A válság hatalmas pofont adott a globalizációnak

A jelenlegi világgazdasági válság megakasztja a globalizációs folyamatot, ami a legnagyobb gazdaságok üzleti környezetének markáns romlásában mutatkozik meg a következő öt évben, áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző cég szerdán kiadott előrejelzésében, amely szerint Magyarország ugyanakkor megőrzi eddigi helyezését a globális üzleti rangsor felső középmezőnyében.

MNO
2009. 05. 20. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző intézete – 82 országot vont be a vizsgálatba. Ezek az összehasonlító elemzések mindig a kiadástól számított öt évre előre, igen sok fő- és részkritérium – köztük a politikai és a makrokörnyezet, a magánvállalkozásokkal szembeni politika, az adókörnyezet, a munkapiac és a devizapiaci szabályozás – alapján jósolják meg, hogy az adott országokban milyen üzleti környezet várható. Az új, 2009-2013-ra szóló előrejelzés legnagyobb vesztesei között van Nagy-Britannia és az Egyesült Államok: az előbbi 12, az utóbbi 5 hellyel került lejjebb a globális rangsorban.

Már csak a 12. az USA

A brit gazdaság, amely az előző, 2004-2008-as előrejelzési időszakra szóló listán a 13. helyen állt az üzleti környezet általános minősége alapján, az új összesítésben a 25-ik helyezésre zuhant vissza. Az Egyesült Államok a hetedik helyről a 12-ikre került az új listán.

Az EIU londoni elemzői szerint ez nem meglepő, ugyanis az üzleti környezet a jelenlegi válság nyomán azokban az országokban romlik a leginkább, amelyekben korábban nagyra duzzadt az egyes befektetési termékek árfolyam-buborékja, amelyeknek államháztartása jelentős mértékben függ a külföldi finanszírozástól, és amelyeknek gazdaságában komoly súlyt képviselnek a pénzügyi szolgáltatások.

A cég szerint a következő öt évben a legjobb üzleti környezetet Finnország kínálja, utána Szingapúr és Kanada jön a rangsorban. Az átfogó elemzés szerint azóta, hogy a ház a mindenkori következő ötéves időszakra szóló üzleti környezeti előrejelzéseket 1996-ban elkezdte közzétenni, most fordult elő első ízben, hogy a vizsgált 82 ország várt pontszámainak átlaga csökken az előző öt évre megállapítotthoz képest.

A megszerezhető tíz pontból a felmérésbe bevont országok összessége 6,61 pontot szerzett a 2009-2013-as időszakra a 2004-2008-as lista 6,72 pontos átlaga után. Ez arra az alapforgatókönyvre épül, hogy a globalizáció folyamata – és ezzel a globális üzleti környezet eddig töretlen javulása – az évtizedek óta példátlan jelenlegi válság hatására a következő öt évben lefullad, áll az elemzésben. A legnagyobb mértékben Észak-Amerika és Nyugat-Európa részpontszáma csökkent, 8,44-ről 8,04-re, illetve 7,67-ről 7,39-re. Kelet-Európa pontszáma gyakorlatilag stagnált, 6,16-ról 6,14-re módosult.

Magyarország a 37.

A szerdán kiadott új üzleti környezeti rangsorban Magyarország – csakúgy, mint az előzőben – a 37. helyre került, azzal együtt is, hogy felülvizsgált, összesített pontszáma 6,73-ról kismértékben csökkent, 6,65-re. A nagy EU-gazdaságok közül jóval Magyarország után következik Olaszország, amely egy hellyel a 42. helyezésre csúszott vissza, és Görögország, amely nem kevesebb mint kilenc hellyel az 55-ikre esett.

A térségben Csehország a legjobb

A kelet-európai EU-tagállamok közül a globális listán a legjobb – 22. – helyen Csehország áll, jóval megelőzve az euróövezeti tag Szlovákiát és Szlovéniát, amelyek a 31., illetve a 30. helyre kerültek. Az EIU szerdai elemzése szerint a feltörekvő térségen belül Kelet-Európa van leginkább kitéve a globális felfordulás hatásainak. Az idén – 1998 óta először – a térség egészének hazai összterméke (GDP) csökkenni fog reálértéken, ráadásul nagyobb mértékben, mint az átalakulási folyamattal járó recesszió 1994-es mélypontja óta bármikor, és ugyancsak nagyobb mértékben, mint bármely másik felzárkózó térségé. Az EIU a kelet-európai országcsoportra átlagosan 4,0 százalékos visszaesést jósol 2009-re a tavalyi 4,6 százalékos növekedés után.

Nyugat-Európára a ház még nagyobb, 4,1 százalékos recessziót vár az idei évre, emellett itt még jövőre is 0,5 százalékos GDP-csökkenéssel számol, Kelet-Európára ugyanakkor 2010-ben már 1,6 százalékos átlagos növekedést valószínűsít. Nyugat-Európa esetében azonban a kontraszt jóval kevésbé éles, mivel ez az országcsoport már tavaly is csak 0,7 százalékkal nőtt.

A prognózis szerint a világgazdaság egészének teljesítménye – vásárlóerő-paritáson mérve – 1,8 százalékkal csökken az idén a tavalyi 3,0 százalékos, valamint a megelőző két év 5,0-5,0 százalékos növekedései után, és az EIU londoni elemzői jövőre is csak 1,9 százalékos globális növekedésre számítanak. A cég azt jósolja, hogy a következő öt év éves világgazdasági növekedéseinek átlaga is csak 2,3 százalék lesz, vagyis éppen a fele a megelőző öt év 4,6 százalékos évenkénti átlagának.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.