Nem tudom, hogy a Facebookon hány ezer ember kap ahhoz hasonló üzenetet, mint amit több mint egy éve küld nekem a Füsun Tümsavaş asszony, török banktisztviselő nevével és fényképeivel visszaélő szélhámos társaság. Kérdezhetné valaki, miért nem tiltom le a kéretlen és zavaró üzenetek küldőjét, ezért máris jelzem, hogy ezt már első alkalommal is megtettem. Sajnos hiába.
Tümsavas asszony – apró névváltoztatásokkal – újra és újra megjelenik az üzenőfalamon. Rákerestem, hányféle fiókja van a Facebookon, s igencsak meglepődtem, mert körülbelül százat találtam. Ez azt jelenti, hogy hiába tiltom le az egyiket, valamilyen algoritmus szerint megtalálnak a következő fiókkal és üzenettel.
De miről is van szó? Íme az üzenet (részletek): „Füsun Tümsavas asszony vagyok, az ISBANKASI banktisztviselője Isztambulban, Törökországban. Azt hiszem, Isten azt kívánja, hogy most találkozzam veled […] mivel ez összefügg az Ön vezetéknevével, állampolgárságával, és hasznot húzhat belőle.
Egy néhai Bánó Adrian úr, az Ön országának állampolgára, aki az isztambuli aranyüzletben tevékenykedett, 2007-ben 108 naptári hónapra lekötött betétet tartott a bankomnál, 9 500 000 (kilencmillió-ötszázezer) amerikai dollár értékben. A letét befizetésének határideje tavaly volt. Adrian Bánó a 2020. április 30-i Covid–19-járvány halálos áldozatai között volt a törökországi Ankara tartományban. […] Nem említette a következő rokonokat, örökösöket a számla megnyitásakor, és nem volt házas, és nem találtak hozzátartozót sem. […]
Most arra kérem, hogy a következő rokonként, a számla örököseként mutassam be Önt, mivel ugyanaz a vezetékneve és állampolgársága, mint neki, és a banki központom az én segítségemen keresztül kiadja Önnek a számlát. Nincs kockázat; a tranzakciót olyan törvényes megállapodás alapján hajtják végre, amely megvédi Önt a jogsértéstől. Jobb, ha követeljük a pénzt, mint hagyjuk, hogy a bankigazgatók eltereljék és megosszák egymással. Nem vagyok kapzsi ember, ezért azt javaslom, hogy osszuk meg az alapokat, 50/50%-ban Ön és én.