Itt van mindjárt a bizottság egyik remek ötlete, az úgynevezett karbonadó. Ahogy Frans Timmermans, az Európai Bizottság egyik alelnöke fogalmazott kedden az Európai Parlament (EP) előtt, meg kell adóztatni mindenkit, aki belső égésű motorral közlekedik, s ezzel két legyet is üthetünk egy csapásra: csökkentjük a károsanyag-kibocsátást (vagy legalábbis megfizettetjük ennek az árát), s még Putyin orosz elnököt is jól hátsón rúgjuk.
Tudják, ez az a kis büdi Timmermans, aki korábban szintén e két célból azt javasolta, ne mossuk a ruháinkat, hanem csak szellőztessük. De a bizottság szerint a háztartásokat is meg kellene adóztatni, hiszen a fűtéssel például rengeteg káros anyag kerül a levegőbe. Mindenesetre talán még nem ment el mindenkinek az esze az EP-ben sem, a karbonadót a szerdai ülésen leszavazták, egyelőre. Azért nem vennék rá mérget, hogy hamarosan nem veszik újra elő.
Az Európai Unió 2050-re teljes karbonsemlegességet, 2030-ig pedig 55 százalékos kibocsátáscsökkenést szeretne elérni. Ambiciózus és támogatható célok. Kérdés, a bizottság által vázolt tervvel elérhető-e mindez, megvalósítható-e, nem okoz-e nagyobb bajt, mint amit kezelni szeretne.
Egyelőre nagyon úgy tűnik, hogy nem közeledünk, hanem távolodunk ezektől a céloktól. S közben nyakunkon az elhúzódó háború, ami az egyébként is energiaválságos világunkat még nehezebb helyzetbe sodorta. Azt mondja Ursula von der Leyen elnök asszony, hogy egyszázalékos energiaár-növekedés újabb tízmillió embert taszít a mélyszegénységbe.
Milyen jól látja ez az Ursula! Akkor vajon miért erőltetnek olyan intézkedéseket, amelyek akár százszázalékos energiaár-növekedést is okozhatnak? Bécsben épp most nőtt a duplájára a távfűtés, a lengyelek pedig már rőzsegyűjtésre biztatják az embereket, több uniós országban egyik nap esznek, másik nap fűtenek, az üzemanyagárak meg szédítő magasságokban. Németország leállítja az atomerőműveket, majd áramot vásárol a franciáktól, akik atomerőművekben állítják azt elő.
A németek a legkörnyezetszennyezőbb szénerőműveiket is csúcsra járatják. Embargót az orosz olajra, gázra! – szállítsuk Amerikából a lehető leginkább környezetromboló technikával felszínre hozott palagázt, olyan hajókon, amelyek annyi üzemanyagot fogyasztanak, mint egy kisebbfajta város lakossága.
Agyament ötletek helyett nyugodtan végig kellene egyszer gondolnunk, mit tehetünk a Föld védelméért úgy, hogy abba ne rokkanjanak bele emberek százmilliói, ne menjenek tönkre vállalkozások, egész nemzetgazdaságok, ne pusztítsuk el a világunkat, miközben épp megmenteni óhajtjuk azt.
Borítókép: Frans Timmermans, az európai zöld megállapodásért felelős biztos (Fotó: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet)