magyarán: az európai szinten erős megújulóenergiás-lobbi cseppet sem érdekelt az alacsony árakban. Éppen ezért az áramárak csökkentése érdekében európai szinten akár adminisztratív, akár jogi eszközökkel is fel kellene lépni, és el kellene érni, hogy a legkisebb költség elve érvényesüljön.
Az európai energiakrízis legfőbb tanulsága, hogy az energiapolitikai döntéseknek az egész gazdaságra és a szociális szférára kiható, messzemenő következményei vannak. Magyarország az európai baloldal ideológiavezérelt és lobbiérdekek által befolyásolt politikai döntései helyett továbbra is a józan ész útján jár. Energetikai szempontból ez a parlamenti választás eredményének legfőbb hozadéka.
A szerző atomenergetikai szakértő, az Atombiztos.blogstar.hu oldal szerzője
Borítókép: Nagyfeszültségű elektromos vezetékek a tököli kiserdő mellett (Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre)
További Vélemény híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezA nagy igazgatás
Magyar Péter teljességgel alkalmatlan bármiféle közfeladatra. Így viszont még érthetetlenebb, hogyan lett Brüsszel embere.
Hogyan gondozd a Magyar Péteredet?
Mi köze a politikának a pszichiátriához? Jó esetben semmi. Ám ez most nem jó eset.
Valóban megszületett!
A keresztény emberekkel és jelképekkel való tudatos leszámolás történt Magdeburgban.
Patriotizmus vagy halál
A nemzetállam felépítésétől eljutottunk a férfiak szüléséig.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezValóban megszületett!
Milyen példát mutat az iszlám?
Angyalszárnyak ágyúdörgésben
A romániai forradalom magyar hőse
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezOrbán Viktor: Nem szeretném, ha Magyarország vendégmunkásországgá válna + videó
A miniszterelnök szerint Magyarország a magyaroké.
Lang Ádám Ciprusról nem Norvégiába, hanem az NB I-be igazolhat
A hetvenszeres válogatott védő elhagyja az Omonia Nicosia csapatát.
Büszkén viselem a román válogatott mezét – mondja a korábbi magyar válogatott játékos
Asma Elghaoui még korábban azt mondta, Magyarországon nem kapta meg az őt szerinte megillető tiszteletet.
Már menet közben is zárják az ajtót a sofőrök: ez történt a szandai kútnál
„Már erre is figyelni kell: Szandán (Szolnokon) az artézi kútnál lévő kereszteződésben téblábol egy boldogtalan, aki megpróbálja kinyitni a hátsó ajtót, miközben forgalmi okból megállsz. Zárjátok az autót menet közben is!” – hívta fel a figyelmet a Szolnok és környéke útinform és egyéb fontos infók nevű Facebook-csoport egyik követője. A titokzatos zaklató nem válogat a járművek között.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Aranyvasárnap meggyújtjuk a szeretet gyertyáját az adventi koszorún
Óriási tüntetés a magdeburgi támadás miatt Németországban + videó
Vörös riasztást kapott minden Gmail-felhasználó: azonnal törölni kell ezt a 3 e-mailt!
Magyar Péter menekül a kérdések elől + videó
„Édes kis Manócska!” – Liptai Claudia megmutatta ritkán látott kisfiát, Marcit
„Mi a csudáról beszél a német sajtó?!” – Elon Musk teljesen kiakadt
Büszkén viselem a román válogatott mezét – mondja a korábbi magyar válogatott játékos
Ezt teszi a zserbóra Borbás Marcsi: nem használ tortabevonót, sem étcsokoládét
Irán sötétségbe borul
Elon Musk durván bírálta Scholzot a magdeburgi brutális terrortámadás miatt
Oroszország hatalmas támadást indított
Félelem uralkodik Magdeburgban – exkluzívan nyilatkozott egy helyi magyar nő a lapunknak
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezA nagy igazgatás
Magyar Péter teljességgel alkalmatlan bármiféle közfeladatra. Így viszont még érthetetlenebb, hogyan lett Brüsszel embere.
Hogyan gondozd a Magyar Péteredet?
Mi köze a politikának a pszichiátriához? Jó esetben semmi. Ám ez most nem jó eset.
Valóban megszületett!
A keresztény emberekkel és jelképekkel való tudatos leszámolás történt Magdeburgban.
Patriotizmus vagy halál
A nemzetállam felépítésétől eljutottunk a férfiak szüléséig.