Újféle érettségi

Kérem, ez egyszerűen kolosszális! Most látszik csak, micsoda elmaradott, kőkorszaki, az élet mellett járó generáció volt például a miénk, apáink, nagyapáink világáról már nem is beszélve!

2019. 05. 09. 6:00
Idén már csak két esszét kellett írniuk, így a legtöbben fél órával előbb befejezték a dolgozatot Fotó: Teknős Miklós
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Persze aki nem elég modern, úgysem fogja megérteni, de megérkezett végre az új generáció, amelyik bizony átértelmezi a világot. „A főőőld fog sarkából kidőlni” – ordítják, és kedvelik Marx Károlyt és a proletárdiktatúrát. Közülük a legfiatalabbak – nem csoda, a fiatalság mindig olyan „radikális”! – pedig átértelmezik végre az érettségi elavult fogalmát és még elavultabb mechanizmusát is. Kiderül ez a Magyar Narancs vezető híréből, amelyet ezúttal teljes terjedelmében idézünk, mert korszakalkotó jelentőségű, íme:

„Húszezren tiltakoznak a nehéz matekérettségi miatt

Néhány óra leforgása alatt több mint 20 ezren írták alá azt a petíciót, amit érettségizők indítottak a keddi középszintű matematikaérettségi után, mivel a feladatokat túl nehéznek, a középszintet meghaladónak találták – írja a Népszava az Eduline oktatási hírportálra hivatkozva.

Az üggyel kapcsolatban megszólalt Totyik Tamás matematikatanár, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke is, aki szerint a második részben található feladatok valóban nem voltak könnyűek, sőt kifejezetten összetettek és időigényesek voltak. Az első rész feladataiból szerezhető pontszámok ráadásul a ketteshez sem elegendők, így azok, akik a második feladatsorban egyetlen feladatot sem tudtak legalább részben megoldani, szinte biztos, hogy meg fognak bukni.”

Kérem, ez egyszerűen kolosszális! Most látszik csak, micsoda elmaradott, kőkorszaki, az élet mellett járó generáció volt például a miénk, apáink, nagyapáink világáról már nem is beszélve!

Mi, kérem, soha nem tiltakoztunk amiatt, hogy nehéz az érettségi, és aláírásgyűjtésbe sem fogtunk emiatt. Mi még a kőbaltás emberek voltunk. Tiltakozás és aláírásgyűjtés helyett fogtuk magunkat, és nekiálltunk rettegni. Mármint az érettségitől. Rettegésünkben pedig, még ha csak az utolsó pillanatban is, de őrült tanulásba fogtunk. Aztán elkezdődött a dolog. Idegeskedés, meló, gyomorgörcs, kreativitás – csupa kőkorszaki dolog. És abszolváltuk.

Persze kicsit csaltunk is, én például két magyarérettségit írtam meg, cserébe másnap a vécé víztartályában megtaláltam két matekpélda megoldását. Ma már a Zs generáció nem ilyen elmaradott. Ők egyszerűen tiltakoznak egy jót, hogy nehéz az érettségi, aláírást gyűjtenek, s mert a nagy idők nagy embereket követelnek, hát mindjárt találnak is maguknak egy Totyikot, aki szerint tényleg.

És ne tévedjünk, legkésőbb holnap a Demokratikus Koalíció vállvetve a Jobbikkal és a Momentummal (kihagytam valakit, Ildikó?) odaáll majd a tiltakozók mellé, hogy tényleg nehéz a matekérettségi, s mi sem bizonyítja jobban, hogy diktatúra van. S aztán hamarosan jön majd Kosztolányi Aranysárkányának világa, ahol meg is verik a tanárt, ha buktat. Hamarosan jön a lumpenprolik apoteózisa (azt hívják pokolnak). S aki mondjuk megtanult helyesen írni, az rághatja szégyené­ben az ökleit, mert ő a „nyelvtannáci”.

Szóval, nagy a kontraszt tegnap és ma között. Ma előfordulhat, hogy egy közösségi oldal zárt csoportjában a történelemérettségi esszétémáit a vizsga kezdete előtt közzéteszik.

Nem ma kezdődött ez, de mégis… Nem csoda, hogy az Oktatási Hivatal feljelentést is tett az ügyben.

Minap meséli barátom, hogy itt járt egy magas rangú német katonatiszt, és elmondta, közelharcot kellett vívniuk, hogy lehessen alkalmassági vizsgálatot tartani azoknak, akik jelentkeztek katonának, mert a német alkotmánybíróság szerint ez sérti a szabadságjogokat. Mármint az alkalmassági vizsgálat.

A jövőben ezek az érettségizők fogják betölteni a teret, a vakok lesznek a hadsereg mesterlövészei és a féllábúak indulnak az olimpián 110 gáton. Már ha lesz olimpia. Ugyanis az a kiválóság förtelmes parádéja – azok szerint, akik nyelvtannácinak hívják azokat, akik egy sz-szel írják a leszt.

És övék a jövő.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.