Tavaly júliusban a Biden-kormány bejelentette, 345 millió dollár értékben juttat védelmi eszközöket Tajvannak, amit később 135 millió dollár katonai pénzügyi támogatással fejeltek meg. Ez utóbbi valószínűleg tartalmaz hordozható légvédelmi rendszereket, kézifegyvereket és felderítőeszközöket. Az amerikai segítség jóvoltából Tajvan évi egymilliárd dollár erejéig hozzáféréssel rendelkezik a Pentagon készleteihez, szolgáltatásaihoz és képzéseihez is. Tavaly augusztusban Tajvan bejelentette terveit, amelyek szerint rekordösszegű 19,1 milliárd dollárra, azaz bruttó hazai terméke 2,6 százalékára emeli védelmi költségvetését. Ez arányában túltesz olyan NATO-szövetségesek hasonló kiadásain, mint az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország és Olaszország.
Ugyanakkor minden védelmi kiadásnak megvannak a hátulütői. A rideg valóság márpedig az, hogy a fokozódó militarizálással ezek is gyorsan felszöknek. A tavalyi első félévben Tajvan GDP-je visszaesett, dacára a második negyedévben tapasztalt visszapattanásnak. A kilátásokra a fő kockázatot a kitartóan gyenge globális kereslet jelenti, ami rányomja a bélyegét az exportra. S ami rosszabb, a Washington szándékai szerint elszigetelésre ítélt Kínába tartó tajvani export az év vége felé közeledve nem tartott lépést az ottani visszapattanással. Kína továbbra is Tajvan elsődleges kiviteli piaca az elektronikai alkatrészekben, amelyek teljes exportjának több mint felét teszik ki. Kína pedig kritikus szerepet játszik számos további tajvani iparágban. Ennél is rosszabb, hogy a fejlett technológiák ellátási láncainak bármely átalakítása – amelyet az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva szorgalmaz – ismét csak letörheti a tajvani exportot. Magyarán a tajvani gazdaságra kettős csapás vár. Egyfelől a DPP vezetői a szigetet a Pentagon karjaiba taszították, ami hátrányosan érinti Tajvan gazdasági kilátásait. Másfelől ugyanez a törekvés összekapcsolja Tajvant a Nyugat megélhetési válságával és a szekuláris stagnálással. Halálos ölelésről van tehát szó.
A XX. század végén Tajvan azáltal csatlakozott Ázsia újonnan iparosodott sárkányaihoz, hogy a gazdasági fejlődésre összpontosított. 2016 óta azonban a DPP a nemzeti fókuszt a geopolitika irányába fordította. Az ilyen eltérítő politika félreteheti a közelgő gazdasági aknamezőt, de nem lehet úrrá rajta. Aki úszni akar, az vizes lesz.
A tavalyi második félévben a háztartások fogyasztása továbbra is serkentette a növekedést, de a Covid-szabályok enyhítésének pozitív hatása már a múlté, az exportorientált tajvani gazdaságnak pedig a növekedés új hajtóerőit kell meglelnie, amint arra az Ázsiai Fejlesztési Bank nemrég rámutatott. Tajvanon a fő kihívást azt jelenti, hogyan alakítsák az emberek gazdasági frusztrációját életképes politikai erővé. A geopolitizálás a térségi, sőt globális káros hatásokkal járó nemzeti katasztrófa receptje.
A szerző geopolitikai elemző,
Ázsia-szakértő
Borítókép: illusztráció (Fotó: Europress/AFP/Sam Yeh)