John McEnroe kiírná, sőt kiirtaná Margaret Courtöt a tenisztörténelemből. Idáig jutott a fehér sport.

A politikai konfrontáció hatalmas öngól
El kell érni, hogy mindenki megértse, a nemzetállamok „fölött” nincs élet.
John McEnroe kiírná, sőt kiirtaná Margaret Courtöt a tenisztörténelemből. Idáig jutott a fehér sport.
„Idén van Margaret Court Grand Slam-sikerének az ötvenedik évfordulója, és az Ausztrál Teniszszövetség dilemmával szembesül. Mit kezdjenek az őrült nénikéjükkel?” A sportág máig népszerű fenegyereke ezekkel a szavakkal illette a játék valaha volt legnagyobb női alakját, a huszonnégy Grand Slam-tornagyőzelemmel rekorder bajnoknőt a Eurosporton futó, Commissioner of Tennis, tehát a Tenisz biztosa című műsorán (mely rang Magyarországon kissé bizarrnak hat). Majd nyomatékot adva a szavainak a következő könyörgéssel fordult Serena Williamshez, aki – csak hogy értsük – huszonhárom GS-trófeánál tart, illetve rekedt meg: „Serena, tegyél meg nekem egy szívességet! Nyerjél idén két Grand Slam-tornát, szerezd meg a huszonötödiket, hogy Margaret Courtöt és a megbotránkoztató nézeteit hátrahagyhassuk, oda, ahová tartoznak, a múlt süllyesztőjébe.”
Ebből már sejthető, hogy McEnroe nem Margaret Court lábmunkáját, szerva-röpte játékát kifogásolja. Hanem a kijelentéseit, a véleményét, ha úgy tetszik. A korábbi kiválóság ugyanis az egyik keresztény egyház lelkésze, s olyan rémtettek tapadnak a nevéhez, mint az Ausztrál Családok Szövetsége és a Drogmentes Ausztrália mozgalom támogatása. S igen, van bátorsága bírálni az LMBT-jogokat és helyteleníteni a homoszexuálisok házasságát. Nem kell hozzá különösebb képzelőerő, hogy sejtsük, mit kap ezért. Homofób, kirekesztő – miként McEnroe-tól megtudhattuk –, őrült is, s persze rasszista (előásták egy 1970-es nyilatkozatát, amelyben kétségtelenül elismerőleg szólt a dél-afrikai rendszerről).
John McEnroe vitán felül nagy játékos volt, sokak kedvence. De ha már moralizálunk, örökké balhézott, káromkodott a pályán, el is tiltották, ahogy később elismerte, gyűlölte az ellenfeleit, mert ez az érzés inspirálta, viharos körülmények közepette vált el a feleségétől, Tatum O’Nealtől, aki elmesélte, az volt az utolsó csepp a pohárban, amikor a férje egyszerűen lerúgta a lépcsőről, s a drogokkal is hírbe hozták. Ha jobban elmélyedünk az életében, nem egy kimondott példakép.
Most mégis – már elnézést – ő a tökös gyerek, mert beleszállt egy hetvenhét éves legendába, egy idős hölgybe, egy hívő kereszténybe. S mindezt gusztustalanul. Azon a napon, január 27-én tette közé becsmérlő videóját, amelyen Margaret Courtöt sporttörténeti sikere ötvenedik évfordulója alkalmából köszöntötték. A bevallottan leszbikus Martina Navratilovával közösen ráadásul Evonne Goolagong Arena feliratú transzparenst lengetett, azt sugallva, inkább a másik ausztrál teniszlegendáról kellene elnevezni a Margaret Court Arenát, s persze lelkendezve dicsérte a Melbourne-ben az ausztrál nyílt bajnoksággal egy időben zajló LMBT-tenisztornát. Mert már ilyen is van…
E helyütt hagyjuk az immár LMBTQ-ig terebélyesedett jogokat. Nem azért, mert éppenséggel nem mernék állást foglalni. Hanem mert ez a történet, Margaret Court diabolizálása nem erről szól. Hanem a szokásos módszerről, a kettős mércéről, amely – a tenisz nyelvezetén fogalmazva – kettős hiba formájában jelentkezik. A liberális John McEnroe-nak lehet véleménye, világgá kürtölheti sértő mondatait, amiben aztán a világsajtó lelkendezve tobzódik, a keresztény Margaret Court viszont fogja be a száját, örüljön, hogy nem feszítik keresztre. Azt is mondhatjuk, a kedélyes, humoros John McEnroe-nak most mutatkozott meg az igazi énje, amikor gyalázkodva politizálhat a sport-, a teniszpályán. Margaret Courtnek viszont az a sorsa, hogy irtsák ki még a tenisz történelméből is.
Szivárványszínűvé lett az egykor fehér sportág. Nincs ezzel baj, de a széles spektrumból a fehéret mintha ki akarnák rekeszteni.
Fonák helyzet. Egy egyenes tenyeres pörgetés mindenképpen megtenné válaszul. Mondjuk egy olyan, amilyennel Ivan Lendl gyakorta hűtötte le John McEnroe-t.
El kell érni, hogy mindenki megértse, a nemzetállamok „fölött” nincs élet.
Az, aki a saját hazája romlásában látja a politikai felemelkedés esélyét, nem képviseli az embereket, csupán kihasználja őket.
Neki is köszönhető, hogy az antalli örökség ma is élő és ható szellemiség, amely a polgári politikai közösség egyik tartóoszlopa.
Nagypénteken ünnepli Lengyelország Bátor Boleszláv király koronázásának millenniumát.
Pressman, Soros, pletykák és csúsztatások – bemutatjuk a bírót, aki szabadon engedte a csepeli droggyár gyanúsítottjait
Nyilasi Tibor életét szívműtét mentette meg, jelenleg is kórházban van
Kiderült a titok: ezért olyan olcsó az IKEA-ban mindenki kedvence, a svéd húsgolyó
Nagy változások előtt a lakáspiac: több millió forintos sarcot is kérhetnek hamarosan az önkormányzatok
Kitálalt a Farm VIP versenyzője: 14 év és egy gyermek után elvált, ez az oka
Trump elárulta, mikor mondja az Ukrajna ügyében azt, hogy „akkor ez passz”
Az olimpiai bajnoknő sokkolta a résztvevőket a fia iskolai futóversenyén + videó
Dráma Veszprémben, rosszul lett egy néző a kézilabda-rangadón
Nagy Bandó András legújabb eszement kirohanása sokat árthat Magyar Péternek
Brutális haciendákból örömködnek a magyarok romló életszínvonalán a tiszás arisztokraták
Most összejött a Veszprémnek, az idényben először nyertek a Szeged ellen
A Vatikánban vett részt a nagypénteki szertartáson J. D. Vance
El kell érni, hogy mindenki megértse, a nemzetállamok „fölött” nincs élet.
Az, aki a saját hazája romlásában látja a politikai felemelkedés esélyét, nem képviseli az embereket, csupán kihasználja őket.
Neki is köszönhető, hogy az antalli örökség ma is élő és ható szellemiség, amely a polgári politikai közösség egyik tartóoszlopa.
Nagypénteken ünnepli Lengyelország Bátor Boleszláv király koronázásának millenniumát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.