A tavaly csatlakozott két országban – Bulgáriában és Romániában – még ennél is nagyobb, 88 százalékos jövedelemnövekedés várható, míg a 15 régebbi tagállamban mindezeknél jóval szerényebb, hét százalék körüli emelkedésre számítanak.
A jelentés szerint az említett időszakban nagyobb ingadozás és kisebb maximumok mellett, de továbbra is magas árszint várható a nemzetközi és az uniós gabonapiacon, amelyet a bizottság pozitív kilátásokkal jellemez, egyebek között a közép-európai országok, köztük Magyarország fokozatos közös piaci beilleszkedésének és a bioetanol-piac terjeszkedésének köszönhetően.
Kiegyensúlyozott kukoricapiac
A növekvő amerikai kukoricaigény Brüsszel szerint – az intervenciós rendszer fokozatos kivezetésével együtt – biztosíthatja a magyar, szlovák, bolgár és román kukoricapiac kiegyensúlyozását, és megelőzheti magas regionális többletek kialakulását.
Az állattenyésztésben a prognózis a baromfi- és sertéságazatban, valamint a tejágazatban vár kedvező változásokat, viszont a szarvasmarhaszektorban további hanyatlásra számít. Baromfiból Brüsszel szerint az EU rövidesen nettó importőr lehet a kivitel hanyatlása miatt. Az unión belüli húsfogyasztás a 2006-os 84,5 kilogrammról 2014-ben fejenként évi 87,2 kilogrammra emelkedik a prognózis szerint.
Kedvezőek a kilátások
A jelentés méltatja az utóbbi évek agrárreformjait, és végkövetkeztetésként azt állapítja meg, hogy a következő hétéves időszakban nagy általánosságban kedvezőek a szektor kilátásai. Felhívja a figyelmet ugyanakkor arra, hogy számos komoly bizonytalansági tényezőt is figyelembe kell venni, köztük a nemzetközi piacok nehezen belátható fejleményeit, a nemzetközi kereskedelmi tárgyalások alakulását, valamint az éghajlat felmelegedését és a génmódosított termékek felhasználásának esetleges kedvezőtlen változásait.
Egyes EU-tagállamok – élükön Magyarország – már többször felhívták a figyelmet arra is, hogy számos jel szerint az uniónak változtatnia kell agrárpolitikáján, mert az jelenleg nem a leginkább megfelelő irányba megy. Több ország van már azon a véleményen, hogy az EU-nak a mezőgazdaságban a termelés növelésének irányában kell elmozdulnia a jelenlegi fő törekvés, a visszafogás helyett.
(Ecoline.hu)
Korábbi álláspontjára emlékeztették Magyar Pétert