idezojelek

A közelgő tajvani választásokat nem az USA, hanem Kína dimenzionálja túl

A 2024-es évet a választások évének tekintik, és a január 13-án esedékes tajvani elnök- és parlamenti választások felkeltették a nemzetközi figyelmet.

Albert Chang avatarja
Albert Chang
Cikk kép: undefined
Fotó: Europress/AFP/Ceng Shou Yi

A tajvani választásokat a legtöbb nemzetközi média és ország széles körben úgy ítéli meg, hogy azok nem az USA, hanem Kína befolyása és fenyegetése alatt állnak. 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Kína régóta próbálja aláásni a tajvani szabad demokratikus választásokat dezinformációval, kiberhadviseléssel, beszivárgási kísérletekkel és gazdasági kényszerrel. Védelmében Tajvan a hasonlóan gondolkodó demokratikus partnerekkel, például az Egyesült Államokkal, Kanadával, Japánnal, Ausztráliával és a legtöbb európai uniós országgal egyesítette erőit Tajvan szabadságának és demokráciájának megszilárdítása érdekében. A nemzetközi közösség felelős szereplőjeként Tajvan mindent megtesz a konfliktus elkerülése és a nehezen kivívott szabadságjogok megőrzése érdekében.

Igaz, hogy a tajvani–amerikai kétoldalú kapcsolatok jelenleg a legjobb időszakukat élik, de a tajvani helyzet semmiben sem hasonlít az afganisztáni, iraki, ukrajnai vagy akár izraeli helyzethez. 

A londoni székhelyű Economist Intelligence Unit szerint a 2022-es Demokrácia Index 2022-es listáján a 167. ország és terület közül Tajvan Ázsiában az első, globálisan pedig a 10. helyen áll. Tajvan fontosságát és a szólásszabadság tiszteletben tartását a nemzetközi média is elismerte: a Tajvant választó külföldi tudósítók száma hét év alatt megduplázódott, és 174-re emelkedett.

A legfontosabb, hogy Tajvan biztonsága az egész világ érdeke. Tajvan kulcsszerepe a globális félvezető-ellátási láncokban és a nemzetközi hajózásban kulcsfontosságú a világgazdaság számára. Csehország, Litvánia, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország európai vezetői a G7-ek, az Európai Tanács, a NATO és az AUKUS ülésein mind hangsúlyozták a Tajvani-szoroson átívelő béke és stabilitás fontosságát, valamint a status quo aláásására irányuló minden egyoldalú kísérlet ellenzését. Úgy vélik, hogy a szabadság és a demokrácia közös értékei a fő mozgatórugói ennek a fejlődésnek.

Tajvannak nincs érdeke vagy törekvése arra, hogy megtámadja szomszédait. Másrészt a Kínai Népköztársaság ambíciói nem állnak meg Tajvannál, mivel a Dél- és Kelet-kínai-tengeren, valamint az Indiai- és a Csendes-óceánon is terjeszkedni próbál. Ha Tajvan választását bármilyen befolyás beárnyékolja, akkor egyértelmű, hogy honnan származik a befolyás.

 

Borítókép: Illusztráció. Egy gyerek a gondviselőjével sétál egy gyaloghídon Tajpejben, ahol tajvani zászlók lobognak a sziget nemzeti ünnepe előtt, a Kínával szembeni növekvő feszültségek közepette, Tajpejben, Tajvanon, 2022. október 5-én (Fotó: Ceng Shou Yi/NurPhoto/NurPhoto AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Európa nagyhatalmai önmaguk fő ellenségei

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Gyalog galopp – német verzió

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Magyarország nincsen egyedül!

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Miért tört ki a harmadik világháború?

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.