Csehák megszegett ígérete

Januártól kell többet fizetni a társadalombiztosító által támogatott gyógyszerekért, noha Csehák Judit egészségügyi miniszter alig három hete tett ígéretet arra, hogy februárig nem emelkednek a lakossági terhek. Valószínűsíthető, hogy jövőre ezek a medicinák a tervezett inflációnál nagyobb mértékben drágulnak.

2003. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsődleges oka a jövő januári drágulásnak, hogy 2004-től megszűnik a 0 százalékos áfakulcs, ami eddig a gyógyszerekre is vonatkozott. Ehelyett 5 százalékos forgalmi adó terheli majd a medicinákat.
Az ezzel járó költségeket a társadalombiztosító által nem támogatott orvosságoknál teljes egészében a lakosság állja majd. Az áfa miatti 5 százalékos drágulás mellett januártól további áremelés várható ezeknél a szereknél, amelyre a kormánynak nincs is ráhatása – vetítette előre Fekete Tibor, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője, aki szerint összességében a tervezett infláció 1,5-2-szeresével is növekedhetnek a betegek terhei ennél a termékkörnél.
A tb által támogatott szereknél az áfa okozta többletköltségen olyan arányban osztozik a biztosító a beteggel, ahogyan a térítési díjon – tájékoztatta lapunkat Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) kommunikációs vezetője. Ez azt jeleni, hogy mindkét fél terhe 5 százalékkal emelkedik: egy 90 százalékban támogatott 1000 forintos gyógyszernél a biztosító az eddigi 900 forint helyett 945-öt vállal, míg a beteg 100 forint helyett 105-öt. Az OEP áfa miatti pluszkiadásaira mintegy 11 milliárd forintot terveznek a költségvetésben – mondta Máté Dániel, a Pénzügyminisztérium (PM) szóvivője. Azt még nem tudni, hogy ténylegesen mennyivel drágulnak a támogatott orvosságok jövőre, kérdés ugyanis, hogy a gyártók mekkora áremelésben tudnak megalkudni a biztosítóval. Ha csak minimálisban is, az már azt jelenti, hogy a drágulás összességében meghaladja a jövő évre tervezett inflációt, amit a PM júliusban 4,5-5 százalékra prognosztizált.
Hazugságnak nevezte Frajna Imre Csehák Juditnak azt a néhány hete tett ígéretét, miszerint a betegeknek 2004. februárjáig nem kell többet fizetniük a tb támogatta orvosságokért, hiszen neki is tudnia kellett az áfa januári bevezetéséről. A Fidesz egészségpolitikusa szerint egyébként csak a költségvetés bevételeit akarják növelni azzal, hogy 5 százalékban határozták meg a gyógyszereket terhelő áfát, hiszen az több EU-tagországban is kevesebb ennél. Mint mondta: egy kisebb áfakulcsról egyeztetni kell ugyan Brüsszellel, ám derogáció kérésére nem lett volna szükség. Mások szerint viszont csak akkor lehetett volna az áfa alsó 5 százalékos kulcsa alá menni, ha arra az előző kormány derogációt kér.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.